אאא

14 שנה אחרי שתכנן להרעיל ישראלים בקפה "רימון" בירושלים, השתחרר היום (ב') מהכלא סופיאן עבדו, שעמד בראש חוליית המחבלים שביקשה לבצע את הפיגוע במהלך האינתיפאדה השנייה. משפחתו הכינה עבורו קבלת פנים חגיגית בשכונת ג'בל מוכבר במזרח ירושלים.

עבדו נעצר באוגוסט 2002, אחרי שתכנן להרעיל ישראלים ביחד עם עותמאן כיאניה סעיד מסילואן, טבח שעבד ב"קפה רימון" שברחוב לונץ בירושלים. השניים סיכמו שעבדו יעביר לעותמאן את הרעל שיפיק ועותמאן יחדיר אותו למשקאות הסועדים. הרעל היה אמור לפעול כ-15 שעות לאחר בליעתו מבלי להשאיר סימנים, כך שהחשד הסביר יצביע על דום לב. בחקירתו בשב"כ סיפר עבדו שמטרת הפיגוע הייתה לנקום על מותו של פעיל החמאס סלאח שחאדה.

עוד עלה בחקירה כי עבדו יצר קשר באמצעות הדואר האלקטרוני עם פעילים שונים של חמאס, הביע את נכונותו לסייע לארגון ואף מונה להיות אחראי על פורום באתר האינטרנט של הארגון. עבדו גייס לארגון גם את חברו מוסא נאצר, שגייס כספים וגם רתם חבר נוסף, מהנדס מצרי.

עשרות בני אדם משתתפים בקבלת הפנים המצומצמת שהוכנה עבור עבדו. בארגון "לך ירושלים", הפועל להחלת הריבונות הישראלית בכל חלקי העיר, הביעו זעם על החגיגות הצפויות. יו"ר הארגון, מאור צמח, אמר: "לצערנו שחרור המחבלים והאסירים הלאומנים בירושלים הפכו להיות מפגני הסתה נגד מדינת ישראל ותמיכה בטרור. כפי שיש תנאים לשחרור גופות המחבלים כך נדרש להציב תנאים בעת שחרור מחבלים".

ממשטרת ירושלים נמסר כי הם לא ימהרו לבצע פעולות מניעה נגד "מסיבות שחרור" המונית כל עוד אין בהן מאפיינים של אלימות או הפרות סדר.