אאא

בני הזוג התגרשו לפני כשנתיים לאחר שהביאו לעולם שלושה ילדים, כיום בני 13, 11 ו-7. המשמורת ניתנה לאם ולאב נקבעו הסדרי ראייה.

אך המפגשים בין האב לבין שני הילדים הגדולים לא מתקיימים מזה כתשעה חודשים מאחר שהם מסרבים לראותו. לעומת זאת, הילדה הקטנה נפגשה עם האב בשנה האחרונה במרכז קשר של רשויות הרווחה.

לפני כחודש המליצו נציגי הרווחה שהמפגשים בין האב לבתו יתקיימו גם מחוץ למרכז הקשר, לאחר שהתרשמו שהקשר ביניהם יציב, חם ואוהב. הומלץ שהאב ייפגש עם בתו פעמיים באמצע השבוע ובסופי שבוע אחת לשבועיים.

בית הדין הרבני בבאר שבע קיבל את ההמלצה. במטרה לצמצם את החיכוך שבין ההורים נקבע שהאם תביא את הילדה למרכז הקשר והאב יאסוף אותה משם ושהמפגשים לא יכללו לינה בשלב זה.

האם הגישה בקשה לעיכוב ביצוע ההחלטה. לדבריה, היא הגיש תלונות במשטרה נגד האב. אמנם כל התיקים נסגרו בהיעדר ראיות אך לטענתה יש להמתין עד להכרעה בערר שהגישה לפרקליטות.

במקביל היא הודיעה שהבת מסרבת בכל תוקף להיפגש עם אביה מחוץ למרכז ולכן אין בכוונתה להביאה לשם.

האב מצדו ביקש לחייב את האם לקיים את החלטת בית הדין ולקנוס אותה ב-10,000 שקל על כל ביקור שנמנע.

זעקה אילמת

הדיינים הרב אליהו אריאל אדריהרב אבידן משה שפנייר והרב אברהם צבי גאופטמן התרשמו שהתלונות שהגישה האם נגד האב היו תלונות סרק, והוא אף לא זומן לחקירה כלשהי.

בנסיבות אלה לדבריהם, לא ניתן לקבל את טענות האם ולמנוע מהאב קשר מינימאלי עם בתו.

הדיינים הדגישו שהשקיעו זמן רב וחסר תקדים בניסיון לשכנע את האם להביא את בתה למרכז הקשר אך היא עמדה בסירובה.

הדיינים ציינו שתופעת סרבנות קשר מצד הילדים כלפי אחד ההורים לא פחות קשה מתופעת סרבנות הגט. לדבריהם, מדי יום ילדים נקלעים בעל כרחם למשבר שהם אינם חלק ממנו, והתנהלות הוריהם יכולה לפגוע בהם ולגרום לנזקים שיותירו בהם חותם למשך שנים.

הם הוסיפו שבעוד שנראה שתופעת סרבנות הגט הולכת וקטנה, תופעת סרבנות הקשר אינה מטופלת באותה אינטנסיביות. "זעקתם של מסורבי הגט נשמעת מפיהם ומפי ארגונים שונים התומכים בהם, אך לזעקתם האילמת של ילדים אין פה", כתבו הדיינים.

לדבריהם, למרבה הצער הסדרי השהות של האב עם שני ילדיו הגדולים יותר אינם מתקיימים ואל מעגל עצוב זה מובלת הילדה הקטנה בת השבע בניגוד להמלצות שירותי הרווחה ולהיגיון.

בנסיבות אלה דחו הדיינים את בקשת האם והותירו על כנה את ההחלטה להוציא את המפגשים בין האב לבתו ממרכז הקשר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מאחר שהאם סיכלה לפחות ארבעה מפגשים במרכז הקשר וכילתה את זמנו של בית הדין היא חויבה בהוצאות של 5,000 שקל לטובת אוצר המדינה.

בנוסף היא חויבה בהוצאות של 5,000 שקל לטובת האב.

  • ב"כ האב: עו"ד שמעון פרץ
  • ב"כ האם: לא צוין בפסק הדין

עורכי דין דיני משפחה • לפסק הדין לחץ כאן

הכותבת: עו"ד רות דיין-וולפנר עוסקת ב- דיני משפחה 

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

* הכותבת לא ייצגה בתיק.

** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.