אאא

אם לא תתקבל היום (ג') החלטה דרמטית בבית הדין הצבאי לערעורים בנוגע לעונשו של סמל במילואים אלאור אזריה, הוא יחזור ביום רביעי בשעות הבוקר המוקדמות, לכלא 4 שבו כבר ריצה תשעה ימי מעצר בתחילת הפרשה, כשעוד היה חשוד ברצח ובהמשך בהריגה.

מאז הוא זכה לתנאים נוחים יחסית במעצר פתוח במפקדת אוגדת האם של חטיבת כפיר, בבסיס נחשונים שליד ראש העין: יחס חם של מפקדים, ביקורי משפחה כמעט על בסיס שבועי, טלפון נייד בכיס, גישה חופשית לאמצעי תקשורת ושגרה יומית של עובד רס"ר שבה העביר מחצית משירותו הצבאי. 

לאחר דחיית הערעור על הריגת המחבל המנוטרל עבד אל–פתאח א-שריף בחברון במרס 2016, ייכנס אזריה למחנה צריפין הסמוך לראשון לציון, וילווה על ידי תומכיו והוריו עד לשער כלא 4. תומכיו הבטיחו כי יערכו מפגן תמיכה גדול במידה וייכנס מחר לשערי הכלא.

אזריה אמור היה תחילה לרצות את עונש השנה וחצי מאסר בכלא 6 הסמוך לחיפה, שבו שוהים בדרך כלל חיילים שהורשעו (ולא עצורים), וכן חיילים שנכלאו לתקופות ממושכות. אולם בסופו של דבר, ולפחות לטווח הנראה לעין, הוחלט ככל הנראה להתחשב בבריאותם של הוריו צ'רלי ואושרה, ולקבוע שאזריה ירצה לפחות את תחילת עונשו בכלא 4 הסמוך לעיר רמלה שבה מתגוררת המשפחה.

אזריה ייפרד עם כניסתו לכלא מהטלפון הנייד שלו ובאופן חריג, לאור נסיבותיו המיוחדות ותקופת מאסרו הממושכת יחסית לחיילים שנמצאים בדרך כלל בכלא זה, את ראיון הקבלה הוא צפוי לעשות עם מפקד הכלא, קצין בדרגת סגן אלוף, ולא רק עם מפקד הפלוגה שאליה ישתייך.

משפחתו של אזריה תוכל לבקרו רק אחת לשבועים והוא יוכל לצאת לחופשות סוף שבוע רק רק לאחר שריצה כרבע מעונשו ובכפוף לשני תנאים: רמת הסיכון ממנו, שתיקבע על ידי קצין המודיעין של הכלא, והתנהגותו בשגרת המאסר.

בניגוד לשהייה במעצר הפתוח בבסיס נחשונים, אזריה יוכל לצפות בטלוויזיה בשעות מוגבלות עם יתר הכלואים, יחויב לעמוד לספירות יומיות ולמסדרים, ויהיה כפוף, לפחות בתקופה הראשונה של מאסרו, למשמעת נוקשה מצד מדריכי הכלואים וקציני הכלא.

מרבית הכלואים בכלא 4 הם עצורים על עריקות ומיעוטם בגין עבירות סמים, ההערכות הן שאזריה יזכה ליחס טוב לפחות מבחינת החברים וחלק מהצוות.

לאחר הראיון שיעבור יכלול הליך קליטתו בכלא בדיקה אצל קב"ן ואצל רופא צבאי, וחתימה על הציוד האישי שיכלול מדים ופריטים לשימוש אישי. לאזריה יבהירו כי הוא יוכל לקבל טיפול פסיכולוגי כל העת.

בניגוד לבתי כלא אזרחיים, הוא עשוי לשהות בחדר גדול שכולל לפחות עוד עשרה כלואים נוספים שישנו עמו בין ארבעה קירות. כמו בכלא אזרחי, גם בכלא 4 יש תאי בידוד הכוללים דרגשי בטון כמיטה ושהייה של שני כלואים בתא תחת ביקורת יומית של מפקד הכלא. העברה לבידוד מתרחשת במקרה שהכלוא מתנהג באלימות או מפר את הוראות הכלא כמה פעמים. בכלא 4 יש גם צינוק השמור למקרים חריגים במיוחד של אלימות קשה על ידי כלואים. לצינוק שכולל מזרן על הרצפה נשלחים רק כלואים שנשפטו אישית על ידי מפקד הכלא, ובמקרים קיצונים.

החיים בכלא אינם נוחים במיוחד, ההשכמה בכלא הצבאי היא ב-5:15 בבוקר, ובמהלך היום מתקיימות ספירות כמה פעמים. לכל כלוא יש הקצבה כספית וירטואלית מהצבא לרכוש מוצרים בקנטינה כמו סיגריות וחטיפים. אזריה יוכל להביא עמו בגדים ומצעים, חפצים אישיים כגון שעון, כלי צחצוח ומסמכים, בגדי ספורט ועוד. אחת לשבוע הוא יוכל לצפות בסרט בתוך הכלא, ומדי יום יוכל לקחת בחלק באימוני כושר גופני ומשחקי חצר.

בשגרת יומו, אזריה יוכל לקחת חלק בבית המלאכה לחלקי חילוף של בסיס תחזוקה שצמוד לכלא. אם ירצה הוא גם יוכל להשתתף בפעילות של מתנדבי עמותת אגמון שבה חברים יוצאי המוסד, כחלק מהליך השיקום של הכלואים.

את הביקור המשפחתי הראשון בכלא (אורך הביקור בכלא כחצי שעה), אזריה יוכל לקבל בתום השבוע הראשון למאסרו. מהחטיפים והשתייה שהוריו יביאו לו, באריזות סגורות בלבד, הוא יוכל ליהנות רק במהלך הביקור ולא בתוך הכלא עצמו.

אזריה ייצא לחופשותיו על בגדים אזרחיים מאחר שיחל לרצות את עונשו כשהוא כבר אזרח. לקראת סוף שנתו הראשונה צפויה להתכנס בעניינו ועדה המכונה "210", המורכבת מנציגים של כמה גופי אכיפה בצבא ומחוצה לו, מאחר שכלוא במתקן צבאי אמור לעבור לכלא אזרחי אחרי שנה של ריצוי עונש בתוך צה"ל. אולם בשל רצונו, הוועדה צפויה להשאירו בכלא צבאי להשלמת ריצוי עונשו.

בסביבתו של אזריה מקווים שוועדה זו לא תתכנס כלל במידה שהרמטכ"ל ימתיק יותר משליש מעונשו – כלומר יפחית לכל הפחות שישה חודשים. הרמטכ"ל אמור להחליט בעניין בין 7 בספטמבר ל-7 באוקטובר. "הפחד של חיילים כלואים נורמטיביים כמו אזריה הוא ממעבר לכלא האזרחי, שם החשיפה לעולם העברייני גדולה מאוד וכמעט שלא קיימת בכלא הצבאי, למרות שבכלא האזרחי יש יותר ימי חופשה וגם טלוויזיה בתא", מסביר הקצין.