אאא

הבוקר (שלישי) נאם הרמטכ"ל והתייחס ברמז למשפט אלאור אזריה, שמחר יוכרע דינו בבית הדין הצבאי המיוחד ב'קריה' במשפט המתנהל נגדו בשל הירי שביצע לעבר מחבל מנוטרל לאחר פיגוע דקירה בחברון, ירי שתיעודו הסעיר את המדינה. בכנס בהרצליה אמר רא"ל גדי איזנקוט: "גבר בן 18 שמתגייס לצהל הוא חייל ולא הבן של כולנו ועליו לחרף את חייו כדי לשמור עלינו".

הוא הוסיף, כי "יש בתי דין שאין לי עליהם שום השפעה. הם מחפשים לעשות צדק ולהכתיב את הנורמות והכללים המשפטיים והם לא מושפעים ממני ועושים צדק. אצלנו יש בלבול עמוק בהבנה של מה התפקיד של כל גורם".

הרמטכ"ל הדגיש כי "כשחוצים את שערי הבקו"ם יש פקודות. אבל אם חייל מקבל פקודה שהיא בלתי-חוקית בעליל, אנחנו אומרים שזו לא אפשרות לא לבצע אותה - זו חובה לא לבצע אותה".

הרמטכ"ל בדבריו היום (צילום: עידו ארז, ynet)

משפחת אזריה הגיבה לדבריו במילים הבאות: "ערב לפני הכרעת המשפט, מוצא הרמטכ"ל מקום שוב להתערב בצורה בוטה, ואומר שגבר בן 18 שמתגייס הוא לא הבן של כולנו. אמת, הוא לא הבן של כולנו, אבל הוא החייל של כולנו. הרמטכ"ל באמירה הזאת שוב כופר במשוואה הכל כך ברורה לכולם, שאנחנו שולחים את היקר לנו מכל מתוך אמונה שהוא מופקד בידיהם של מפקדים הראויים לכך".

"הכרעת הדין מחר", הוסיפה המשפחה, "היא לא רק של אלאור אזריה, היא של כלל החיילות והחיילים, והיא תקבע אם הצבא ימשיך להעמיד את שלומם בראש סדר העדיפויות או שהכללים השתנו. אלאור אזריה הוא החייל של כולנו, ואנחנו מחויבים להחזיר הביתה את החייל ששלחנו לקרב".

היום הפיצו גורמים המקורבים למשפחת אזריה תמונה של אלאור מבסיס הקליטה והמיון של צה"ל, וגם אחותו אתי פרסמה מכתב גלוי לאחיה: "שנתיים לפני הגיוס התחלת להתאמן בגשם, בשמש, לפנות בוקר ובלילה כדי לעבור את מבחני הלחימה. לילה לפני הגיוס כבר לא נרדמת, אבל הכרחת את עצמך כי אתה חייב לתת את כל כולך למה שאתה הכי רוצה בעולם - להילחם למען מדינת ישראל".

"לאחר שנה קיבלת מצטיין גדודי. ואז היום הארור, 24.3.16, היום שביצעת את המוטל עלייך והצלת חיים וירית במחבל שהתחיל לזוז עם מעיל שחור ונפוח ביום חם. ומאז השמיים נפלו עלינו, הכול התהפך באכזבה וכאב על ההפקרה בשטח. 10 חודשים שאתה במעצר, 10 חודשים שחתכו לך את הכנפיים ולקחו חירותך, 10 חודשים שאתה רואה חוסר צדק. מחר זה קורה. אני רוצה לומר לך שאני פוחדת וכואבת כל כך. עם ישראל, התפללו לבורא עולם שיחזיר לנו את הילד של כולנו. אני אוהבת אותך אלאור שלי".

יצויןן, כי אם אזריה יורשע בעבירת ההריגה שמשמעותה כמה שנים של ריצוי מאסר בפועל, שוקלים בתביעה הצבאית לבקש מהשופטים במשפטו להעביר אותו מיידית לכלא צבאי, אך לא מן הנמנע כי השופטים יתחשבו בעובדה שאזריה שהה כבר תקופה ארוכה במעצר פתוח בבסיס.