אאא

אנחנו חיים בתוך חברה. אנחנו רוצים להיות מקובלים בחברה. אנחנו רוצים להתאים את עצמנו לנורמות המקובלות בחברה, רוצים להיראות טוב בעיני בני השיח שלנו, רוצים להשיג משהו או להימנע משאלות לא נעימות. בקיצור, אנחנו משקרים.

1. ה-מקום לצמיחת השקר הוא ראיון עבודה. אנחנו מתארים בהתלהבות את המקצועיות שלנו, מטשטשים את החולשות שלנו ומייפים את המציאות בכל הכוח, רק כדי לא לחזור שוב לחיפוש המייגע בין מודעות "דרושים". אנחנו אפילו לא קוראים לזה שקר, זו רק הדרך "להציג את עצמנו נכון בראיון עבודה".

2. המקום הפופולארי השני של השקר הוא דווקא אירועים משפחתיים. על מנת להימנע משאלות לא נעימות או ומהצורך לספר על גירושים או פיטורים, אנחנו משקרים בחיוך רחב ונמלטים לכיוון המתאבנים.

3. אנחנו אוהבים מאוד לשקר גם כדי להימנע מהמצבים בהם ניאלץ לשקר. רובנו נוטים להיזכר פתאום במחויבויות קודמות כשמזמינים אותנו לפגישה לא נעימה.

4. אנחנו מעדיפים לשקר במקום לומר "לא". כשפונים אלינו בבקשה לעשות עבודה לא נעימה, במקום לומר "לא", אנחנו מתחילים לתאר את הווירוס הנוראי שתקף אותנו זה עתה, גם אם אנחנו מבינים שהצד השני מכיר היטב את "הווירוס" הזה.

5. לא מעט נשים מעדיפות לא לומר את גילן האמתי, אבל כמעט כולן מסרבות לומר את המשקל האמתי שלהן. ואם כבר נאלצות לומר אותו, הוא יתאים למשקל האמתי במקרה הטוב בספרת העשרות.

6. אנחנו לא אוהבים להודות בטעויות, לכן לעיתים קרובות מתארים את המקרה שקרה לנו כאילו קרה לחבר שלנו או כסיפור שקראנו בספר או באינטרנט. זה קורה במיוחד כשאנשים נאלצים לספר משהו מביך כדי לקבל המלצה או סיוע.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

7. בסך הכול יש לנו לב טוב, לכן פעמים רבות אנחנו משקרים כדי לא לפגוע באנשים. אנחנו טוענים שהמאכל היה טעים גם אם הוא גרם לנו לבחילה ומשבחים את עיצוב הבית גם אם הוא עשה לנו כאב ראש.

8. במקרים מסוימים אנחנו משקרים כדי לא להדאיג את הקרובים. אנחנו מסתירים בעיות בעבודה ומחלות, מעשים רעים של הילדים והוצאות בלתי צפויות. לפעמים זה באמת כדי לא להדאיג את בן הזוג או ההורים המבוגרים, ולפעמים רק כדי לא להתמודד בנוסף לבעיה גם עם התגובה הלא רצויה של הקרובים שלנו.

9. אף שזו עבירה על החוק, אנחנו משקרים גם לרשויות. בעצם, אם לא היינו עושים את זה, ניתן היה לפזר את מחלקות האכיפה של הרשויות השונות כמו מס הכנסה וכדומה. אנשים מסוימים אף מסרבים להכיר בשקר לרשויות כשקר, בטענה ששקר הוא רק בין האנשים, ואילו שקר למדינה אינו נחשב לכזה. הבעיה היא רק שאף בית משפט בעולם לא מסכים עם הטענה הזאת.

10. ובסופו של דבר אנחנו משקרים גם לעצמנו. וזה אולי השקר הקשה והמוסווה ביותר מכל סוגי השקרים.