אאא

עבירות רבות של לקיחת שוחד, בקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס - אלו הסעיפים שבהם מואשמת פאינה קירשנבאום, סגנית שר הפנים לשעבר ומי שהייתה מזכ"לית "ישראל ביתנו".

היום (שלישי) הוגש כתב האישום נגדה במסגרת פרשת שחיתות רחבת היקף שבה מעורבים אנשי ציבור בכירים. מלבד קירשנבאום הגישה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה כתבי אישום ראשונים גם נגד תשעה מעורבים נוספים בפרשת השחיתות. לצד כתב האישום הוגשה בקשה לחלט רכוש מפאינה קירשנבאום בהיקף של 5.7 מיליון שקלים.

לפי כתב האישום, מאז 2006 ועד לפתיחת החקירה המשטרתית הגלויה בדצמבר 2014 פעלה ח"כ קירשנבאום באופן שיטתי ומתוכנן, לעיתים מתוחכם, לשם ביצוע שורה של עבירות. כך, במקרים רבים, ניצלה קירשנבאום את תפקידיה כעובדת ציבור ואת מעמדה ובמיוחד את שליטתה על תקציבי מדינה (הכספים הקואליציוניים) כדי לדרוש שוחד ולקחת שוחד ממוסדות ציבוריים, מעמותות ומגורמים פרטיים. השוחד ניתן בדמות טובות הנאה פסולות עבורה או עבור בני משפחתה, עבור מפלגת ישראל ביתנו ועבור מקורבים - אליה או למפלגה.

על פי כתב האישום עליו דווח ב-ynet, לעיתים קרובות קירשנבאום אף ביקשה או דרשה מעובדי ציבור אחרים, מראשי גופים ציבוריים, ממנהלי עמותות ומאנשים פרטיים לפעול עימה יחד לשם הגשמת מטרותיה הפסולות ולשם הסתרתן ודרבנה אותם לעשות זאת. כתבי האישום מתייחסים ליותר מ-10 פרשיות שונות.

להלן פירוט הנאשמים בכתב האישום המרכזי ותפקידיהם בזמן ביצוע העבירות:

פאינה קירשנבאום, סגנית שר הפנים, ח"כית ומזכ"לית מפלגת ישראל ביתנו לשעבר. נאשמת בעבירות רבות של לקיחת שוחד, בקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס.

דוד (דאוד) גודובסקי, מנהל אגף הארגון של ישראל ביתנו. נאשם בעבירות רבות של לקיחת שוחד, בקשת שוחד, סחיטה באיומים, קשירת קשר לפשע, הלבנת הון ועבירות מס.

רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר ויועץ עסקי לגופים במשק. הוא נאשם בעבירות של מתן שוחד, לקיחת שוחד, ניסיון ללקיחת שוחד, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה, איומים, זיוף מסמך בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד ושיבוש מהלכי משפט.

בתיה כהן, רעייתו של רמי כהן. נאשמת בעבירה של שיבוש מהלכי משפט.

אפי פלס, גזבר המועצה האזורית מטה בנימין. נאשם בעבירות של מתן שוחד והלבנת הון.

כתב האישום השני הוא תמונת מראה של כתב האישום הראשון, והוא עוסק בנותני השוחד בפרשיות תנועת עזרא ועמותת איילים. אלה הנאשמים בו:

דניאל אלינסון, מנכ"ל עמותת עזרא העולמית ונשיא עמותת עזרא ארה''ב. נאשם בעבירות של מתן שוחד והלבנת הון.

מתן דהן, יו"ר עמותת איילים. נאשם בעבירות של מתן שוחד, הצעת שוחד, הלבנת הון וקשירת קשר לביצוע פשע.

דני גליקסברג, סגן יו"ר עמותת איילים. נאשם בעבירות של מתן שוחד, הצעת שוחד, הלבנת הון וקשירת קשר לביצוע פשע.

סטיבן לוי, שדלן (לוביסט) העובד בחברת הלוביסטים "אימפקט". נאשם בעבירות של בקשת שוחד, מתן שוחד, הצעת שוחד, הלבנת הון וקשירת קשר לביצוע פשע.

אירנה וולדברג, מנכ"לית התאחדות היזמים. נאשמת בעבירה של מתן שוחד.

בכתבי האישום, שהוגשו על ידי עורכי הדין ד"ר מאור אבן חן, ד"ר יונתן קרמר, עמרי קופלר וגיא גמליאל, נאמר כי בחלק מהמקרים היא קיבלה את השוחד שדרשה, במישרין לידה או לידי מקורבים לה, בדמות כספים או מוצרים או טובות הנאה אחרות. כך למשל היה בעיקר באישום הראשון (פרשת המופעים), השני (פרשת חברת "דון טבק"), הרביעי (פרשת תנועת עזרא) והשביעי (מימון טיסות גודובסקי והיועץ של קירשנבאום על ידי התאחדות היזמים בישראל).

במקרים אחרים הייתה שיטת השוחד מורכבת יותר: במשך השנים פנו אל קירשנבאום גופים שונים שביקשו ממנה לפעול לתקצובם, ובכלל זאת המועצה האזורית שומרון, המועצה האזורית מגילות, עמותת עזרא, עמותת איילים וגורמים פרטיים שקידמו פעילות ציבורית. קירשנבאום הבהירה לאותם גורמים שהיא מוכנה לתקצבם, אך בעד זאת דרשו קירשנבאום וגודובסקי בהזדמנויות שונות שוחד בדמות נתח משמעותי מהתקציבים שהתקבלו או שיתקבלו.

דרישותיהם הפסולות של קירשנבאום ושל גודובסקי מצאו אוזן קשבת אצל נותני השוחד, שביקשו לרצות אותם ולא פחות מכך לעודד אותם להיטיב עם הגופים שהם עומדים בראשם. ואכן, השוחד התקבל במספר דרכים: קידום מטרות פרטיות של קירשנבאום או של ישראל ביתנו, שהוצגו כלפי חוץ באופן מטעה כמטרות של אותן גופים, מתן שירותים ללא תשלום עבור מפלגת ישראל ביתנו והעסקת מקורבים לקירשנבאום או למפלגה.

כך למשל היה באישומים השלישי (פרשת החברה לפיתוח השומרון), הרביעי (פרשת תנועת עזרא), החמישי (פרשת המועצה האזורית מגילות) והשישי (פרשת עמותת איילים).

לפי כתב האישום, נתח משמעותי מהכספים הקואליציוניים "התגלגל" בחזרה לכיסה של קירשנבאום או לכיס המקורבים אליה או למפלגה במספר דרכים, כגון רכישת כרטיסי טיסה ומוצרי מחשב, אלקטרוניקה וצילום עבור קירשנבאום ובני משפחתה, מימון מטרות פרטיות של קירשנבאום או של מפלגת ישראל ביתנו, כגון שירותי יחסי ציבור שניתנו לקירשנבאום כדי לשפר את מעמדה הציבורי, העסקת מקורבים לקירשנבאום או למפלגת ישראל ביתנו בהיקפים של מאות אלפי שקלים ועוד.

גודובסקי נאשם כי היה שותף מרכזי בתכנון ובהוצאה אל הפועל של חלק ניכר ממעשיה הפליליים של קירשנבאום. נטען נגדו שלעיתים הוא פעל כדי לקדם את ענייניו הפרטיים, לעיתים כדי לקדם את ענייני קירשנבאום ולעיתים כדי לקדם את ענייני המפלגה.

רמי כהן נאשם, בין היתר, במתן שוחד לקירשנבאום באמצעות מימון השקעתה בעסק שאותו הקימה. כמו כן הוא נאשם כי פעל להעברת כספים קואליציוניים לאיגוד הכדורסל בתמורה לשוחד שקיבל לידיו, זייף מסמכים שונים כדי להסתיר את פעולותיו ואף איים על קצין משטרה במהלך דיון בבית המשפט.

כזכור, בספטמבר אשתקד החליטו היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן כי יש תשתית ראייתית להעמיד לדין את סגנית השר לשעבר קירשנבאום, השר לשעבר סטס מיסז'ניקוב ובכירים נוספים בגופים ציבוריים בגין עבירות שחיתות. במקביל הודיעה אז המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה לבאי כוחם של 16 חשודים בפרשה כי נשקלת העמדתם לדין בגין עבירות שונות, כל אחד לפי חלקו, בכפוף לשימוע.