אאא

המניעים של מבצעי הפיגוע במתחם שרונה - נחשפים. תמלולי חקירות המחבלים חושפים את המניעים של מבצעי הטבח בתל אביב לפני כחודש, שגבה ארבעה קרבנות. "בבוקר יצאנו מהבית, הלכנו להסתפר וסידרנו את עצמנו", החלו המחבלים לספר בחקירה. "יום לפני דיברנו עם נהג שמעביר עובדים לא חוקיים שאין להם אישורים ונסענו איתו עד שגב שלום. נכנסנו שם לדירה של מישהו, התקלחנו והחלפנו בגדים. יצאנו לאחר מכן לתחנה המרכזית בבאר שבע וראינו שיש שער שמגלה מתכות, אבל בגלל שלבשנו חליפות לא חשדו בנו ונכנסנו לקניון".

אחד המחבלים היורים הסביר, כי תחילה תכנן לבצע את הפיגוע ברכבת, כי לדבריו הוא ראה שהרכבת היא יעד טוב לפעולה. "ברגע שהיא מתחילה לנסוע אין בה שוטרים וקשה לאנשים לברוח ממנה. ראינו שאנחנו לא יכולים להכנס לתחנת הרכבת כי הייתה הרבה אבטחה ואז התחלנו ללכת בכביש לחפש מקום על מנת לבצע את הפעולה. ראינו בחור יהודי שאלתי אותו באנגלית איפה יש בתי קפה ומסעדות והוא הסביר לנו".

חברו, המחבל הנוסף גילה למה הם בחרו את בית הקפה שבו ביצעו את הפיגוע. "ראינו שיש בית קפה שמוכר גלידה ושתייה והחלטנו לשבת שם", סיפר, "נכנסו לבית קפה וישבנו שם על הכיסאות אחד מול השני, כל אחד שם את התיק שבתוכו הנשק ליד רגליו. לאחר מספר דקות ניגשה אלינו המלצרית ודיברה איתנו בעברית. אמרה לה שאנחנו מדברים ערבית והיא דיברה איתנו בערבית למרות שהיא יהודיה. לאחר מכן המלצרית נכנסה לבית קפה ואמרתי לחאלד שלא יפגע בה כי היא דיברה ערבית".

לאחר חמש דקות הם פתחו את התיקים והחלו לירות באנשים: "יריתי באדם שהיה בצד ימין שלי, הוא החזיק את נשימתו, לא יודע איפה פגעתי בו. לעבר האישה יריתי בערך חמישה כדורים ואז הנשק נפל לי. הרמתי את הנשק וניסיתי לירות פעם נוספת, אך הנשק נתקע ולא ירה, אז זרקתי אותו על אדם שנפל בבית קפה וחאלד ירה ללא אבחנה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מוחמד שהצליח לחמוק מהמאבחים שרצו לכיוונם לאחר שחאלד כבר נתפס, תיאר את הרגעים שבהם נכנס לבית הסמוך, בו נתפס: "במהלך הריצה נכנסתי לבניין וראיתי גבר ושלוש נשים בורחים ורצים לעבר מבנה. אני ברחתי איתם לבניין ואדם פתח את הדלת ונכנס לתוך ביתו. אני, הגבר ושלוש הנשים ישבנו על כסא מעץ בתוך הבית. הגבר יצא מהבית, חזר מהר, הצביע לעברי, השכיב אותי על הרצפה, שם אקדח על ראשי והנשים קראו למשטרה".

(מצלמות אבטחה)

הסיבה לביצוע הפיגוע, היא נקמה על הכבוד של המוסלמים. "בשנת 2011 הערצתי את אוסמה בן לאדן וב-2013 התחלתי לתמוך בדעא"ש". בהמשך נשאל האם הוא בעד רצח של יהודים וענה כי "כל אחד שהוא נגד האיסלאם אז הוא נגדי, וכל אחד שכבש את האדמה שלי אז גם הוא נגדי. בהתחלה אהבתי את הדמות של השיח אוסמא בן לדן ושל אבו מוסב אל זרקאווי. התחלתי לקרוא על האג'נדה שלהם בפייסבוק ובאינטרנט. כשבן לדן מת, התחלתי ללמוד את הנושא יותר לעומק. התחלתי לדעת מה זה דעא"ש. כשהייתי בירדן, חשבתי לנסוע לסוריה אחרי הלימודים בשביל לעזור להם לבנות טילים מונחים, אך הדבר לא יצא לפועל כי זה עניין לא פשוט".

גם הבחירה בתאריך הזה, לא היתה לחינם: "המניע - דתי. אני חושב שהאסלאם צריך לשלוט באזור סוריה רבתי ולשלוט בעולם באופן כללי ואני ביצעתי את תפקידי כלפי אלוהים והדת שלי. רציתי למות מות קדושים, שזאת המדרגה הכי גבוהה של המוות. אללה העדיף את היהודים על האחרים והיהודים האמינו בעגלים, הם כופרים ומותר לרצוח כופרים. המניע גם לאומני כי היהודים כובשים את ארצם של המוסלמים באזור בית המקדש וזאת סוריה רבתי".