אאא

מה באמת אמר אמיר קאטר, השייח תמים בן חמד אל ת'אני, קשה לדעת. הלילה (רביעי) הוא צוטט באתר "אל-ערבייה" אומר כי לדוחא "יחסים מתוחים" עם ממשל נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על רקע התבטאויותיו נגד איראן, וכי היחסים בין דוחא לישראל דווקא "טובים". אך זמן קצר לאחר פרסום ההתבטאויות, הכחישו גורמים רשמיים הכחישו את הדברים ומסוכנות הידיעות הרשמית של קטאר נמסר: "אתר הסוכנות נפרץ ופורסמו התבטאויות שקריות שיוחסו לאמיר".

למרות ההכחשות הדברים עוררו סערה במפרץ הפרסי ובסעודיה דנו שעות ארוכות בהתבטאויות המיוחסות לאמיר הקטארי.

ציטוט נוסף הרגיז את הסעודים, בו אמר האמיר כי "חמאס הוא הנציג הלגיטימי של הפלסטינים", שר החוץ הקטארי אף נאלץ להתקשר למזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, כדי להסביר לו שכל מה שיוחס לאמיר אינו נכון. 

על פי הפרסום, שכאמור הוכחש, אל ת'אני התייחס לטראמפ, לישראל ולאיראן במהלך נאום בטקס סיום צבאי. "אין חוכמה בשימור עוינות כלפי איראן", אמר אל ת'אני ביחס לטראמפ, שרק השבוע שהה עמו בפסגה בריאד. בנאומו המרכזי בפסגה האשים טראמפ את איראן ב"מימון טרוריסטים ופלגים קיצוניים שמפיצים הרס וכאוס באזור". אל ת'אני כינה בדבריו הלילה את איראן "כוח איסלאמי", ועקץ את טראמפ כשציין שהוא עומד מול חקירות וסוגיות משפטיות במדינתו בנוגע לקשריו עם גורמים במוסקבה.

אל תא'ני וטראמפ נועדו במסגרת הפסגה, ועל פי דיווחים טראמפ שוחח עמו על רכישות נשק. למרות ההתבטאות נגד טראמפ, אל ת'אני הוסיף כי בסיס חיל האוויר המשותף של ארה"ב ושל קטאר המוצב דרומית-מערבית לדוחא "מגן על דוחא מפני כמה מדינות שכנות". האמיר הוסיף והתרברב כי הוא הצליח לבנות קשרים חזקים עם ארה"ב ועם איראן בעת ובעונה אחת.

מלבד ההתבטאות בנוגע לטראמפ, האמיר אמר עוד כי היחסים בין קטאר לישראל "טובים", וכי הוא נחוש לעזור לתווך בהסכם שלום בין ישראל לפלסטינים. 

אל ת'אני צוטט בנוסף כשהוא אומר כי קטאר עומדת מול "קמפיין לא צודק" במסגרת ביקורו של טראמפ במזרח התיכון. "הקמפיין נועד לקשר בין קטאר לטרור ולהשחית את המאמצים שנעשו ליצירת יציבות. נרדוף את המדינות והארגונים האלה על מנת להגן על תפקידה החלוצי של קטאר באזור ובעולם ועל מנת להגן על כבוד עמנו".

"אנחנו מגנים את הטענות שאנחנו תומכים בטרור שנשמעות על אף מאמצינו יחד עם הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש", אמר אל ת'אני על פי "אל ערבייה". "הסכנה האמיתית היא התנהגותן של כמה מדינות שגרמו לטרור על ידי אימוץ גרסה קיצונית של האיסלאם, שלא מייצגת את האמת הסלחנית של הדת. לאף אחד אין את הזכות להאשים אותנו בטרור רק מפני שהכניסו לרשימה שחורה את האחים המוסלמים, או מפני שמתנגדים לתנועת ההתנגדות של חמאס וחיזבאללה". בנוסף קרא אל ת'אני למצרים, לאיחוד האמירויות ולבחריין "לעדכן את עמדותיהן בנוגע לקטאר". 

מסוכנות הידיעות הקטארית הרשמית נמסר כי תיפתח חקירה בנוגע ל"לפירצה הביטחונית" שבוצעה על ידי גורם לא ידוע, וכי "מדינת קטאר תעמיד לדין את מבצעי התקיפה". בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי בחשבון הטוויטר של הסוכנות הקטארית פורסמה בקשה מכלי תקשורת שלא לפרסם את התבטאויות האמיר.