אומנות המוסר הכפול והעברת המסרים הסותרים בפוליטיקה החרדית הגיעה לשיאים חדשים: התכנסו להן נשות ש"ס בכנס בחירות שגרתי; ארגנו קצת שתיה וכיבוד, ואת שלושת נשות ראשי ש"ס, הגברות דרעי, ישי ואטיאס שHשמיעו נאומי תעמולה אופייניים. וכל העניין הזה ישודר לכל עם ישראל בערוץ השני.

לכאורה עוד כנס מפלגתי טרום בחירות, בו מקבלות הפעילות הדרכה באומנות-הכנת-סנדוויצ'ים-עם-נקניקיה לפעילי השטח החרוצים, מתאמנות בהדבקת סטיקרים, חופרות למצביעים פוטנציאלים בטלפון ושומעות נאומים בדבר החוב הקדוש להצביע למפלגה הנכונה. מילא, יכולנו לעבור לסדר היום.

אבל היה מסר מאוד ברור בכנס הזה ובשידור שלו בערוץ השני. היתה אמירה בהעמדת שלושת הקודקודיות הש"סיות בפרונט ושלהוב ההמון כמיטב המסורת. ש"ס רוצה לייצר פרזנטציה נשית אטרקטיבית מאופרת ומטוייחת שאומרת: "לנשים שלנו יש תפקיד! אחר - אמנם - אבל עדיין תפקיד לא רע..." אותו התפקיד שלהן, אם תהיתם, הוא לנאום לאומה ולשדר זאת בפריים טיים, ובד בבד להקפיד מכל משמר על צניעותן ותומתן מול העיתונאים ובאותה נשימה להיות מאחורי הקלעים. משם עליהן להכריז כי הן מאחורי הקלעים ושכל עם ישראל יידע זאת.

אתם הבנתם את זה? כי אני ממש לא.

כאישה חרדית, אם לילדים, גם אני הצלחתי להתבלבל. "... זהו מקומנו, מאחורי הקלעים" הלהיטה דרעי היפה את הבנות ועפעפה בריסיה הענוגים כשקריאתה מצלצלת בעוז. היא נמצאת בפרונט, בפריים טיים ומשם היא מייצרת עוד דורות של נשים שיגדלו לתודעה מגבילה ומחלישה שכזו. הרי לא כולן יזכו להיות "האישה של" ולנאום על במה כלשהי רק כי התחתנו עם האדם הנכון.

ומצד שני יש נשים רבות שיכולות להיות משהו בזכות עצמן, אבל בזכותה הן יפנימו את מקומן, שהוא בערך חמשת הבלטות בין המקרר למדיח הכלים. ואני שואלת: היא, האישה החרדית המפרנסת, העמלה, היולדת ומגדלת הילדים, הראויה לכל דבר חוץ מאשר לקבל החלטות? היא, שיכולה לנהל ולפקח- לא יכולה להיות חברת כנסת? היא, שיכולה לחנך, להדריך ולהוביל, לא יכולה לשבת בוועדת החינוך? מדוע שערי ועדת הכספים מעולים בפניה, כשהיא זו שמנהלת תקציבים?

מסירה את הכפפות. שושן. (צילום: shutterstock)מסירה את הכפפות. שושן. (צילום: shutterstock)

"צניעות..." טיעון המחץ הצפוי. אישה בכנסת צריכה להצטלם, לייצג, להחשף. אין זה טבעה, זה חוסר צניעות מוחלט. וכי מה עשו נשות ש"ס השבוע, נחבאו מאחורי המקרר שלהן? שמו רעלה מאימת המצלמות? מה זה היה אם לא פרהסיה במובן הכי ייצוגי שלה?!

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

א ב ל.

בכנס בחירות, כשיש לכך צידוק אלקטורלי, נמצאו לפתע הפתרונות, והאסור, המגונה והלא צנוע הופך להיות מצווה עמוסה לעייפה בגלגולי עיניים. כמו שנמצא הצידוק בתחילת המאה שנשים כן תצבענה בבחירות, למרות האיסור ההלכתי הגורף שהיה קיים אז. ומה עושות כל נשות ישראל החרדיות בכל בוקר, אם לא לצאת החוצה ולעבוד במגוון תחומים ולייצג ולנאום?אם זה בעסקים, בתקשורת, בעיתונות, בפרסום, במשפט, בחינוך, בכספים ומה לא...

ממה כל כך מפחדים שם ביהדות התורה, שנציגם הזדעק בשבוע שעבר והתריע על פריקת כל עול בדרישה לייצוג נשים? ממה הם רועדים? שהרב ליצמן ינהל ישיבה מול אישה חרדית חסודה ולא מול אנסטסיה מיכאלי? עד מתי יסמאו את עיני הציבור בטיעונים נואלים מעין אלה?!

ההדרה המוחלטת של נשים מהמפלגות החרדיות, היא אך ורק בשל קודים חברתיים שעבר זמנם. אין לכך צידוק הלכתי - כמו שהודה בפה מלא אריה דרעי בראיון שנתן בשבוע שעבר - אין לכך צידוק מוסרי, לא קיימת שום סיבה נראית לעין לסתום את הפה לחצי מהאוכלוסיה ולהרחיק אותו ממוקדי קבלת החלטות. ובעיקר אין לכך צידוק חוקי במדינה המתיימרת לייצג את כל אזרחיה ואזרחיותיה.

די לצביעות! . יש גבול לזלזול באינטלגנציה של המצביעים והמצביעות שלכם! כמה מגוחך מצדם להוכיח אותנו על צניעות ולהזמין את התקשורת לשדר את נאומי נשותיכם בפריים טיים. והשינוי - הוא יבוא אך ורק מתוך השטח, כשנשים דתיות, מסורתיות וחרדיות תמנענה מלהצביע למפלגות אלה, הקול הנשי המושתק יתחיל להישמע.

אל תבחרי במי שחושב שאת לא ראויה להיבחר!