אאא

סוכנות החלל האמריקנית פרסמה השבוע תמונות מדהימות של כדור הארץ, שצולמו על-ידי לוויין בשעות הלילה. מהתמונות ניתן ללמוד רבות על האזורים המפותחים יותר בעולם ובאופן לא מפתיע גם באזורנו. כך ישראל נראית מוארת בלילה כשרוב המדינות באזור מלבד שטח הדלתא במצרים חשוך לחלוטין.

בנאס"א אמרו כי התמונות, שצולמו במהלך השנה שעברה, מצביעות על ההתפתחות של כמה מדינות וגם על הצורה שבה כדור הארץ "מואר בחשיכה".

בתמונות ניתן להבחין כי יבשת אירופה, החלק המזרחי של ארצות-הברית, חלקים נרחבים בהודו, ביפן, במזרח סין ובמקומות נוספים בעולם - מוארים. מנגד, יבשת אפריקה חשוכה כמעט לגמרי, פרט לאזור הנילוס, אזור ניגריה וכמה מוקדים קטנים נוספים - בעיקר בדרום היבשת וברצועת החוף בצפונה.

בנאס"א אמרו כי הלוויין שמתעד את האורות בכדור הארץ נמצא כ-3,000 ק"מ מעלינו והוא מצלם תמונות מדי יום. בסוכנות החלל האמריקנית אמרו כי בתמונות ניתן להבחין אפילו בספינות, המשייטות ברחבי העולם, שבהן כמובן יש אורות.

בסוכנות החלל האמריקנית ערכו כמה השוואות בין תמונות שצולמו ב-2012 ותמונות שצולמו אשתקד, כדי לראות נקודות יישוב חדשות או התפתחות של ערים. בין היתר ניתן לראות גידול ניכר בכמות האורות בהודו.

הודו בשנת 2012
הודו בשנת 2012
הגדלה
הודו בשנת 2016
הודו בשנת 2016
הגדלה

"תודות ללוויין אנחנו יכולים עכשיו לעקוב בעזרת הפרעות בהספקת החשמל אחרי שינויים קצרי-טווח שנעשו, כמו סכסוכים, סופות, רעידות אדמה והאפלה", הסביר מיגל רומן, מנהל הפרויקט בנאס"א. "אנחנו יכולים לעקוב אחרי השינויים המחזוריים שמקורם בפעולות אנושיות חוזרות ונשנות, כמו תאורת חגים והגירה עונתית. אנחנו יכולים לעקוב גם אחרי שינויים הדרגתיים כמו עיור, הגירת חוץ, שינויים כלכליים והתפתחות הרשת החשמלית. העובדה שאנחנו יכולים לעקוב אחרי כל ההיבטים השונים שנמצאים בלב מה שמגדיר עיר - זה פשוט מדהים".

אירופה מוארת
אירופה מוארת
אוסטרליה ואסיה
אוסטרליה ואסיה
אירופה המוארת ואפריקה החשוכה
אירופה המוארת ואפריקה החשוכה