אאא

חברי ועדת הפנים של הכנסת ערכו אתמול (ראשון) סיור בכלא אופק ובכלא השרון ונדהמו למראה הצפיפות האיומה בה מתגוררים האסירים בישראל.

יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם אמר בסיור כי "הצפיפות האיומה בה מתגוררים אסירים בישראל אינה מתקבלת על הדעת. אפילו לקופים בגן החיות יש יותר מקום. אם בתי הסוהר אינם ראויים למגורי אדם, נשחרר אותם. 4.5 מ"ר לאדם זה צפוף ביחס לסטנדרט הבינלאומי וגם בזה איננו עומדים".

אמסלם דרש לקבל את נתוני הצפיפות בכל בית סוהר בנפרד והבטיח לבנות, יחד עם שירות בתי הסוהר, תוכנית רב שנתית שהוא יוביל לקידומה מול משרד האוצר והמשרד לביטחון פנים.

ח"כ אכרם חסון אמר בסיור כי "מדאיג שאסירים רבים אינם משתקמים וחוזרים לכלא. המדינה משקיעה בכל אסיר 3 מיליון. השאלה אם עושים בכסף שימוש נכון. האם יש רצף בין רשויות הרווחה לשב"ס?".

עפרה קלינגר, נציבת שב"ס אמרה בסיור כי "הגדלנו את מסגרות השיקום. הן היו חצי ריקות ועכשיו הן מתמלאות. המאסר הוא הזדמנות לא רק לאסיר אלא גם למדינה. אם יתנו לאסיר הזדמנות לתפוס את עצמו אחרת, הוא יבין שהשינוי אפשרי. המדינה משקיעה הרבה כסף בשב"ס אבל לא במתקנים. אדם שחי בתנאים לא מכבדים לא יכול לעשות שימוש גם במשאבים שכן עומדים לרשותו. אין חולק שחייבים לבנות עוד בתי סוהר. כיום כ-40% מהאסירים שוהים במתקנים שאינם מתאימים".