אאא

מאמצי הפיוס בין חסידויות בעלזא ומחנובקא. במהלך הטיש שערך בצהרי יום השבת, התייחס האדמו"ר ממחנובקא למאמצי השלום בין החצרות וכן ללחיצת היד ההיסטורית השבוע במהלך שמחת נישואי נכד מרן האדמו"ר מבעלזא כמו גם לגל השמועות כאילו והרבי לא כיבדו מספיק.

לחיצת היד הנדירה, השבוע (באדיבות המצלם)

האדמור ממחנובקא התבטא ואמר: "השבוע הייתה חתונה גדולה וברוך השם הכל היה בסדר". הוא העביר מסר לחסידיו שטענו כי הרבי מבעלזא לא העניק לו את הכבוד הראוי ואמר: "אני מבקש שאף אחד לא יתערב בכבוד שלי. אחד שרוצה למחות על הכבוד שלי שידע שאני מוחל".

הרבי עקץ את התקשורת שעוסקת באינטנסיביות בסוגית השלום בחצרות החסידים ואמר: "שאף אחד לא ידבר, זה עושה רק מחלוקת. בפרט אלו שכותבים בכלים מכלים שונים שזה גורם למחלוקת". הוא הזהיר את מי שידבר על הסוגיה כי "אין לו מחילה על כך".

הסכסוך בין החצרות החל לפני שנים רבות, זאת לאחר שקבוצת חסידים ש"מרדו" בהנהגתו וקבלת מרותו של מרן האדמו"ר מבעלזא קיבלו על עצמם את עול הנהגתו של האדמו"ר ממחנובקא, שהינו בעצמו נצר לשושלת המפוארת. החסידים אף כינו את עצמם כ"אלו השומרים באמת על המורשת המקורית של בעלזא ללא כל שינוי".

מה גרם לסכסוך בין החצרות? (עריכה: כיכר השבת)

בהמשך, אף ביקש הרבי ממחנובקא להיקרא הוא ומוסדותיו בשם "בעלזא-מחנובקא", מה שהכעיס את עסקני האימפריה בירושלים שראו בכך השגת גבול ונסיון לדריסת רגל במה שאין מגיע להם. הסכסוך הקשה ידע גם רגעים מביכים של אלימות בין הצדדים אולם בשנים האחרונות נחלשה עוצמתו ובשני הצדדים ניסו להבליג ולהמשיך בשיגרה.

האדמו"רים ממחנובקא ובעלזא יחד, לפני שנים

עם השנים התאמצו בשני הצדדים ליזום מאמצי שלום, בכדי לפתור את המשבר בין החסידויות - אולם ללא הועיל.

דמות מפתח בסיפור הינו המיליארדר החסידי אליהו (אליש) אנגלנדר, תושב שכונת סטמפורד היל בלונדון הנחשב ל"מורד" הרואה עצמו חסיד מובהק של אדמו"רי בית בעלזא והינו מגדולי התומכים של חסידות מחנובקא. השאלה כעת הינה האם ייתן "אור ירוק" למאמצי הפיוס או לכל הפחות להרגעת הרוחות ומפלס המתח ההדדי.

האדמו"רים מבעלזא ומחנובקא יחד בחתונת בעלזא  

כחלק ממאמצי הפיוס הגיעו נכדי הרבי מבעלזא בחג הפסח לבקר את בן דודם האדמו"ר ממחנובקא ובהמשך הגיעו בני האדמו"ר ממחנובקא לביקור גומלין בבעלזא. מאז התחממה האווירה והשיא היה בשבוע שעבר, עת הגיע אב החתן ובנו יחידו של כ"ק מרן האדמו"ר מבעלזא להזמין באופן אישי לשמחה את בן דודו האדמו"ר ממחנובקא, עד שהשבוע נרשמה לחיצת היד ההיסטורית בין האדמו"רים.