אאא

דווקא בעידן של פיוס מול ישראל פועל נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן להתסיס את האווירה כנגד ישראל בנושא ירושלים והפלסטינים.

ארדואן נפגש אמש (שני) עם ראש הממשלה הפלסטינית ראמי חמדאללה באיסטנבול, זאת לאחר נאומו החריף של ארדואן נגד ישראל במסגרת פורום הוואקף העולמי ובו קרא למוסלמים להגיע למסגד אל-אקצה בהמוניהם כדי לחזק את זהותו המוסלמית ולחזק את הפלסטינים כשהוא מאשים את ישראל בהתססת האזור בשל חוק המואזין.

בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דווח מפי לשכת חמדאללה כי השניים נפגשו כדי לדון בדרכים "להגן על ירושלים". לפי ההודעה, ראש הממשלה הפלסטיני עדכן את ארדואן על המצב הפוליטי בין הפלסטינים לישראל ועל "ההפרות" שישראל מבצעת לדברי הפלסטינים. בין היתר עלה לדיון גם שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים הפלסטיניים.

לפי ההודעה הפלסטינית, ארדואן הצהיר בפני חמדאללה את החשיבות בהתאחדות למען המאמץ המשותף "להגן על ירושלים מפני ייהוד". גם בפני ראש הממשלה הפלסטיני, חזר שוב הנשיא הטורקי על קריאתו למוסלמים להגיע למסגד אל-אקצה בהר הבית.

"קשה להשיג שלום באזור מבלי שמוצאים פתרון הוגן עבור המטרה הפלסטינית", אמר ארדואן לחמדאללה. "אסור לאפשר לאף מדינה לפעול נגד החוק", הוסיף הנשיא הטורקי בהתייחסו לישראל. "הפתרון היחיד הוא להקים מדינה פלסטינית בגבולות 1967 ולשם כך צריך להפעיל עוד לחץ על ישראל".

לפי הדיווח הפלסטיני, ארדואן סיכם את דבריו בפגישה עם חמדאללה בדברים הבאים: "ישראל מצליחה כל פעם להימנע מענישה ומגבירה את התוקפנות כלפי הפלסטינים. כל הניסיונות להשיג שלום ייכשלו אלא אם כן העולם יעמיד את ישראל על פשעיה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בנאומו בכנס הוואקף, אמר ראש הממשלה הפלסטיני חמדאללה: "הבהרנו בעבר ועודנו מבהירים כי ירושלים היא קו אדום שלא נרשה לאף אחד לחצות אותו. ישראל פוגעת בעיר וגונבת את האדמה מבעליה החוקיים. ישראל מנסה לסלף את ההיסטוריה ולשלוט על המקומות הקדושים לנצרות ולאיסלאם. אם הקהילה הבינלאומית תמשיך לשתוק על מה שקורה בפלסטין, ובמיוחד בירושלים, צעדיה של ישראל יתרחבו והסכסוך יהפוך לדתי. ישראל כובשת את אדמתנו כבר 69 שנים שמאופיינות בדיכוי, עושק ותוקפנות. לאורך כל השנים האלה היא לא נשפטה על צעדיה ולא נענשה".

מוקדם יותר אמר ארדואן בנאומו: "טורקיה רואה חשיבות רבה בהתנגדות המוצדקת של הפלסטינים והיא לא תיכנע לניסיונות הישראליים לשנות את הסטטוס-קוו במסגד אל-אקצה. אנחנו כמוסלמים צריכים לבקר במסגד אל-אקצה לעתים קרובות יותר. כל יום שבו ירושלים תחת כיבוש הוא עלבון עבורנו".

הנשיא הטורקי האשים את הקהילה הבינלאומית שהיא שותקת על יחסה של ישראל לפלסטינים: "הם (ישראל) מרגישים שהם חסינים מעונש על פשעיהם, אבל הקהילה הבינלאומית צריכה להתייצב מולם. אי אפשר לכונן שלום באזור אם החוק הבינלאומי נותר אדיש למעשי טבח ולאכזריות".

הפרשנים טוענים כי ייתכן כי בגישתו זו מנסה ארדואן לקרוץ לחמאס שהיחסים איתו הורעו בשנים האחרונות או לרמוז לישראל כי יחסיה עם קפריסין אותה רואים הטורקים כשייכת להם בעייתיים.