אאא

היחידה הארצית במשטרת ישראל הודיעה היום (שלישי) כי סיימה חקירת פרשה מסועפת וחובקת עולם, שעסקה בהלבנת הון. בסיום החקירה התגבשה תשתית ראייתית כנגד עשרות מעורבים ברשת שחתרה תחת מנגנוני הדיווח המוגדרים בחוק וביצעה שורת עבירות בהיקפים של למעלה מ-200 מיליון דולרים.

ל"כיכר השבת" נודע כי ברשת שנחשפה מעורבים עשרות ציינג'ים חרדים.

בחקירה סמויה שניהלו כוח המשימה המיוחד שהוקם לצורך החקירה, יחד עם היחידה הארצית של המשטרה, בוסס חשד לכך שאזרחים ישראלים, חלקם תושבי מדינות שונות בעולם ואזרחים זרים מרחבי העולם, חברו וניהלו רשת שיטתית להלבנת כספים בהיקף נרחב מאוד, תוך שימוש במגוון רחב של שיטות להסתרת מקור הכספים ומסלולם. עוד עלה חשד לכך שהמעורבים ביצעו שורת עבירות מרמה וזיוף וכן עבירות מס, בניסיון להימנע מדיווח לרשויות.

לפני כשנה וחצי, בתום חקירה סמויה ממושכת, תוך שימוש במגוון אמצעים טכנולוגיים, מודיעיניים, חקירתיים ומבצעיים ברחבי העולם, החלה החקירה הגלויה עם מעצרם וחקירתם של מעורבים רבים.

בכל שלבי החקירה נחקרו למעלה ממאה מעורבים, עשרות מהם באזהרה, נגבו עדויות, בוצעו חיפושים, נתפסו עשרות מוצגים וכן נתפסו נכסים, רכוש וחשבונות בנק לצורכי בקשת חילוט.

ממצאי החקירה מבססים את החשדות בעניינם של עשרות מעורבים ומצביעים על כך שמספר ישראלים, חלקם מתגוררים בחו"ל ובמרכזם גורמים העוסקים בתחום מתן שירותי מטבע - בין אם רשומים כדין ובין אם לאו, ניהלו רשת משומנת ומסועפת של עשרות מעורבים, אשר פעלו בכל רחבי העולם להלבנת כספים שמקור חלקם בעבירות מרמה, תוך הימנעות מדיווח על הכספים ומסלולם ומתשלום מס כדין לרשויות.

על פי חומר החקירה והראיות שנאספו במהלכה, עשו המעורבים שימוש במגוון רחב של שיטות להסתרת מסלול הכסף והימנעות מדיווח, ובהן העברה של כספים בסכומי עתק במספר מדינות בעולם וביצוע פעולות "חלפנות" בין מטבעות ושטרות, רישום כוזב של עסקאות, חשבוניות ואסמכתאות ליצירת מצג שווא של תשלום על סחורות, העברת הכספים באמצעות עמותות שונות בישראל ובעולם ושימוש תדיר בביצוע פעולות כספיות באמצעות נותני שירותי מטבע, חלקם מורשים ורשומים כדין.

בסיומה של החקירה עמדת המשטרה היא כי התגבשה תשתית ראייתית לביצוע שורת עבירות ובהן עבירות על חוק איסור הלבנת הון, רישום כוזב, זיוף בנסיבות מחמירות, מתן שירותי מטבע ללא רישום במרשם, קשירת קשר לפשע ועבירות על חוק מע"מ ופקודת מס הכנסה - זאת על ידי עשרות מעורבים ובהיקפים הנאמדים במאות מיליוני שקלים.

תיק החקירה יועבר בימים הקרובים לפרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה, שליוותה את החקירה, לעיון והחלטה.