אאא

הותר לפרסום: במסגרת פעילות משותפת של השב"כ ומשטרת ישראל נעצר בנתב"ג לפני כשבועיים אברהים חסן יוסף אגבריה, תושב אום אל פחם, לאחר שניסה לצאת לסוריה ולהצטרף לארגון המדינה האסלאמית.

בחקירת אגבריה עלה כי בחודשים האחרונים, בעקבות חשיפתו לתכנים ולסרטונים של 'המדינה האסלמית', הוא החל להזדהות עם האידיאולוגיה הג'אהדית של הארגון ועם פעולותיו, והחליט לצאת לסוריה במטרה להצטרף ללחימה בשורות הארגון.

לאחר שאסף מידע ברשת האינטרנט אודות האפשרות לצאת לסוריה, המריא אגבריה בטיסה לאיסטנבול והגיע בטיסת המשך לעיר גזיאנטפ, הסמוכה לגבול עם סוריה. במהלך שהייתו בגזיאנטפ נעצר אברהים ע"י המשטרה התורכית, ולאחר מספר ימי חקירה גורש לישראל.

עוד עלה בחקירה, כי טרם יציאתו לתורכיה השאיר אגבריה מכתב למשפחתו בדבר כוונותיו לצאת ולהצטרף לג'יהאד. כמו כן, חלק ממכריו של אברהים היו מודעים לכוונותיו של אגבריה, ואף הביעו תמיכה ברעיון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מעצרו של אגבריה ממחיש את הסיכון הרב הנשקף מיציאת ישראלים לזירת הלחימה בסוריה, הנשלטת על ידי פעילי ג'יהאד המשתייכים לארגונים איסלאמיים קיצוניים.

בשב"כ מציינים כי "מדובר בזירה שבה נחשפים הישראלים לאידאולוגיה קיצונית, תוך כדי קיום אימונים צבאיים ורכישת ידע ומיומנויות, שעלולים לשמש לפעילות טרור. קיים חשש ממשי כי הישראלים ינוצלו על ידי גורמי הטרור הן להשגת מידע על יעדים במדינת ישראל, והן לשם ביצוע פעילות טרור נגדה.

"המקרה של אגבריה, כמו גם מקרים נוספים, ממחישים את תוצאותיה והשלכותיה של חשיפת הצעירים לתכנים ולסרטונים של המדינה האסלאמית באינטרנט".