אאא

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך ערך היום (ראשון) תדרוך מקיף לכלי התקשורת. אלשיך התייחס לחקירות ראש הממשלה ואמר: "אנחנו בישורת האחרונה ונותנים פוש כדי לא למתוח את זה יותר מדי. את תפקידנו נעשה מהר ככל הניתן. ברורה לנו המשמעות. תוך כמה שבועות נהיה אחרי החלק המשטרתי".

בנוגע לאירוע הדריסה באום אל חיראן בשבוע שעבר אמר המפכ"ל על הדורס שנורה למוות: "קראתי לו מחבל כי כל מה שראינו מול העיניים זה פיגוע דריסה ואין כרגע ממצא שסותר את זה".

בתדרוך לכתבים התייחס אלשיך לחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו (פרשה 1000 - טובות ההנאה ופרשה 2000 - השיחות עם מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס) ואמר: "אנחנו עושים עבודה מאוד מקצועית ואחראית כדי להגיע לחקר האמת. ברוב המקרים שבדקנו הגענו לחקר האמת. מי שקובע אם יוגש כתב אישום זו הפרקליטות לפי המדיניות. לא בכדי הנושא הזה מאוד רגיש. בהחלט יכול להיות שלא מגישים כתב אישום כי הפרקליטות חושבת אין מספיק ראיות, זה כנראה לא יקרה כי אנחנו פה עובדים, בצורה מאוד מאוד... לא יהיה מצב שנבוא ויגידו לנו שאין מספיק ראיות. מצד שני, מדיניות העמדה לדין - מי שקובע על מה מגישים כתב אישום זה הפרקליטות והיועמ"ש. תמצאו לי פה מתי פעם אחרונה קטין וקטינה קיימו יחסי מין ואכפנו את העבירה הזו? זו עבירה, יש עבירות שלא אוכפים, כי זה הופך את כולם לעבריינים".

בתשובה לשאלה האם יש תשתית ראייתית בחקירת ראש הממשלה, ענה אלשיך כי הוא מנוע מלהתייחס לכך. הוא הבהיר כי "יידרשו לנו לא יותר מכמה שבועות כדי להביא את הדברים ליועץ המשפטי לממשלה באופן סופי". לשאלה אם החקירה מבססת את החשדות ענה: "החושים שלכם מספיק מחודדים כי להבין המשטרה מבצעת עבודה טובה". על השאלה אם אפשר לנהל חקירות נגד ראש הממשלה אחרי כהונה, השיב: "במערכת הנוכחית שלנו בווודאי שכדי להילחם בשחיתות צריך לחקור אנשי ציבור כל עוד הם מכהנים".

על ההדלפות מהחקירה אמר: "כל מה שדולף לא בזמן - מאיין את החקירה. פה לא דלף כלום מהמשטרה. עשינו פה חקירה חודשים - שום דבר לא יצא החוצה. ברגע שאתה נוגע באנשים לכל אחד יש את האינטרס שלו. אני יודע מאיפה יצאה הדלפה. האם זה נוח? עדיף שלא יצא כלום. אבל צריך להבין - הנושא הקריטי זה היכולת שלנו לתשאל בסדר הנכון ולהביא תוצאה טובה. מעורבים בזה מעט מאוד אנשים שאפשר לספור אותם על קצת יותר יד אחת".

בנוגע לירי באום אל חיראן בנהג שדרס את השוטר למוות, התייחס המפכ"ל לעניין נתיחת הגופה: "אין דבר כזה נעילה של ברך. כדי ללחוץ על הגז צריך להפעיל לחץ". לדברי אלשיך, "שילמנו מחיר יקר ביותר על זה שבמשך שעתיים לא יכולנו להודיע לציבור שיש לנו הרוג שהוא שוטר. בשלב הזה אתה לא יכול לאזן את מי ששולט בשיח. מהתחקור הראשוני זה היה נראה משהו שלא נראה אחרת מפיגוע מכוון".

אלשיך תיאר את שהתרחש לדבריו ואמר כי "שוטרים רואים שמתקרב רכב לעברם ונעשים כל המאמצים לעצור אותו, ובסוף הוא סוטה ומאיץ לעברם. כאן לא היה שום סימן אחר שמעיד שמדובר על משהו אחר מאשר דריסה. קראתי לו מחבל כי כל מה שראינו מול העיניים זה פיגוע דריסה ואין כרגע ממצא שסותר את זה".

"אני לא יודע להגיד אם היה עיכוב בטיפול הרפואי, כשייגמר התחקיר נוכל לדעת", הוסיף המפכ"ל. "אז נוכל לדעת אם היה משהו לא בסדר. אחרי האירוע נעשית בדיקה של פרטים, זה יכול לקחת שבוע שבועיים. "כל עוד אנחנו לא בסיום החקירה, אנחנו לא יכולים להגיד איזה כדור פגע ומתי".