אאא

ועדת הכלכלה אישרה היום (שלישי) את החמרת הענישה על עבירות תנועה חמורות. בין היתר הוחלט כי הקנס על אי-ציות לרמזור אדום יעלה ל-1,500 שקלים, זאת ביוזמתו של שר התחבורה, ישראל כץ.

כמו כן, הקנס על רכיבה על אופניים חשמליים מתחת לגיל 14 נקבע על 1,000 שקלים, והקנס על עבירות אחרות ברכיבה על אופניים חשמליים עלה מ-100 ל-250 שקלים. התקנות ייכנסו לתוקף בעוד יותר מחודש, כ-30 לאחר פרסומן ברשומות.

בנוסף, נהגים שמבצעים עבירות מהירות חמורות מזומנים כיום לדין ולא נקנסים במקום, על פי התקנות החדשות הנהגים ייקנסו ב־1,500 שקל. העבירה מתייחסת לנהיגה של בין 31–40 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית ובין 41–50 קמ"ש מעל המותר בדרך בין־עירונית. 

על פי משרד התחבורה המדרגה החדשה "נועדה לעבירות חמורות ומסוכנות שעדיין מתאימות להיאכף כעבירות קנס". זאת בין היתר כיוון ש"תדירותן הגבוהה יחסית איננה מאפשרת לכלול אותן בגדר עבירות הזמנה לדין".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מלבד זאת, כאמור הקנס על רכיבה על אופניים חשמליים מתחת לגיל 14 (הגיל המותר) יעמוד על 1,000 שקל, פי עשרה מהקנסות שהוטלו עד היום על עבירות שקשורות לאופניים חשמליים. הבקשה כוללת החמרה דרמטית בקנסות אלו "לאור הסיכון המיוחד הכרוך בהן". בנוסף, הקנס על חניה על שבילי אופניים יוכפל פי 2.5 ויעמוד על 250 שקל.

השאלה העולה האם הקנס יוטל על הורי הילד, מה יהיה במקרה בו הילד עלה לסיבוב על אופניים של חברו, מי אמור לשלם את הקנס? כשכל נושא הקנסות על קטינים זקוק להבהרה האם הוא חוקי ואפשרי.

עבירה חדשה שאושרה בתקנה החדשה, לפיה תיאסר תנועת עגלות הרתומות לבעלי חיים מחוץ למרחב הכפרי. הקנס למי שינוע בעיר בעגולה רתומה לסוס או לחמור יעמוד על 500 שקל.