אאא

בתום דיון היום (ראשון) בבית הדין לעניינים מקומיים בחיפה, החליטה השופטת ג'אדה בסול להורות שלא למלאות מחדש את מיכל האמוניה מחדש, ולאסור על חברת חיפה כימיקלים להשתמש באמוניה הקיימת מעבר לעשרת הימים הבאים.

בהחלטה נכתב: "המדינה נקלעה למבוי סתום וזה מצב שנמשך שנים וכאן האוכלוסייה חשופה לסכנות האלה: הדוח מדיר שינה מכל מי שמעיין בו, וגם ההעברה וההובלה הינה מסוכנת".

עוד היא כתבה, כי "מדובר בסוגייה מיוחדת ובדיון ציבורי שקשור להעתקת המיכל ועד היום המדינה נכשלה בלתת פתרון. הדו"ח של הוועדה מצביע על הסיכונים הבטיחותיים והביטחוניים והדו"ח של העירייה מציג אלטרנטיבות".

כזכור, בשבוע שעבר פרסמה עיריית חיפה את ממצאי הדו"ח החדש בנושא סכנות האמוניה. הדו"ח מגיע על רקע מאבקם המתמשך של עיריית חיפה והתושבים הדורשים להעתיק את מיכלי האמוניה ממקומם במפרץ חיפה, ומעלה חשש לסכנות גדולות הגלומות בהם.

הדו"ח קבע: "מערך ייבוא האמוניה לישראל, הכולל את אניית האמוניה ומכל האמוניה, מהווה סיכון ממשי לאסון קטסטרופלי, הצפוי להסתיים במוות ובנזקי בריאות למאות אלפי אזרחים. אמוניה הוא גז רעיל מאוד. חשיפה לריכוז של 0.5 אחוז באויר גורמת למוות בתוך 5-10 דקות".

"אורך חייהם של מיכלי אמוניה הוא כ-40 שנה, והמיכל החיפאי מתקרב לסוף חייו", קבעה עוד הוועדה. "המיכל עלול לקרוס בתוך כמה חודשים, וחובה להשביתו באופן מיידי. ניתוח אסונות של מיכלי אמוניה בעולם מצביע על תרחישי קריסה דומים שעלולים להתרחש גם במיכל שבחיפה".