אאא

קצין בכיר בצה"ל האשים הלילה (חמישי) את כוח קודס של משמרות המהפכה בירי הסורי לעבר ישראל. מדברי הקצין שהובאו ב-ynet: "האירוע מוכוון על ידי סעיד איזאדי, ראש המחלקה הפלסטינית בכוח קודס האיראני. הוא הכווין את הירי ועוסק בהברחות אמצעי לחימה מסוריה ללבנון. אין לפיגוע חשבונות עבר ולא נקמה על משהו שעשינו".

בתגובה לירי הסורי, ממנו בחסדי שמיים לא היו נפגעים, ביצע צה"ל תקיפות בסוריה. הקצין הבכיר אמר כי "תקפנו כמה מטרות תשתית ואמל"ח של צבא סוריה, חלקן בעומק. אנו רואים במדינת סוריה כאחראית. זו תקיפה רחבה גם בהיקפה וגם ביעדיה. תקפנו אנטנות של מפקדת צבא סוריה". לדבריו: "התקיפה רחבה יותר מהפעמים הקודמות כדי להעביר מסר וכדי להלום את חומרת האירוע".

זמן קצר לאחר תקיפת צה"ל דיווח מרכז מעקב סורי כי התקיפה הישראלית גרמה להרוגים. עם זאת, בטלוויזיה הסורית נאמר כי לא ידוע על הרוגים בתקיפות. גם הקצין הבכיר אמר כי "אין לנו עדיין אימות מודיעיני שנהרגו סורים בתקיפות שלנו". 

"כוח קודס", אותו מאשימה ישראל בירי, הוא הכוח המיוחד של משמרות המהפכה האיראניים. הכוח אחראי על מבצעים חשאיים מחוץ לאיראן ובראשו עומד קאסם סולימאני.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

כזכור, סמוך לשעה 17:30 נשמעה אזעקה באזור הצפון ביישובים -  גונן, כפר בלום, כפר סאלד, להבות הבשן, נאות מרדכי, עמיר, שדה נחמיה ושמיר. בצה"ל אישרו כי זוהו ארבע נפילות של פצצות מרגמה - שתיים באצבע הגליל ושתיים בגולן.

מוקדם יותר היום פרס צה"ל סוללת כיפת ברזל באשדוד, מחשש לירי רקטות במידה והאסיר הביטחוני מוחמד עלאן השובת רעב מזה כחודשיים ימות בבית החולים.  המערכת נפרסה אמש, ובצה"ל העבירו לרכזי הביטחון באזור התרעות על ירי רקטות מצד חמאס או הג'יהאד האיסלאמי, לעבר יישובי הדרום, זאת במידה ועלאן לא יתאושש משביתת הרעב וימות. 

מבית החולים ברזילי עדכנו כי מצבו של עלאן יציב, והוא פקח את עיניו, אחרי שאמש הוא הורדם שוב בשל התדרדרות. בג'יהאד האיסלאמי, אליו משתייך עלאן, איימו כי במידה וימות "הדבר יגרום לכולנו לשאת באחריותנו להגן על עמנו ואסירינו".