אאא

סערת הכתובות שנשרפו: רבני ערים פנו הערב (ראשון) בשם תושבים שביתם נשרף בגל ההצתות לראב"ד העדה החרדית הגאון רבי משה שטרנבוך, בשאלה כיצד לנהוג במקרה שהכתובה נשרפה.

כפי שפורסם מוקדם יותר ב"כיכר השבת", הדילמה החלה בעקבות ההלכה הידועה לפיה "אסור לאדם לגור עם אשתו בלא כתובה אפילו שעה אחת". אלא שרבנים שונים פסקו כי ניתן להקל ולדחות את כתיבת הכתובה למועד אחר.

בשעות הערב הופנתה השאלה לראב"ד הרב שטרנבוך, שהשיב להלכה למעשה כי "מי שכתובתו נשרפה צריך לעשות לאלתר לכל הפחות מעשה קנין חדש בפני שני עדים על מה שהתחייב בכתובה, ולא מועיל העתק ברבנות".

הרב שטרנבוך היה נחרץ בפסיקתו כי "כי כל זמן שלא חודש מעשה הקניין, אין לו היתר הלכתי לגור עם אשתו בבית".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הרב שטרנבוך סיפר כי מקובל בידיו כי "הגאון הצדיק רבי זאב מינצברג זצ"ל הזהיר על כך בתקופה בה שלטו הירדנים בירושלים, והיו אז בירושלים פליטים רבים שהגיעו עם משפחותיהם לשכונת קטמון שבורים ורצוצים באבדן כל רכושם, ולפני כניסת שבת שלח רבי זאב זצ"ל מבית לבית אזהרה לפליטים שאסורים בנשותיהן עד שיסדרו את הכתובה, שכן אסור לשהות עם אשתו שעה אחת בלי כתובה".

"זהו מוסר השכל, הוסיף הרב שטרנבוך ואמר, "כי גם בשעה קשה כזאת שעת צרה היא ליעקב, אין לשכוח שהכתובה תהא מוכנה בכל עת, כדי שלא יעברו על האיסור לשהות עם אשתו בלי כתובה, ובפרט שלפעמים זהו הגורם למניעת שלום בית ביניהם, ועל ידי כתיבת הכתובה יתוקן שלום בית כידוע".

הרב שטרנבוך הוסיף ואמר כי "אין לסמוך על העתק הכתובה המופיע ברבנות, כיון שלמעשה אין כאן כתובה מוכנה אלא יצטרכו דרישה וחקירה בבית דין, ואולי לא סמכה דעתה על כך".