אאא

המסחר בבורסה בת"א התאפיין במגמה שלילית בתחילת שבוע המסחר המקוצר, בעיקר "הודות" להשפעה שלילית של מניית טבע, שנפלה בכ-4.7% בסיום יום המסחר, לאחר שבמהלך היום נרשמו ירידות חדות עוד יותר שהגיעו עד ל-6.2%, תוך שהיא מרכזת מחזור ענק של כ-440 מ´ ש´ שהיווה כרבע מהמחזור הכולל בשוק. מדד המעו"ף איבד גובה וזנח את רמת השיא שקבע בסוף השבוע שעבר. עוד ברקע המסחר, הודעת נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, בתחילת השבוע כי ישאיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 3%. הסוחרים היו היום דרוכים לקראת פקיעת אופציות המעו"ף לחודש אפריל בהמשך השבוע. באירופה מתנהל המסחר באווירה חיובית וגם החוזים העתידיים על מדדי וול סטריט מאותתים על עליות שערים בפתיחת המסחר בניו יורק על רקע שטף דוחות חיוביים.

סוכנות דירוג האשראי מודי´ס פרסמה היום את דוח הדירוג השנתי שלה לישראל וחוזרת על דירוג "A1" עם תחזית דירוג "יציבה" לחוב של ממשלת ישראל. במשרד האוצר מקווים שכלכלת ישראל תזכה להעלאת דירוג בסוף השנה או לכל המאוחר בתחילת 2012, אולם לפי שעה מודי´ס לא משנה את דירוג האשראי וגם לא מספקת רמזים להעלאה בעתיד הנראה לעין.

במוד´יס מציינים כי "דירוג האשראי של ישראל מאזן בין הרמה הגבוהה של הכלכלה הישראלית, מוסדותיה ועוצמתה הפיננסית לבין האתגרים הגיאופוליטיים למולן היא ניצבת". "הכלכלה הישראלית היא יציבה ודינמית", נכתב בסקירה על ידי האנליסט הבכיר אנתוני תומאס, אך הוא הביע גם חשש מפני המהומות במזה"ת וטוען כי מהומות אלה "עלולות להגדיל את הוצאות הביטחון של ישראל ולפגוע בה באופן פיסקאלי". כמו כן, האנליסט חושש מפני הירידה בהשקעות הזרות ומפגיעה בביטחון ישראל.

כאמור, בנק ישראל הודיע ביום א´ השבוע על השארת הריבית על כנה, וציין כי בין הגורמים המרכזיים שהביאו להותרת הריבית ללא שינוי - הירידה בציפיות האינפלציוניות: "בציפיות לאינפלציה ל-12 החודשים הבאים נרשמה ירידה אשר חלקה מוסברת בהעלאת הריבית בחודש הקודם. ציפיות אלה עומדות על 3.1%, שיעור דומה לממוצע תחזיות החזאים אשר שמרו על יציבות החודש, ועדיין נמצאות מעל הגבול העליון של יעד האינפלציה". כאמור, בנק ישראל צפוי להכריז על צעדים מאקרו-יציבותיים נוספים על מנת לרסן את הביקושים בשוק הנדל"ן, כולל הטלת הגבלות על משכנתאות פריים.

סיפור היום: טבע

מניית טבע היה הסיפור של יום המסחר הזה: לאחר נפילה בניו יורק כבר ביום חמישי, ריכזה מניית החברה את המחזור הגדול ביותר בשוק תוך שהיא סוגרת את פער הארביטרז´ שנוצר בין ת"א לניו יורק. הסיבה לנפילה, כזכור, הייתה פרסום נתונים טובים של חברת ביוג´ן על ניסוי בתרופת BG-12 המיועדת לטיפול בטרשת נפוצה. התוצאות היו טובות יותר מאלה של התרופה המקבילה של טבע, לקווינימוד, למרות שטבע עצמה הודיעה כי לא ניתן להשוות בין 2 הניסויים בשל שיטת מדידה שונה. ביום שישי דיווח ה-FDA (מנהל המזון והתרופות בארה"ב) על כ-100 מטופלים שנטלו את תרופת הטיסברי של ביוג´ן (המיועדת גם היא לטיפול בטרשת נפוצה) ולקוח בדלקת מוח נדירה וקטלנית. החדשות הללו מחזירים למוקד את נושא הבטיחות, סוגיה בה מתפארת טבע לא מעט פעמים.

נציין עוד כי בנק ההשקעות האמריקני מריל לינץ´ הודיע ביום ו´ האחרון כי הוא מפחית את מחיר היעד למניית טבע בוול סטריט מ-65 ל-58 דולר - מחיר שעודנו גבוה בכ-25% ממחירה של המניה בניו יורק היום.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מנגד, דויטשה בנק והפועלים שופעים אופטימיות בנוגע לטבע: דויטשה קובע מחיר יעד של 64 דולר למניית החברה והפועלים נותר בהמלצת "תשואת יתר". האנליסט דוד לוינסון מהפועלים כתב כי "גם היום לאחר פרסום תוצאות ה-BG-12 לא ניתן לקבוע באופן חד-משמעי מי מהתרופות עדיפה לטיפול" אך מדגיש כי "יש להניח כי שלהי עידן הקופקסון יאופיינו בתנודתיות גבוהה במניה". לוינסון אף מציין כי מחיר המניה הנוכחי של טבע לא מגלם כלל הכנסות עתידיות מהקופקסון או מהלקווינימוד, ולמעשה השוק מתמחר כעת את טבע ללא פתרון לטרשת נפוצה - מצב קיצוני ביותר.

מניית בזן פתחה את שבוע המסחר על רקע ההודעה כי עידו רוזוליו, המשמש כיום כמנכ"ל מקורות, ימונה למנכ"ל מגזר התעשייה בבית הזיקוק לנפט בחיפה במקומו של חנן קלצ´וק, שפורש מתפקידו.

חברת בטר פלייס, מקבוצת החברה לישראל , חתמה על הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי עם אחת משתי חברות החשמל הלאומיות הגדולות בסין, "SOUTHERN POWER GRID" - כך פורסם ביום ה´ האחרון. החברה הסינית, שבסיסה בגואנגזו, מדורגת במקום ה-156 ברשימת 500 החברות הגדולות של פורצ´ן עם הכנסות, שהסתכמו בשנה שעברה בכ-57 מיליארד דולר. החברה מספקת חשמל לשטח של כמיליון ק"מ רבוע שבו מתגוררים כ-250 מיליון איש.

בעליות בולטות מניות מלאנוקס עקב פער ארביטראז´ חיובי מהבוקר, וסרגון .

[לאתר המעו"ף][לאתר האג"ח]