אאא

שר הדתות מתערב: לאחר הפרסום ב"כיכר השבת" כי שר הדתות דוד אזולאי לא התערב בפרשיית קבורת העובר והחברה קדישא, שיגר בצהריים (רביעי), 24 שעות אחרי, מכתב לסגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן בבקשה לרענן את הנהלים.

בכותרת המכתב כותב השר אזולאי: "ריענון נוהל קבורת נפלים, עוברים ותינוקות בבתי החולים".

 (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
(סריקה)
הגדלה

"בעקבות המקרה המצער שאירע לפני מספר ימים עם משפחת בורנשטיין", כותב אזולאי, "אבקשך, לרענן את הנהלים בבתי החולים ובמרכזים הרפואיים בכל הנוגע לקבורת נפלים, עוברים, ותינוקות בכדי מנוע הישנות מקרים כאלה בעתיד".

מלשכת סגן שר הבריאות נמסר: "בתיאום בין סג"ש הבריאות לשר הדתות ירועננו הנהלים לקבורת נפלים למניעת מקרים כאלה בעתיד, בשיתוף פעולה בין המשרדים".

גורמים במשרד הדתות אמרו מוקדם יותר היום כי המהלך היחיד שצפוי לצאת הוא ישיבה פנימית בין מנכ"ל משרד הדתות הנכנס עודד פלוס לראש מועצת בתי העלמין בעיר - הלל הורביץ אך כאמור בצהריים שיגר השר אזולאי מכתב בעניין לסגן שר הבריאות. 

צפו: האב מנסה להביא את בנו לקבורה

הראשל"צ ורבה של ירושלים הגאון רבי שלמה משה עמאר התייחס הבוקר לסערה ב'קול ברמה' ואמר: "אני חושב שאסור לעבור על זה לסדר, צריכים החברה קדישא לשבת עם הרבנים, אולי גם המשרד והשר והעומד בראשו שאחראי, ישב עם הרבנים והאחראים והחברה קדישא".

כזכור, אתמול פרצה סערה כאשר עובר שנולד בחודש השמיני כשהוא ללא רוח חיים, לא הובא לקבורה בקבר ישראל וזאת בשל מחלוקת בין האב לחברה קדישא. המחלוקת החלה לאחר שהאב ביקש מחברה קדישא ירושלים לקבור את בנו בבית קברות בעיר וכן להודיע לו היכן הוא נקבר - דבר שבחברה קדישא טענו כי מנוגד לכללים. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בחברה קדישא סירבו לקבל את בקשתו בטענה כי הם אינם נוהגים לעשות כן מאז ומתמיד. בצעד מזעזע, החליטו מנהלי החברה קדישא להשיב את גופת העובר לאב בתוך קרטון, לטענתם בשל סירובו של האב לסגת מבקשתו. 

האב הגיע כמה פעמים אל משרדי החברה קדישא בירושלים כשהוא אוחז בקרטון בו נמצא בנו. בסרטון שתיעד הוא נראה מתווכח עם העובדים שסירבו לטענתו לקבור את בנו. לאחר דין ודברים, הוחלט בהתערבותו של יו"ר זק"א יהודה משי זהב כי התינוק ייקבר מחר בחלקת התימנים בירושלים. רק לאחר התערבות של ארגון זק"א הושגה פשרה שהוולד יקבר בידיעת המשפחה בבית העלמין הר הזיתם בעיר. 

 (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)
מתוך הסרטון שצילם האב 

מהמשרד לשירותי דת נמסר אתמול בתגובה ל"כיכר השבת" כי "מדובר בנפל בן 8 חודשים. הנוהל הוא שבית החולים מטפל בקבורה מול גוף שזכה במכרז בנדון. האב בא עם הגופה בניגוד לנהוג לחברה קדישא שם הסבירו לו שאין להם קבורת נפלים כבר מספר שנים ואין באפשרותם לבצע את הקבורה אך הציעו לו לסייע בהחזרת הנפל לבית החולים. לבסוף נמצא פתרון לקבורת הנפל עפ״י הנהלים וההלכה".

באשר לשאלה מדוע השר לא מטפל באופן אישי בנושא ולא מתבטא, דובר המשרד הפנה את "כיכר השבת" ליועץ התקשורת של השר, מאיר פנחס וזה הפנה את השאלה בחזרה לדובר המשרד דניאל בר.