אאא

הרב הראשי לישראל לשעבר הרב ישראל מאיר לאו ספד הלילה (מוצ"ש) בשיחה עם "כיכר השבת" לסופר השואה אלי ויזל ז"ל שהלך לעולמו בגיל 87.

"אלי ויזל יליד סיגעט היה חברותא של הרב מנשה קליין גאב"ד אונגוואר ז"ל, הוא הצטרף למחנה בוכנוולד בו הייתי עימו יחד" סיפר הרב לאו ל"כיכר השבת". "לאחר השואה למד בסרבון בצרפת שם התרועע בחברה הרחוקה מאוד מהחברה בה גדל וצמח בסיגעט. לאחר שנים בצרפת הוא עבר לניו יורק ושימש ככתב ועיתונאי בידיעות אחרונות אולם שם גם החל בהתמסרות הגדולה שלו להנצחת זכר השואה. הוא כתב 4 ספרים בנושא השואה וזיכו אותו בפרס נובל לשלום לפני 30 שנה".

"לטעמי היה מגיע לו פרס נובל בעיקר על כך שהביא לתודעה העולמית את מצוקת יהודי ברית המועצות. הוא העניק להם את התואר "יהדות הדממה" על שם היותם כלואים מעבר למסך הברזל ללא יכולת לצאת משם".

"זכות גדולה זו הן של הנצחת השואה והן של המאבק לשיחרור יהדות ברית המועצות מתוך נאמנות מוחלטת למדינת ישראל ולהגנתה במשך כל השנים - כל זה החזיר אותו ב-40 השנים האחרונות אל בית המדרש היהודי בנוסח חסידי ויז'ניץ שהתפילה על פי הנוסח הזה היתה שגורה בפיו מידי יום ביומו".

"הוא זכה להכרה ולהוקרה של שועי עולם והיה אחד המגינים הגדולים ביותר של מדינת ישראל ברחבי העולם" מספר הרב לאו. "לי אישית היה עימו קשר הדוק ובהקדמה לספרי "אל תשלח ידך אל הנער" הוא כותב ומשווה את סיפורי לסיפור עקדת יצחק. הוא מסיים את רשימתו במשפט כי "בשונה מעקדת יצחק הרי שבסיפור של הרב לאו האבא לא חזר מהר המוריה".