אאא

מי האיש הכי חזק בליכוד? שוב נתניהו מוכיח את כוחו ומכניע את ישראל כץ פחות מ-24 שעות אחרי שורת ההחלטות הדרמטיות שהתקבלו אתמול (שלישי) ביוזמת השר שחש כי לא קיבל את המגיע לו - תיק שר החוץ אליו הוא נכסף.

כץ שמשמש כיו"ר מזכירות הליכוד, במוסדות התנועה - זומן הבוקר כץ לשיחה דחופה אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו. הסיבה לזימון הדחוף הן ההחלטות שהוביל כץ שמצמצמות משמעותית את כוחו של נתניהו במנגנון המפלגה ומגדילות את כוחה של המזכירות.

נתניהו איים לפטר את כץ מתפקידו כשר, וזה נסוג בו מההחלטות. השניים סיכמו כי תוקם ועדה לדון בנושא, אך ההערכה היא כי ההחלטות יבוטלו.

בימים האחרונים האשימו פעילים המזוהים עם נתניהו את ישראל כץ ב"חתרנות", ובניסיון לרשת את מקומו של נתניהו. ראש הממשלה עודכן אמש בסעיפים שאושרו, ולפיהם הוא לא יוכל למנות יותר אנשים מטעמו במנגנון הליכוד ללא אישור מזכירות הליכוד, וזעם על המהלך. במהלך הלילה ניסה יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, שנחשב לאחד האנשים החזקים במפלגה לפשר בין הצדדים - אולם ראש הממשלה זעם וסירב לעבור על כך לסדר היום. 

שתי החלטות שעברו אתמול נחשבות לנפיצות מאוד, ומחלישות לראשונה את כוחו של נתניהו בתנועה - לטובת המזכירות בראשות ישראל כץ. ההחלטה הראשונה נוגעת להפרדה בין היועץ המשפטי של התנועה, עו"ד אבי הלוי, ובין יועץ משפטי למזכירות התנועה. המזכירות סברה שהלוי מצוי לעתים בניגוד עניינים בבואו לייעץ בנושאים מסוימים שלא מתיישבים עם הנושאים שיו"ר המפלגה רוצה לקדם, ובשל כך ראוי ליצור הפרדה.

לפיכך גם אושר מינויו של עו"ד אילן בומבך, שייעץ למזכירות במקומו של הלוי. החלטה דומה כבר התקבלה בעבר, אולם הלוי ערער לבית הדין של התנועה ומחה על כך שלא ניתנה לו אפשרות לשימוע. במהלך הישיבה שהתקיימה אתמול הוזמן הלוי שאמר את דעתו אך לאחר מכן התקיימה הצבעה ומינויו של בומבך אושר פה אחד.

אולם המהלך הבעייתי יותר מבחינת נתניהו הוא ההחלטה השנייה - שנוגעת לעבודת מנגנון המפלגה. מעתה ישתנו יחסי הכוחות וכל מינוי יהיה טעון אישור מזכירות, שגם תאשר את גובה השכר. עד כה, נתניהו כיו"ר התנועה יכול היה למנות אנשים מטעמו לכל תפקיד רשמי במנגנון המפלגה - ואולם כעת יוגבל כוחו.

כאמור ההחלטות יבוטלו על פי דרישתו של נתניהו שימשיך לשמור  על אש נמוכה את כץ וארדן שמנסים בכל כוחם לתפוס את המקום השני במפלגת השלטון.