אאא

השחקן הישראלי יגאל עדיקא, תושב העיר רחובות, מצטרף למאבק חלק מהתושבים בעיר וקורא לראש העיר רחמים מלול שלא למנות רב ראשי נוסף לצד הרב האשכנזי. 

מארגני המחאה צילמו את עדיקא בביתו מתייחס למינוי שני רבנים ואומר כי "שמעתי לאחרונה שרוצים למנות רב נוסף לעיר רחובות. רב אשכנזי יהיה ורב מזרחי. מיותר לחלוטין".

"אני בא מבית דתי", סיפר עדיקא. "ויש לי הרבה כבוד לדת. מיותר לבזבז עוד חצי מיליון שקל בשנה על רב נוסף".

עדיקא הוסיף והציע: "אתם רוצים שיהיה גם אשכנזי וגם מזרחי? תעשו רוטציה. מספיק רב אחד. שיתחלקו, כל שנתיים רב אחר".

השחקן פנה לראש העיר רחמים מלול ואמר: "אני מבקש ממך ראש העיר, בכל לשון של בקשה, די לבזבוז כסף, תתחשב. תודה". 

כפי שדווח לראשונה ב"כיכר השבת", מלחמה פנים ספרדית בתוך העיר, בתוספת מאבק של תושבי העיר למנות רב עיר אחד "בשל בעיות תקציב", הם הגורמים לעיכוב הבחירות.

בתכנון המקורי היה אמור רב העיר הגאון שמחה הכהן קוק לפרוש מתפקידו לטובת אחיינו הגאון רבי בן ציון הכהן קוק ראש בית הוראה הכללי זאת לצד בחירת רב ספרדי.

כעת, מאחר ועולה חשש שבשל לחצים שמופעלים על ראש העיר רחמים מלול, לחצים הכוללים אף הפגנות, הוא צפוי לחזור בו מההחלטה למנות שני רבני עיר, ובמצב כזה עלול להיבחר רב ספרדי במקומו של הרב קוק - ולכך הקהילות והסיעות האשכנזיות בעיר לא מוכנות.

גם בתוך הקהילה הספרדית ישנה מחלוקת עזה. מהצד האחד ש"ס וראש העיר תומכים ברב גדעון בן משה, אך הקהילה התימנית - לה יש נציג בעירייה ואת תפקיד יו"ר המועצה הדתית - דורשת רב מהעדה לתפקיד, לדבריהם הם מונים כארבעים אחוז מתושבי העיר.

במצב הנוכחי, נראה כי ראש העיר לא ימהר למנות רב נוסף בשל ההפגנות, ובכך הבחירות בעיר יכולים להתעכב זמן רב.

כזכור, אמש דווח ב"כיכר השבת" כייושב ראש 'יש עתיד' ח"כ יאיר לפיד מצטרף למחאת תושבי העיר רחובות. בשיחה עם המקומון 'ערים' ואמר: "לי לא חשוב באמת אם זה רב ספרדי או אשכנזי, אלא העניין שבשביל מה צריך שני רבנים?".

לפיד נימק את התנגדותו ואמר: "עיר לא צריכה לשאת ולשלם על שני רבנים, מספיק רב אחד מה גם שרב זו לא רק משכורת.  מספיק רב אחד בעיר ולא משנה מאיזו עדה הוא. מה גם שרב זו לא רק משכורת של בן אדם אחד, זו מערכת שלמה, מערכת יקרה ומערכת לא נחוצה".

יאיר לפיד תקף את הדיל בין המפלגות החרדיות לראש העיר רחמים מלול: "הרי ברור שנבחר רב נוסף מתוך מגעים קואליציוניים ופוליטיקה פנימית של העירייה. זה לא נכון לעשות את זה". 

לפיד הדגיש: "זו לא מחאה נגד הדת, חס וחלילה. יש עתיד יש בה חילוניים ודתיים. אבל זה בזבוז כספי ציבור". 

בסיום דבריו הוסיף: "אנחנו לא רוצים מלחמה בין דתיים לחילוניים אבל אנחנו כן רוצים שלא יעמיסו משרות מיותרות על כספי המיסים של תושבי רחובות".