אאא

יום המסחר הראשון של הרבעון הרביעי בוול סטריט נפתח, ונמשך, תוך המשך ישיר לחודש ספטמבר - עליות שערים נרשמו במסחר (ו'), בין השאר הודות לנתוני מאקרו חזקים יחסית שפורסמו בארה"ב וקודם לכן גם בסין, המגבירים את תיאבון המשקיעים לנכסים שנתפסים כמסוכנים. עם זאת, את השבוע סגרו המדדים המובילים בירידות של 0.2%-0.4%. על אף התיאבון לסיכון, מחירי הספוט של הזהב, שנחשב דווקא לחוף מבטחים, עלו במסחר בניו יורק לשיא של 1,317 דולר לאונקיה. גם הנפט המשיך לטפס וזינק ב-2%.

באסיה פורסם הבוקר כי מדד מנהלי הרכש לחודש ספטמבר בסין עלה ל-53.8 נקודות מ-51.7 נקודות באוגוסט, מה שמהווה אינדיקטור טוב להמשך הצמיחה החזקה במדינה וגרם להפחתת החששות מפני האטה כלכלית. נתון זה הביא לעליות בבורסות אירופה ולנעילה חיובית באסיה. נציין כי מדד מנהלי הרכש לגוש האירו פורסם גם כן היום והצביע על ירידה קטנה מהצפוי.

הנתון המרכזי של היום בארה"ב פורסם לאחר הפתיחה - מדד מנהלי הרכש למגזר היצרני בארה"ב, כאשר מרבית האנליסטים צפו ירידה מהרמה שנרשמה בספטמבר. נציין כי מדד מנהלי הרכש לאזור שיקגו שפורסם אתמול עלה במפתיע בחודש ספטמבר. "זה מראה שהכל אפשרי בנוגע לנתון של היום", אמרו אנליסטים ב-ING. לדבריהם, "אם מדד מנהלי הרכש ייצא חלש מאוד ביחס לציפיות האנליסטים, אנו צפויים לראות את תשואות האג"ח יורדות שוב והציפיות לצעדי הרחבה מוניטארית נוספים יגדלו, כך שאותם צעדים אולי ייכנסו לתוקף כבר בנובמבר.

מעדיפים מניות

מניות הן הנכס המועדף על המשקיעים לשנה הקרובה. כך עולה מסקר שערך בנק ההשקעות האמריקני מורגן סטנלי, בזמן שמדדי המניות בארה"ב סגרו את חודש ספטמבר הטוב ביותר מזה 71 שנה, עם תשואות חלומיות שנשקו ל-10% בחודש.

לפי הסקר, 53% מהמשקיעים מעדיפים להשקיע במניות בשנה הקרובה. הסחורות הגיעו למקום השני ברשימת העדפות המשקיעים, וזכו ל"תמיכה" של 24% בקרב המשקיעים. אחריהן ברשימה הגיעו אגרות חוב (18%) קונצרניות.

הצריכה הפרטית ממשיכה להתרחב

הצריכה הפרטית, המהווה כ-70% מצמיחת התמ"ג האמריקני, עלתה בחודש אוגוסט ב-0.2% לעומת ציפיות כלכלנים לגידול של 0.3%. זאת, לאחר עלייה של 0.4% ביולי. ההכנסה האישית גדלה באוגוסט ב-0.5% לעומת צפי לעלייה של 0.2%. כך עולה מנתונים שהתפרסמו היום. הנתון פורסם ב-14:30.

ההתאוששות הכלכלית בארה"ב מהמיתון החמור ביותר מאז שנות ה-30 של המאה שעברה החלה ביוני 2009. עסקים רבים בארה"ב בנו מחדש את המלאים שלהם, מה שהגביר את פעילות הייצור במדינה.

מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור, שפורסם היום בשעה 16:00, ירד ל-54.4 נקודות בספטמבר, לעומת צפי לירידה ל-54 נק' מ-56.3 נקודות באוגוסט. כל עוד המדד מעל 50 נקודות, הדבר מצביע על התרחבות בפעילות הייצור, ואילו כאשר הוא יורד מתחת ל-50 נק' ישנה התכווצות בפעילות הייצור.

נתון חשוב נוסף שפורסם היום בשעה 16:00 הוא מדד אמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן לחודש ספטמבר, שהיכה את התחזיות ועלה ל-68.2 נקודות לעומת צפי ל-67 נקודות, ולעומת 66.6 נקודות בקריאה הקודמת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מנכ"ל חדש להיולט פקארד

לאחר הנעילה אמש, HP נקבה בשמו של מנכ"ל SAP לשעבר, Leo Apotheker, כמנכ"ל ונשיאה החדש. המניה הגיבה בירידה חדה.

גם מניית אמזון רשמנ ירידה חדה בעקבות הורדת דירוג המלצה ל"החזק" על ידי אנליסטים מבית ההשקעות McAdams Wright Ragen. סיטי , מנגד, בלטה בעלייה חדה.

Accenture הודיעה כי רווחיה ברבעון הפיסקאלי הרביעי שלה עלו רווחיה מ-39 סנט למניה ל-66 סנט. אנליסטים ציפו ל-63 סנט.

BP אקסון מובייל ושברון ריכזו עניין בשל העליות במחירי הנפט.

גם בקרב המניות הישראליות ניכרה מגמה חיובית. טבע רשמה עלייה של 1.5%, אורמת טכנולוגיות הוסיפה 1.8% לערכה.