אאא

בקבר יוסף בשכם נערכה אמש (א') הדלקת נרות חנוכה מרגשת בה נרות החנוכה הודלקו בחנוכיית 'פוזנר' הידועה.
את החנוכייה הדליק יהודה מנסבך נכדו של הרב עקיבא פוזנר בעליה הראשונים של החנוכיה.

החנוכייה מוכרת לנו מהתמונה המפורסמת בה היא נראית מודלקת על חלון בית על רקע בית המפלגה הנאצית בגרמניה. החנוכייה הודלקה טרם עליית השלטון הנאצי ערב פתיחת מלחמת העולם השנייה. התמונה המפורסמת היוותה השראה וסמל לניצחון העם היהודי על אויביו.

עד לפני כשנתיים דבר זהות מדליק החנוכייה הייתה בגדר חידה ובמשך שנים ניסו להתחקות ביד ושם אחרי מצלם התמונה ואחר החנוכייה עצמה. אלא שרק לפני שנתיים הם הצליחו לחשוף את הסיפור מאחורי התמונה. הרבנית רחל פוזנר הרבנית של העיר קיל בגרמניה צילמה את התמונה ב 1932, כאשר הנאצים עוד היו אופוזיציה לשלטון. וכתבה מאחורי התמונה: קטע משיר גרמני החוזה את נפילת יהודה ולאחר מכן הוסיפה את הפסוק: "הנר עונה ויהודה לעולם תשב".

הרב עקיבא פוזנר ורעייתו הרבנית רחל פוזנר נמלטו מגרמניה עוד לפני עליית הנאצים לשלטון וקראו לקהילת קיל להימלט מהמקום.

הלילה כתשובה להחלטת מועצת האו"ם כנגד הבנייה בירושלים וביהודה ושומרון, ביקש ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, מנכדו של הרב פוזנר, שהחנוכייה נמצאת ברשותו בימי החנוכה, ובשאר הימים מוצבת ביד ושם, לבוא להדליק את הנר השני בקבר יוסף. ובזאת לחזק את תושבי השומרון ועם ישראל, ובכדי לומר באופן ברור כי "כמו אז גם היום. סופו של האור לנצח את החושך. סופה של אירופה להבין כי לא ניתן יהיה להשמיד את עם ישראל ולעצור את תקומתו בארצו".

בהדלקה המרגשת השתתפו קצין הגנה מרחבית אוגדת איו"ש סגן אלוף מקי סיבוני ורב סרן אליצור טרבלסי קצין הגנה מרחבית חטיבת שומרון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מנסבך הנכד סיפר לנוכחים בהדלקה את סיפור החנוכייה ואמר: "אני מרגיש שאם סבתא שלי שצילמה את התמונה וכתבה מה שכתבה לפני 85 שנה, הייתה חיה היום היא הייתה רואה ששום דבר לא השתנה".

מנסבך הוסיף ואמר: "אירופה ממשיכה לרדוף את העם היהודי. ומה שיחזיק אותנו היום זה אך ורק שלטון יהודי בארץ ישראל. אין לנו לשים לב מה יגידו הגויים. כי אנחנו יודעים מראש מה הם יגידו אנחנו צריכים לבנות ולחיות. המסר החשוב ביותר שסבא וסבתא שלי השאירו אחריהם הוא 90 נכדים נינים וילדים שכולם חיים בארץ ישראל. זה מסר האחדות וההיאחזות בארץ ישראל שהם השאירו אחריהם".

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן שיזם את הדלקת הנר במקום אמר: "אין דבר יותר סמלי מהדלקת נר חנוכה. דווקא היום. יומיים לאחר ההחלטה הפושעת של מועצת האו"ם כנגד הבנייה בהתיישבות ובירושלים. דווקא בקבר יוסף. להדליק דווקא את החנוכייה הזו של משפחת פוזנר שמסמלת יותר מכל את ניצחון האור על החושך".

דגן הוסיף: "ביקשנו להדליק את החנוכייה הזו היום בקבר יוסף כדי לחזק את עמידתנו, את עמידתו של עם ישראל מול הניסיונות החוזרים ונשנים של אירופה לפגוע בעם ישראל ולמנוע את תקומת עם ישראל בארצו. ובכדי להזכיר לכולנו שאם לפני 76 שנים ניצח האור את החושך אל מול אירופה. אין לנו ספק שגם הפעם ינצח האור את החושך אל מול אותה אירופה בדיוק".