אאא

היורו ממשיך לאבד גובה ונופל לשפל של 18 שנה מול השקל. המטבע האירופי נחלש היום (ג') ב-0.4% בשוק המט"ח המקומי ונסחר תמורת 3.73 שקלים - שפל מאז תחילת 2002. הדולר נסוג ב-0.1% לרמה של 3.418 שקלים, רמתו הנמוכה ביותר מאז ראשית 2018.

בשווקים הבינלאומיים נסחר הצמד יורו-דולר ביציבות ובשער של 1.091 דולר ליורו.

בחודשים האחרונים האיץ בנק ישראל את ההתערבות שלו בשוק המט"ח. בחודש דצמבר ביצע הבנק רכישות דולרים בהיקף של 3.6 מיליארד שקל, ובינואר רכש מט"ח בסך של כ-3 מיליארד דולר, הסכום החודשי הגבוה ביותר מאז 2010. בנק ישראל מתערב בשוק המט"ח כאשר הוא סבור שהתחזקות השקל נובעת מפעילות ספקולנטים ולא מחוזקת המשק הישראלי.

לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, המשך התחזקות השקל והאפשרות שהצמיחה העולמית תיפגע כתוצאה מהתפרצות נגיף הקורונה בסין מעלים את הסיכויים שבנק ישראל יפחית את הריבית.

"למרות מאמצי בנק ישראל, השקל התחזק השבוע לשיא חדש מול סל המטבעות. נזכיר, שהתחזקות המטבע איננה תופעה שלילית בהכרח - היא תופעה המאפיינת כלכלות חזקות בעולם ויש ממנה מרוויחים: היבואנים והצרכנים שכוח הקנייה שלהם גדל ומנגד יש נפגעים – היצואנים", כתב קליין בסקירתו השבועית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

קליין ציין כי הגורמים הבסיסיים - עודף בחשבון השוטף, מכירות חברות ישראליות לזרים, יצוא הגז לצד דירוג גבוה - עדיין תומכים במגמת ההתחזקות של המטבע הישראלי.

"למרות שהייצוא הישראלי (במיוחד יצוא השירותים) מפגין חוזקה על אף התחזקות המטבע, אנו מאמינים שהבנק ימשיך וירכוש מט"ח", כתב קליין. עוד הוסיף כי סיכומי הדיונים של החלטת הריבית הראו שמרבית חברי הבנק תומכים בהמשך הרכישות כדי למתן את התחזקות השקל שמהווה גורם משמעותי באי עמידת הבנק ביעד האינפלציה.

"גם ההסתברות שבנק ישראל יבחר להוריד את הריבית עולה, במיוחד על רקע האפשרות שהצמיחה העולמית תיפגע כתוצאה מהתפרצות הנגיף בסין".