אאא

ניצחון השבת, ניצחון היהדות הנאמנה: בית המשפט דחה בצהריים את העתירה הקנטרנית להפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

בית המשפט מחק את עתירתם של ח"כ תמר זנדברג, תנועת "ישראל חופשית", עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון והמרכז הרפורמי לדת ומדינה, שדרשו להתיר הפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

העתירה נמחקה בכפוף לשמירת זכויות הצדדים תוך שהעותרים נענים להצעת בית המשפט לבחון הגשת עתירה נוספת ככל שתידרש באמצעות מפעיל תחבורה ציבורית. לדברי בית המשפט, זאת מאחר והעותרים אינם מייצגים חברה כלשהי המעוניינת לפעול בשבת.

בדיון בעתירה המדינה הציגה את עמדתה כי במישור המשפטי הסדר מתן הרישיונות לנסיעה בשבת מבוסס על איסור עקרוני לתת רישיון כאמור. "האיסור מבוסס על הוראת המחוקק שלפיה על השר להתחשב ככל שניתן במסורת ישראל בכל הנוגע לתנועת כלי רכב בשבת".

עוד ציינה המדינה כי מתן רישיונות לנסיעה בשבת במקרים ספורים המפורטים בתקנות הוא אפוא חריג, ומשכך הוא מפורש בצמצום על ידי המשיבים. לפיכך החלטת הרשות שלא לבצע בחינה כללית יזומה לגבי העילות שבגינן היא רשאית לאשר רישיון לנסיעה בשבת, ולהסתפק בעניין זה בבחינה נקודתית על פי הצרכים שיובאו בפניה מצויה במתחם הסבירות".

יצוין כי פרקליטות המדינה קיבלה את עמדת שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, שיש להגן על עמדת המדינה לשימור הסטטוס קוו בנושא התחבורה הציבורית בשבת, ולדחות את העתירה הדורשת להתיר תחבורה ציבורית חופשית בשבת.

גפני: "לא הופתענו"

"פסק הדין לא התקבל בהפתעה, זה היה ברור לחלוטין", הגיב יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, "היו נסיונות רבים של קבוצות כאלה ואחרים להעביר הצעת חוק שתהיה תחבורה ציבורית בשבת, היה ברור שבית המשפט לא יכול להעתר לבקשה הזאת והוא עשה את זה בצורה הטובה ביותר במקרה הנוכחי. זאת מציאות שבעצם הוא זרק את הרפורמים ואת כל הארגונים האחרים מכל המדרגות, בצדק מבחינה משפטית.

"אני מאד משבח את השר ישראל כץ בנושא הזה. הוא עמד כל הזמן על העובדה שהסמכות שלו היא גם להתחשב במסורת ישראל, זה כתוב בחוק. הוא עמד על זה במליאת הכנסת כאשר הוגשו הצעות קנטרניות כדי להפעיל תח"צ בשבת שתשנה לגמרי את החיים כאן בארץ גם לאנשים דתיים וגם לשאינם דתיים. וישראל כץ לא נתן שזה יקרה. היום ההחלטה של בית המשפט נזקפת לזכותו יחד איתנו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מוקדם יותר הבוקר, דיווחנו כי "ישראל חופשית" ממשיכה לרמוס את כבודה של השבת, יום המנוחה היהודי עליו הצטוונו בתורה והכריזה שבשיתוף עם האגודות השיתופיות "שבוס" ו-"נוע תנוע" - היא מתכננת להקים בקרוב חלופות תחבורה בשבת ב-10 ערים נוספות - ולהרחיב באופן משמעותי את מהפכת הנגישות לתחבורה.

הערים שנבחרו, הם: כפר סבא, מודיעין, אשדוד, נתניה, נהריה, ערד, אריאל, יבנה, חדרה וראשון לציון.

במקבילה, פרסמה "ישראל חופשית" את "המדריך לנסוע בקווים הפועלים בשבת", רחמנא ליצלן.

לדברי הארגון שפועל לקעקע את חומות הדת, נכון לחודש ינואר 2016, קיימים בישראל 376 קווי אוטובוס הפעילים בשבת - באישור משרד התחבורה. חוץ מאוטובוסים, קיים גם מערך של מוניות שירות באזורים שונים בארץ הפועל בשבתות ברישיון משרד התחבורה.