אאא

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה הבוקר (שלישי) לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית לפיה שר העבודה והרווחה יתחשב בשיקולים הבאים במתן היתר לעבודה ביום המנוחה: רווחת העובד, מסורת ישראל, קיום חלופה שאינה מחייבת העסקה בשעות המנוחה השבועית, ההשפעה שיש במתן היתר על אופיו של המרחב הציבורי שבו יתבצעו העבודות לגביהן מתבקש ההיתר, או כל שיקול אחר שיש בו כדי להגשים את מהות החוק.

כצפוי, הצעת חוק דומה של ח"כ משה גפני לא תקודם בנפרד אלא תמוזג עם הצעת החוק הממשלתית שתוקדם לדרישת המפלגות החרדיות. 

הצעת החוק עברה ברוב של 8 חברי כנסת מהקואליציה - כולל מסיעת ישראל ביתנו  - לעומת 4 חברי כנסת מהאופוזיציה. ח"כ גפני הדגיש במהלך הדיון כי החוק נכון הן מבחינת השבת והן מבחינה סוציאלית.

ח"כ גילאון: "אי אפשר להשתמש עדיין באמצעים של האלף הראשון. אי אפשר לא להתחשב בחיילים ובאזרחים ולבצע עבודות ביום ראשון. זאת לא מסורת ישראל ולא אהבת ישראל. אם אלוהים מסתכל על זה, הוא מבין שזה צורך שיש להתחשב בו".

בדיון התפתח שיח בין חברי הכנסת:

גילאון: "אז יבוצעו או לא יבוצעו עבודות בשבת?"

גפני: "התשובה היא לא"

גילאון: "יאללה יאללה, אז אל תחפשו לי מילים וניסוחים פה"

מאיר כהן לחברי הכנסת של כולנו: "אתם כאלה נאיביים"

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

גפני: "אבל אתם לא כאלה רשעים"

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף: "אתה חושב שמישהו מסוגל להגיד ליהודי תעבוד בכל מקרה?"

גילאון: "זה לא הנושא"

גפני: "רק זה הנושא"

ח"כ אלעזר שטרן: "אם כנים דבריו של גפני, אז שיעשה חוק שאי אפשר להכריח אדם לעבוד בשבת"

גפני: "איך אתה מדבר נגד החוק הזה?"

שטרן: "זה יכול לצערי הרב ליצור תחושה של אנטי יהדות כי אנחנו משתמשים בכוח, וכל זה בלי להרוויח משהו מעשי מבחינת העבודות בשבת".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף  אמר בדיון: "לשקול שיקולים הקשורים במסורת ישראל זה דבר בסיסי ואין לזה קשר לדת. התחשבות כזאת היא אך טבעית ומתבקשת. זה נורא שבכל פעם שיש דיון בעניין יהודי, פורצת מלחמה בכנסת".