אאא

גדול השלום • היסטוריה בשמחת בית בעלזא: האדמו"ר ממחנובקא הגיע הלילה (רביעי) להשתתף בשמחת בן דודו מרן האדמו"ר מבעלזא, שהשיא מוקדם יותר את נכדו השלישי. מדובר באירוע הסטורי ומיוחד בעולם החסידות זאת לאור הסכסוך המר ששרר בין החצרות היריבות. האדמו"ר התקבל בכבוד רב על ידי הרבי מבעלזא, וישב לידו כאשר האלפים פרצו בשירה נרגשת. 

צפו בתמונות ראשונות:

 (צילום: שלומי כהן, כיכר השבת)
(צילום: שלומי כהן, כיכר השבת)
הגדלה
 (צילום: שלומי כהן, כיכר השבת)
(צילום: שלומי כהן, כיכר השבת)
הגדלה

הסכסוך בין החצרות החל לפני שנים רבות, זאת לאחר שקבוצת חסידים ש"מרדו" בהנהגתו וקבלת מרותו של מרן האדמו"ר מבעלזא קיבלו על עצמם את עול הנהגתו של האדמו"ר ממחנובקא, שהינו בעצמו נצר לשושלת המפוארת. החסידים אף כינו את עצמם כאלו "השומרים באמת על המורשת המקורית של בעלזא ללא כל שינוי".

בהמשך, אף ביקש הרבי ממחנובקא להיקרא הוא ומוסדותיו בשם "בעלזא-מחנובקא", מה שהכעיס את עסקני האימפריה בירושלים שראו בכך השגת גבול ונסיון לדריסת רגל במה שאין מגיע להם. הסכסוך הקשה ידע גם רגעים מביכים של אלימות בין הצדדים אולם בשנים האחרונות נחלשה עוצמתו ובשני הצדדים ניסו להבליג ולהמשיך בשיגרה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

האדמו"רים ממחנובקא ובעלזא יחד, לפני שנים

עם השנים התאמצו בשני הצדדים ליזום מאמצי שלום, בכדי לפתור את המשבר בין החסידויות - אולם ללא הועיל.

דמות מפתח בסיפור הינו המיליארדר החסידי אליהו (אליש) אנגלנדר, תושב שכונת סטמפורד היל בלונדון הנחשב ל"מורד" הרואה עצמו חסיד מובהק של אדמו"רי בית בעלזא והינו מגדולי התומכים של חסידות מחנובקא. השאלה כעת הינה האם ייתן "אור ירוק" למאמצי הפיוס או לכל הפחות להרגעת הרוחות ומפלס המתח ההדדי.

האדמו"רים יחד בשמחה חסידית, בעבר

כחלק ממאמצי הפיוס הגיעו נכדי הרבי מבעלזא בחג הפסח לבקר את בן דודם האדמו"ר ממחנובקא ובהמשך הגיעו בני האדמו"ר ממחנובקא לביקור גומלין בבעלזא. מאז התחממה האווירה והשיא היה בשבוע שעבר, עת הגיע אב החתן ובנו יחידו של כ"ק מרן האדמו"ר מבעלזא להזמין באופן אישי לשמחה את בן דודו האדמו"ר ממחנובקא.