אאא

יום אחרי הדלפת המסמכים הגדולה של ויקיליקס, שחשפה את שיטות הציתות המפוקפקות של ה-CIA, אמרו גורמי מודיעין אמריקנים כי הם מודעים לפרצות אבטחה בסוכנות הביון כבר מסוף השנה שעברה. ב-CIA מנסים לאתר את האיש שהדליף את המסמכים לאתר "ויקיליקס", וההערכה היא שמדובר ב"קבלן" - גורם מחברה חיצונית שעובדת עם הסוכנות. הגורמים, שנותרו בעילום שם, אמרו לסוכנויות הידיעות שלהערכתם המסמכים שפורסמו אותנטיים.

המסמכים שהודלפו חשפו איך סוכנויות המודיעין האמריקאיות מצותתים לאזרחים דרך טלפונים סלולריים וטלוויזיות חכמות ועוררו זעם רב בקרב החברות שהמידע על כך שמכשיריהם ניתנים לפריצה נמנע מהם והאזרחים שחשים כי מדובר בחדירה לפרטיותם. בבית הלבן אמרו אתמול (ד') כי הנשיא דונלד טראמפ "מודאג מאוד" מפרצת האבטחה שהובילה להדלפת המסמכים, וכי הממשל האמריקני ינקוט יד קשה נגד המדליפים.

רשת CNN דיווחה כי בארה"ב נפתחה חקירה פלילית, שתנסה להסביר איך המסמכים הגיעו לידי אתר ההדלפות, ואם יש עוד מסמכים מסווגים שדלפו וטרם פורסמו. גורם שמתמצא בחקירה אמר כי החברות הקבלניות שעובדות עבור ה-CIA נבדקות, כדי לבדוק מי הם העובדים שקיבלו גישה לחומרים שויקיליקס פרסם. בחקירה ייבדקו המחשבים שלהם, המיילים ואמצעי תקשורת אחרים.

הגורם אמר כי בעיה ביטחונית מרכזית בסיפור היא מספר הקבלנים שלהם גישה למידע המסווג והרגיש ביותר – בגלל אילוצי תקציב. סוכנויות המודיעין לא יכולות להתחרות בכסף ובתנאים שמציע המגזר הפרטי לאותם עובדים, ולכן לא קולטות עובדים קבועים נוספים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'דיגיטל' ותישארו מעודכנים

מלבד ההערכה ש"קבלן" אחראי להדלפה נבדקת גם אפשרות למעורבות רוסית – כמו שהייתה לכאורה במערכת הבחירות. גורם אמריקני אחר אמר כי עד כה אין ראיה לכך שסוכנויות מודיעין רוסיות ניסו להגיע למידע לפני שדלף. גורם אירופאי שנותר בעילום שם אמר שהחומרים עלולים דווקא לחזק את שיתוף הפעולה בין ארה"ב לסוכנויות המודיעין באירופה, שחולקות חשש מהמודיעין הרוסי.

על פי דיווחים בתקשורת אתר ההדלפות החזיק כבר חודשים במידע על שיטות הפריצה של ה-CIA. קרוב ל-8,000 עמודים פורסמו אתמול, וכוללים דיונים פנימיים ב-CIA על שיטות הפריצה של סוכנות הביון האמריקנית בין 2013 ל-2016. ב-CIA אמרו אמש כי ההדלפה מסכנת גורמים אמריקנים, ומחזקת את יריביה של ארה"ב אם כי גם באתר עצמו הודיעו שחלק מהמסמכים צונזרו על ידיהם כיוון שהמידע שם היה חסוי מידי.

המסמכים שדלפו חשפו בין השאר איך פעלה הקונסוליה האמריקנית בפרנקפורט כ"בסיס" של אנשי ה-CIA. גורמים אמריקנים אישרו כי הקונסוליה משמשת כבר שנים רבות כמרכז איסוף מודיעיני, בין השאר על פעילות של איראנים באירופה ומעקב אחרי עריקים שמעורבים בתוכנית הגרעין האיראנית. לפי המסמכים עובדי ה-CIA קיבלו דרכונים דיפלומטים כדי לעבוד בקונסוליה, והתמקדו בפריצה ליעדים באירופה, המזרח התיכון ואפריקה.

המסמכים החילו מידע מביך נוסף על שיטות הריגול בגרמניה שעדיין זועמת על ארה"ב על האזנה שנעשתה לטלפון של הקנצלרית מרקל.