אאא

משרד הבריאות הודיע הערב (יום א') כי חברת יוניליוור התרשלה בטיפול בפרשת זיהום הסלמונלה במוצרי הקורנפלקס של תלמה, אך לא פעלה בזדון. בהודעת המשרד אישרו כי אכן נמצאו חיידקים במוצרי החברה. בינתיים ברשתות השיווק מדווחים כי הציבור "מעניש" את תלמה על חוסר האמינות וסיכון בריאות הציבור - ומכירות החברה מתרסקות ב-90 אחוזים.

(צילום: בראל אפרים, ynet)

לאחר בדיקה ראשונית נמסר עוד כי "חברת חקירות חיצונית תחקור את ההתנהלות והכשלים. רישיון הנאות (GMP) של החברה נפסל זמנית, והמפעל יעבור לשלב בדיקה יומיומית". רישיון הנאות הוא תו שקובע שהחברה עומדת בתקנות בריאות הציבור ויכולה לייצר מזון. בישראל יש 80 מפעלים שעומדים בתקן זה.

יש לציין כי לא ברור כיצד טוענים במשרד הבריאות, שנרדם בטיפול בפרשה זו ימים ארוכים, כי חברת יוניליוור לא שיקרה לו, שעה שברור כיום לחלוטין כי כלי התקשורת והציבור הוטעו ע"י החברה שהציגה תמונה שיקרית לאורך ימים ארוכים. אלה לא סימני השאלה היחידים שמתעוררים בפרשה בכל הנוגע להתנהלות משרד הבריאות. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר רק לפני מספר ימים כי אין בעיה בהתנהלות החברה, ולאחר מכן חזר בו.

כך למשל, לאחר שהתפוצצה הפרשה, סירבה תלמה במשך ימים ארוכים לפרסם את מספר הסדרה הפגומה, בטענה כי לא יצאה לשוק. משרד הבריאות לא חייב אותה במשך זמן רב לחשוף את הסידרה. היום כבר ברור שהנזק מכך לא היה מבוטל: אריזות שהיו נגועות בסלמונלה יצאו מהמפעל והגיעו לבתי הצרכנים בשל רשלנות והסתרה זו.

בהודעה מהערב נכתב עוד כי "צוות משרד הבריאות בראשות, פרופ" איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור, ומנהל שירות המזון הארצי, אלי גורדון, ערך היום ביקורת מקיפה ויסודית במפעל תלמה בערד. החברה שיתפה פעולה עם הבדיקה באופן מלא. צוות משרד הבריאות התרשם כי מדובר ברצף טעויות רשלני ולא באירוע עם כוונת זדון מצד הנהלת החברה ומערך האיכות.

"עם זאת, עדיין נדרש תהליך השלמת חקירה בעניין הדליפה של המוצרים מהחברה. לשם כך החברה גם שכרה שירותי משרד חקירות חיצוני, כדי לבדוק את הסיבה לזליגת המשטח לדרכי השיווק.

"במסגרת הבדיקה היום נבדקו תהליכי הייצור, נהלי בקרת האיכות, נלקחו דגימות מקווי היצור השונים. עם זאת, לאור האירוע, ובכפוף לשימוע, יותלה רישיון ה-GMP של החברה, עד לביצוע מספר פעולות מתקנות ודיווח עליהן.

"עד כה מקור הזיהום לא אותר. יתכן ונובע מתחלואת עובד או זיהום משני. הומלץ לבצע בדיקות מעבדה לעובדים, על מנת לנסות להשלים את החקירה. בעקבות הביקורת שערך משרד הבריאות לפני שבוע, נקט המפעל שורת פעולות מתקנות. משרד הבריאות יורה על הנחיות נוספות כדי למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד, כגון הגברת תדירות הדיגום באופן שיבוצע מדי יום, עד להודעה חדשה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"משרד הבריאות ימשיך בניטור ומעקב, כולל אחר תוצאות בדיקות המעבדה שנלקחו מהמפעל ומדרכי השיווק וידווח באופן שוטף לציבור".

בהמשך להודעת משרד הבריאות, מיוניליוור נמסר: "חברת יוניליוור פועלת בתיאום מלא עם משרד הבריאות ותיישם את כל המסקנות וההמלצות של המשרד. החברה ממשיכה בתהליך בדיקה יסודי של האירוע".

הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי איש יחסי הציבור של החברה, משה דבי אמר: "אתמול אחר הצהריים הייתי אומר לכם שבהתאם לממצאים שיש כבר בידינו כנראה מדובר בפעולה שנעשתה במזיד, ולא פסלנו את האפשרות לפנות למשטרה". אחר כך חזר בו ואמר: "לאחר בדיקה מעמיקה התברר כי רוב הסיכויים שמדובר ברשלנות בתום לב".

בשוק המזון מעריכים בימים אלה כי לאור השערורייה שאליה נקלעה החברה, ולאור ההטעיה שבוצעה גם מול רשתות השיווק, מנכ"לית יוניליוור ענת גבריאל תיאלץ לסיים בקרוב את תפקידה.