הנאום של גפני ב'אור ברוך'  (צילום: יונתן זינדל - פלאש 90)
אאא

יו''ר 'דגל התורה' ח"כ משה גפני עורר סערה רבה בתוך 'יהדות התורה', בשל גישתו השמאלנית - לכאורה - של גפני בעניין הוויתור על שטחי ארץ ישראל תמורת שלום אמיתי כפי שהוצגה ב'ועידת הארץ', כאשר אף פוליטיקאים חרדים תקפו את ההתבטאות הנדירה.

גפני מצידו הסביר כי זו היתה דעתו של מנהיגה הרוחני ומייסדה של תנועת 'דגל התורה' מרן הגראמ"מ שך זצ"ל, וכן של גדולי הדור ממשיכי דרכו.

במסגרת פאנל שנערך היום (שלישי) בקעמפ של ישיבת "אור ברוך", התייחס גפני לנושא חוק ירושלים ולשאר התבטאותיו בנושאי השלום ואמר כי "חוק ירושלים הוא חוק מיותר שכל כולו נועד להביך את ראש הממשלה ולהתגרות בכל אומות העולם, הכל כי שולי מועלם רוצה", זאת בניגוד לעמדתו של שר הבריאות יעקב ליצמן שביקש לקדם את החוק. כזכור, 'דגל התורה' תמכה בחקו רק לאחר קבלת הוראתו של מרן הגראי"ל שטיינמן.

הנאום של ח"כ משה גפני ב'ועידת הארץ'

בשיאו של הנאום, חשף גפני בפני הבחורים מכתב של מרן הרב שך משנת תשל"ח, שנשלח לראש הממשלה דאז מנחם בגין, שלדבריו לא פורסם מעולם. "המכתב הזה גם עכשיו לא לפרסום, אני רק יקריא אותו", ציין גפני וסיפר כי הרב שך כתב לבגין כי "אין צורך להתחשב בהתנחלויות, ויתור למען השלום אינו ויתור, ומותר לפי ההלכה לפנות יישובים ולהחזירם לערבים, כי הכל יחזור בחזרה בבוא העת".

"כיכר השבת" חושף כעת את המכתב המלא

"לכבוד ראש הממשלה מנחם בגין שלום ורב ברכה", פותח הרב שך את מכתבו, "הנה ברוך השם הגעתי לגבורות וכל ימי גודלתי וחונכתי להבין ולשמוע ללמוד וללמד אך ורק את דברי התורה הכתובה והמסורה לנו מפי הקב"ה על ידי משה רבנו בלי שום תערובת חוכמות חיצוניות וכל משך חיי קיימתי את המאמר והווי מתאבק בעפר רגלי חכמים הן על ידי ספריהם והן ממה שקיבלתי מהם על ידי זה שראיתי הנהגתם ומה ששמעתי מהם פה אל פה ויודע אני שדעתם דעת תורה הצלולה כפי שניתנה למשה מסיני...".

מכתבו של מרן הרב שך לראש הממשלה מנחם בגין
מכתבו של מרן הרב שך לראש הממשלה מנחם בגין

מרן הגרא"מ שך ממשיך בציון השושלת המסורה מדור דור ללא כל שינוי ושמירה על המסורת ומבהיר רק כי בזכות שמירה על כך שורד עם ישראל אלפי שנים מול כל האויבים והמשברים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מרן הרב שך מדגיש כי קיום עם ישראל שונה מכל האומות "ולא דרכם דרכנו, ומה שטוב אצלם לא טוב אצלנו, והם ניזונים וקיימים רק בזכות ברכת יצחק אבינו 'ועל חרבך תחיה' וזאת לא דרכנו".

"ומזה יש להבין", מציין הרב שך, "שגם מה שחז"ל אסרו עלינו שלא למרוד באומות העולם ושלא לעלות בחומה, זה אך ורק שדרשו טובתו של עמנו, כי הם ברוח קודשם ידעו ששנאת האומות לעם ישראל היא שנאת עולם וקבועה היא בלבם, ואין להתגרות בהם אף בזמן שהצדק איתנו, כי זה יוסיף שנאה על שנאה, ואל יחשוב שהשואה שעברה עלינו היתה אך ורק בגלל שלא היתה לנו מדינה, לא כן הדבר, אין במדינה בטיחות לקיומנו, ואף אם יהיה לנו כאן חמישה מליון ויותר, ח״ו כשיהיה מלחמה בין המעצמות הגדולות איזה ערך יהיה לכל זה".

"קרוב לציונות הדתית" • נאום גפני בכנס קטיף ה-3

"לכן אני חושב שמן הראוי להיזהר מלדבר גבוהה גבוהה", כותב הרב שך לבגין, "ולדעתי כדאי שלא לעמוד על עניין ההתנחלויות, וברצוני שכבודו ידע, שוויתור שייעשה רק למען השלום, איננו ויתור, וכאשר ה' ירחם עלינו ויגיע זמן הפקודה הכל יוחזר לנו. ואינני מהסס לקבוע שלפי ההלכה אין כל מניעה לוותר על חלק מארץ ישראל למען השלום, ולפי ההיסטוריה סבלנו יותר במדינות אירופה מאשר במדינות הערביות".

מרן הרב שך מציין עוד כי על ראש הממשלה שלא להתפעל מדעתם של אנשים מפורסמים שהקפתם לא נובעת מההלכה הנצחית, ומוסיף "כי ברור שקשה לוותר בניגוד לרגש, ובמיוחד כאשר רגש זה לכאורה הוא רגש דתי, אבל חובתו של איש אחראי אשר מכריע בעניין פיקוח נפש, להתרומם מעל לרגשות ולכלכל את מעשיו רק לפי השכל הישר וזה השכל המבוסס על דעת תורה".