אאא

נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ ממשיך להרגיז את הסינים כשהוא מצהיר שוב כי הוא אינו מתכוון להמשיך במדיניות הפשרה של קודמיו מול הענק הסיני.

אחרי השיחה עם נשיאת טייוואן שחוללה סערה דיפלומטית, נשיא ארצות הברית הנבחר דונלד טראמפ ממשיך בקו אותו נקט לאחרונה מול סין. בראיון לרשת "פוקס ניוז" קרא טראמפ תיגר על מדיניות "סין אחת", שבמסגרתה דוגלת סין ברעיון שטייוואן היא חלק מסין ודורשת ממדינות אחרות לנתק את קשריהן עם טייוואן.

"אני מבין לגמרי את מדיניות 'סין אחת', אבל אני לא יודע מדוע עלינו להיות מחויבים למדיניות 'סין אחת', אלא אם אנחנו מגיעים לעסקה עם סין הכוללת נושאים אחרים, כולל מסחר", אמר טראמפ.

טראמפ סימן את כיוון מדיניות החוץ האמריקנית בממשלו שתנסה לאתגר את סין בכל הנוגע להסכמי הסחר ולקשריה של סין עם צפון קוריאה הקומוניסטית והגרעינית. "תראה, נפגענו קשות מהפיחות במטבע הסיני, מהמיסוי שמטילים עלינו בשעה שאנחנו לא מטילים מס עליהם, מהקמת הבסיס הענק שלהם בדרום ים סין, שהם לא צריכים להקים ומכך שהם לחלוטין אינם מסייעים לנו עם צפון קוריאה. לצפון קוריאה יש נשק גרעיני וסין הייתה יכולה לפתור את הבעיה, והיא לא מסייעת לנו".

האמירות של טראמפ הובילו לתגובה קשה בתקשורת הממסדית בסין. בעיתון Global Times הגדיר מאמר המערכת את טראמפ "ילד" שאינו מבין במדיניות חוץ: "מדיניות 'סין אחת' אינה נתונה למקח וממכר. נראה כי טראמפ מבין רק בעסקים ומאמין שלכל דבר יש מחיר ושאם הוא יהיה חזק מספיק הוא יוכל לקנות ולמכור בכוח".

במאמר הזהיר העורך כי "בגלל היעדר ניסיון עלול טראמפ להיות מושפע ומנווט בידי יועציו הנִצים". עוד הזהיר שאם טראמפ ינטוש את מדיניות ארצות הברית ביחס ל"סין אחת", הוא יחולל "משבר אמיתי".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

כאמור, טראמפ עורר את זעמם של הסינים כשהעז לשוחח עם נשיאת טייוואן, טאסי אינג וון לאחר כמעט 40 שנה של אי קשרים רשמיים בין ארה"ב לטייוואן בשל דרישתם של הסינים וטענתם כי האי צריך להיות תחת שליטתם.

סין הגישה מחאה רשמית בעקבות השיחה. משרד החוץ הסיני מסר כי הוא שיגר "מסר נוקשה" ל"צד האמריקני הרלוונטי", וקרא לטיפול זהיר בנושא טייוואן כדי להימנע מ"הפרעות מיותרות" ליחסים בין שתי המדינות. "עקרון 'סין האחת' עומד בלב מערכת היחסים הפוליטית שבין בסין לארה"ב", נמסר. שר החוץ של סין, וואנג יי, אמר כי הוא מקווה שהיחסים בין סין לארצות הברית לא "ייפגעו או ישתנו" לאור שיחת הטלפון בין המנהיגים. "מדובר בתכסיס ובפעולה קטנונית של טייוואן", ציין שר החוץ הסיני, והוסיף שהוא מאמין שהשיחה לא תשפיע על המדיניות האמריקנית הנוכחית כלפי סין.

טראמפ עצמו התייחס בראיון לרשת "פוקס ניוז" לשיחה הזו: "אני לא רוצה שסין תכתיב לי מה לעשות והשיחה הזו הועברה אליי. אני לא יזמתי אותה. זו הייתה שיחה קצרה. היא אמרה 'אני מברכת אותך על הניצחון'. זו הייתה שיחה נחמדה. קצרה. מדוע שמדינה אחרת תאמר לי שאסור לי לקבל את השיחה? אני חושב שזה היה מאוד לא מכובד לא לקבל את השיחה".

מיד לאחר השיחה כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו: "האם סין שואלת אותנו האם זה בסדר לבצע פיחות במטבע שלה (דבר שמקשה על החברות שלנו להתחרות), למסות בכבדות את המוצרים שאנו מייצאים אליה (ארה"ב לא ממסה מוצרים מסין) או לבנות מתחם צבאי מסיבי באמצע ים סין הדרומי? אני לא חושב כך!".