אאא

התנגדות פוליטית בגרמניה עלולה לטרפד עסקת ענק בשווי 652 מיליון דולר למכירת מל"טים מישראל לצבא הגרמני. המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בגרמניה הודיעה אתמול (ג') כי תתנגד בוועדת התקציב של הפרלמנט לתוכנית ההחכרה של מטוסים ללא טייס מתוצרת ישראל, בשל יכולתם לשאת חימוש, ובכך תבלום אותה.

ההודעה גררה ביקורת חריפה של שרת ההגנה ומפקד חיל האוויר של גרמניה שכן אלו המל"טים, אשר מועדפים על הצבא משום שהם תואמים לדגמים שכבר נמצאים ברשותם.

הנושא  הפך למחלוקת בין המפלגות המרכיבות את הקואליציה בגרמניה. יו"ר סיעת המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בפרלמנט, תומס אופרמן, אמר כי מפלגתו תומכת ברכישת מל"טים לצורך מודיעין, אך מסתייגת מחכירת מטוסי "איתן" ("הרון TP") מתוצרת התעשייה האווירית הישראלית, שניתן לחמשם בטילים ובפצצות.

בצבא הגרמני כאמור לא אהבו את ההחלטה, מפקד חיל האוויר הגרמני, גנרל קארל מולנר, אמר כי המהלך של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית מוטעה, ויותיר את החיילים המשרתים באפגניסטן ובמאלי ללא ההגנה הנוספת שיכולים לספק מל"טים מהירים ומדויקים. "אני מכבד החלטות פוליטיות, אבל מנקודת מבט של מומחה - אני חושב שזה מוטעה", הוסיף אמש מולנר.

שרת ההגנה הגרמנית, אורסולה פון דר ליין, חברת המפלגה השמרנית של מרקל, האשימה את אופרמן בהפקרת החיילים הגרמנים, והוסיפה כי מדובר במהלך צבוע, משום שהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית הצביעה בשנה שעברה בעד פיתוחו של מל"ט חמוש מתוצרת אירופית.

המפלגה הסוציאל-דמוקרטית היא השותפה הזוטרה בקואליציה של הקנצלרית השמרנית אנגלה מרקל, המורכבת ממפלגות משני צדי המפה הפוליטית. המחלוקת בנושא מגיעה שלושה חודשים לפני הבחירות הכלליות, ומשקפת לדברי המומחים בפוליטיקה הגרמנית את הספקנות המתמשכת שקיימת בגרמניה לגבי כל מה שקשור בפעולות צבאיות התקפיות, בהתחשב בעברה הצבאי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הצבא הגרמני אמנם לקח חלק במתקפות האוויריות של נאט"ו במהלך מלחמת קוסובו ב-1999, וחיילים גרמנים שירתו באפגניסטן במשך למעלה מעשור, אך הנושא נותר במחלוקת בקרב הציבור הרחב.

מקורות במשרד ההגנה אמרו כי המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הייתה מעורבת מאוד בהכנת תוכניות התקציב הממשלתי, שכללו בין היתר את מימון רכישת המל"טים. מקורות ביטחוניים אמרו כי התוכנית כוללת מהלכים לקראת חימוש המל"טים, והכשרת חיילים גרמנים, שיאיצו את מוכנותם המבצעית. הם הוסיפו כי ללא צעדים אלה חימוש המל"טים ייקח בין שנה לשנתיים.

מנגד חברי הפרלמנט מטעם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית טענו כי למרות שהיו מודעים לנושא, לא ציפו שהתוכנית תכלול מהלכים מואצים לחימוש המל"טים.

מל"ט "איתן", שאותו אמורה התעשייה אווירית להחכיר לגרמנים בשיתוף "איירבאס", הוא אחד הגדולים בעולם. למל"ט מוטת כנף באורך 26 מטר והוא יכול לשהות באוויר יותר מיממה ברציפות. כושר הנשיאה שלו עומד על כמה טונות. עד כה נרכש המל"ט רק בידי חיל האוויר הישראלי, וגרמניה אמורה להיות הלקוח הזר הראשון שלו.