אאא

במכון וינגייט העוסק בטיפוח וגידול ספורטאים ישראלים יטענו ובצדק כי הסתרתו של דגל ישראל בתחרויות בינלאומיות הוא דבר בעייתי מבחינת המדינה אך זה עדיין מפריע למכון לפנות לסטודנטים המתגוררים במעונות של מכון וינגייט ולהורות להם באמצעות מנהלת המעונות להסיר דגל ישראל שתלו, בטענה שמדובר ב"פרובוקציה". יצוין, כי המכון מתוקצב במיליונים רבים על ידי מדינת ישראל.

על פי הדיווח ב'קול היהודי', הדגל נתלה במרפסת אחד החדרים במעונות לפני כשבועיים. כבר באותו היום ניגשו מהנהלת המקום ודרשו מהסטודנטים להסיר את הדגל. לאחר שהללו לא ביצעו את ההוראה, היום התקבלו במכשירי הפלאפון של חמשת הסטודנטים המתגוררים בחדר, הודעת טקסט תקיפה ממנהלת המעונות, הדורשת מהם להסיר את הדגל בדחיפות.

"נא להוריד את הדגל עוד היום בבקשה", כתבה מנהל המעונות, והסבירה את הסיבה לדרישה: "המכון הינו מקום המזמין כל אדם באשר הוא, ולכן אין זה המקום לתלות הדגל, מלבד באירועים כגון ימי עצמאות וכדומה. נא טיפולך הדחוף".

ההודעה שנשלחה, באדיבות הקול היהודי
ההודעה שנשלחה, באדיבות הקול היהודי
הגדלה

הסטודנטים, שחששו מהנהלת המוסד, אכן הורידו את הדגל. לדבריהם, הם וסטודנטים נוספים מזועזעים בעקבות הדרישה, המגיעה מצד המכון המוגדר כ"מכון לאומי לספורט", וקרוי על שם אורד צ'ארלס וינגייט, קצין בריטי שהיה תומך נלהב של היהודים והציונות וכונה "הידיד". יצוין, כי בכניסה למתחם של מכון וינגייט ישנו דגל ישראל, מה שמגביר עוד יותר את התמיהה על ההחלטה למנוע את תליית הדגל במעונות.

"זה לא נורמלי", אמר בראיון ל'קול היהודי' אחד הסטודנטים שבחדרו תלו את הדגל. "אמרו לנו גם בכתב וגם בעל פה שאנחנו חייבים להוריד את הדגל בטענה שזו "פרובוקציה" כלפי אוכלוסייה, שהיא, איך נגיד את זה, הדגל הזה עושה להם לא טוב", הוא אומר.

לדבריו, גם בקרב סטודנטים נוספים ששמעו על הצעד ישנה ביקורת על ההחלטה. "סטודנטים אחרים פה די בהלם מזה".

לסטודנטים לא ידוע על תלונות או אירוע שהתרחש בעקבות תליית הדגל. "לא היה שום דבר. ברגע שתלינו, פשוט באותו יום כבר פנו אלינו וביקשו להוריד בטענה שזה יוצר פרובוקציות. אנחנו חמישה סטודנטים בחדר, לא פעילים באיזה ארגון. לא שמאל ולא ימין. לא מעניין אותי בכלל השיח של ימין ושמאל. איפה אנחנו חיים? זה דגל של המדינה שלנו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ממכון וינגייט נמסר בתגובה: "דגלי ישראל מונפים באופן קבוע במכון וינגייט במקומות שנקבעו. עם זאת, נוהלי מעונות הסטודנטים אינו מתיר תלייה של שלטים או דגלים מכל סוג שהוא כדי לשמור על נראות המכון ועל הסדר במרחב הציבורי. דרישת מנהלת המעונות להסרת הדגל באופן בו הונח על מעקה הבניין היא לגיטימית ומקובלת. יתכן והייתה טעות באופן ניסוח הסמס שנשלח לסטודנט והדבר הובהר היום למנהלת על ידי מנכל המכון. אין בכך דבר כדי לפגוע בכבוד שרוכשים מנהלי המכון לדגל ישראל ולסמלים הלאומיים של מדינת ישראל ונמשיך לפעול ברוח זו בעתיד".

למותר לציין שהנוסח המופיע בהודעה שנשלחה לסטודנטים מכיל סיבה אחרת לחלוטין מאשר "הנראות" אותה פתאום שלפו מנהלי המכון כאשר נאלצו להגיב לסיפור.

הסיפור המטריד הגיע גם לפתחה של שרת התרבות והספורט, מירי רגב שהורתה לבדוק את הטענה בדבר הסרת דגל ישראל ממעונות הסטודנטים במכון וינגייט. מבדיקה שעשה משרד התרבות והספורט עם הנהלת מכון וינגייט התברר כי קיימת הנחייה שלא לתלות שלטים בתוך מגורי הסטודנטים משיקולים של שמירת הסדר הציבורי. בהתאם להנחיית השרה המשרד הורה להנהלת המכון לאפשר את תליית דגלי ישראל גם בתוך המעונות כפי שקיים בכל רחבי המכון.

השרה רגב מסרה ל'כיכר השבת': "דגל ישראל אינו שלט הוא מייצג את ריבונותינו והוא מקור לכבוד ולגאווה לאומית. הנחיית וינגייט לפיה דגל ישראל לא יוכל להיתלות במעונות אין לה מקום. דגל ישראל ייתלה במעונות הסטודנטים כפי שתלוי בכל רחבי מכון וינגייט״.