אאא

עובדי בנק מזרחי טפחות פתחו הבוקר (ד') בשביתה הכוללת את סניפי הבנק ברחבי הארץ, כך מדווח הבנק לבורסת תל אביב היום. השביתה מתקיימת בעקבות פיצוץ המו"מ בין נציגי העובדים לבין ההנהלה בתחילת השבוע.

בחודש שעבר הוכרז סכסוך עבודה במזרחי טפחות, בשל העיכוב בחתימה על הסכמי שכר. בעקבות כך החלו הצדדים במו"מ - שהופסק לפני שבועיים. לפני כמה ימים חודש המו"מ - ששוב עלה על שרטון.

הרקע לסכסוך, לטענת מועצת העובדים, הוא העובדה שלא נחתמו בין ההנהלה לבין העובדים הסכמי שכר לגבי השנים 2016-2017 הנוגעים לכ-4,300 עובדים בבנק ששכרם הבסיסי איננו מתעדכן כבר מעל לעשור. שכר הבסיס הוא רכיב אחד מתוך שכרו של עובד בבנק, והוא מהווה עד כ-40% מהשכר. על שכר הבסיס ישנן תוספות שונות כמו בונוסים, הטבות ומנגנון טייס אוטומטי. כך, מנגנון הטייס האוטומטי עומד בבנק על תוספת שנתית בשיעור של 1.5%-4% משכר הבסיס, כתלות בוותק של העובד ובדרגתו. לצד זאת, גם לגבי השנים 2005-2015 לא נחתמו בין הצדדים הסכמי שכר, ולגבי תקופה זו מתנהלת בוררות שהגיעה לשלב הסופי מוקדם יותר השנה, ומי שממונה על הליך הבוררות הוא השופט בדימוס אשר גרוניס.

מהנהלת מזרחי טפחות נמסר כי "בניגוד גמור להצהרות ולניסיונות של הוועד לייצר בבנק "שביתה כללית", העובדות הן ש-90% אחוז מסניפי הבנק פתוחים ומעניקים שירות ללקוחות. בסניפים בודדים ניתן שירות חלקי או שהתקבלה החלטה נקודתית לסגור אותם ולהעביר את העובדים שהגיעו אליהם לסניף סמוך, כדי לתגבר שם את מערך השירות ללקוחות.

"מרכז הבנקאות הטלפוני של הבנק פתוח ומעניק שירות, וכך גם חדר העסקאות, מרכז המשכנתאות וכן כל יחידות המטה בבניין ההנהלה ברמת גן ובמרכז הלוגיסטי בלוד. כמו כן, עומדים לרשות הלקוחות האתר והאפליקציה של הבנק שבאמצעותן ניתן לבצע פעולות רבות באופן עצמאי.

"באשר לטענות על "איומים" – מי שהגיעו היום לכניסות למטה ההנהלה ברמת גן, למרכז הלוגיסטי בלוד ולאתרים נוספים של הבנק עם מצלמות ופנקסים לרישום שמות, היו חברי הוועד.

"כמו ש"הבטיחו" ברשתות החברתיות הפנימיות, הוועד ופעיליו לא מפסיקים לאיים על עובדים, לצלם אותם במטרה לעשות להם "שיימינג", ולנסות ל"שכנע" אותם שלא להגיע לעבודה באמצעות טרור, הפחדה ואיומי סרק בהעמדה לדין משמעתי.

"הנהלת הבנק נחושה להגן על העובדים ותפעל בכל האמצעים החוקיים כנגד מי שיהלכו עליהם אימים. יודגש, כי ההנהלה לא תחזור לנהל מו"מ תחת איומים ועיצומים מכל סוג שהוא.

"הודעת הוועד, כי השביתה תימשך גם מחר, למרות שנחל היום כישלון חרוץ, מעידה יותר מכל על הפאניקה שהוא מצוי בה ועל קריאה לקויה שלו את תמונת המציאות. בהחלטתו זו רק מעמיק הוועד את הנזק שהוא גורם במו-ידיו לעובדים, בהתנהלותו הפרועה וחסרת האחריות".