אאא

התובע פנה לביטוח לאומי לפני כ-5 שנים כדי שיכיר בו כנכה עבודה מאחר שלטענתו, ארבעת חודשי עבודתו כסדרן בשר במפעל של חברת "ניר עציון" גרמו לו לבעיות בגב התחתון. ביטוח לאומי דחה את תביעתו בטענה שהתובע לא הוכיח כי העבודה גרמה למצבו הרפואי, ובשנת 2015 הוגשה תביעה בנושא לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה.

התובע טען כי עבודתו כסדרן דרשה ממנו מאמץ פיזי מתמשך ומשמעותי, שכן בין היתר הוא נדרש להעמיס ארגזי בשר לעגלות ולמדפים בגבהים שונים – כך שהיה עליו להתכופף ולהתיישר שוב ושוב. לדבריו הוא נאלץ להתפטר בעקבות מצבו הרפואי וכיום נדרש לטיפולי גב בתדירות גבוהה.

מנגד, ביטוח לאומי טען שאין קשר בין העבודה שביצע התובע לבין מצבו הרפואי כיוון שיש הוכחות לכך שהתלונן על כאבי גב עוד לפני שהחל לעבוד במפעל.

המומחה שמינה השופט אסף הראל התרשם שהתובע אכן סובל מנכות בגב התחתון, ומצא קשר סיבתי בין תנאי העבודה הקשים כסדרן בשר לבין מצבו לפי תורת המיקרוטראומה. כלומר, הפעולות החוזרות והנשנות שנדרש לעשות במהלך העבודה הסבו לו נזק מצטבר. 

המומחה כן התייחס לכך שהתובע סבל מכאבי גב עוד לפני שהחל לעבוד במפעל, אך לטעמו העבודה שם החמירה את מצבו, ועל כך מעיד רישום הביקורים הסדרתיים של התובע במרפאות שונות בתקופת העבודה.

העבודה גרמה להחמרת מצב

"בתשובותיו הסביר המומחה כי מתקיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של התובע, אשר אופיינו בהרמת והעברת משאות כבדים וכיפופים רבים לבין כאבי הגב מהם הוא סובל", כתב השופט הראל בפסק הדין שבו קיבל את חוות דעתו של המומחה.

בהתאם לכך, השופט קבע שתנאי העבודה לכל הפחות החמירו את מצבו הרפואי של התובע, אשר אין מחלוקת כי עבודתו הייתה כרוכה במאמץ פיזי כבד.

בתוך כך, השופט התייחס לטענה שהעלה ביטוח לאומי, לפיה חוות הדעת הייתה פגומה משום שהמומחה לא העריך באחוזים את תרומת תנאי העבודה לנכותו של התובע. השופט קבע, כי עניין זה אינו פוגם באיכות חוות דעת, משום שהמומחה הסביר בבהירות מדוע ישנו קשר סיבתי מובהק בין תנאי העבודה של התובע לבין נכותו, ולא הותיר כל מקום לספק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

משכך, קבע השופט הראל כי יש להכיר בתובע כמי שסובל מנכות בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה. ביטוח לאומי לא חויב בהוצאות משום שהתובע יוצג בידי הלשכה לסיוע משפטי.

  • ב"כ התובע: עו"ד ה' שפוני
  • ב"כ הנתבע: עו"ד ר' נסים

עורכי דין ביטוח לאומי • לפסק הדין לחץ כאן

הכותב: עו"ד אופיר בן דוד מייצג בתביעות מול ביטוח לאומי

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

* הכותב לא ייצג בתיק.

** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.