אאא

לאור ההפגנות הנמשכות באיראן, ממשיכים האייתולות להאשים את המערב בנעשה: המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי אמר היום (שלישי) כי אויביה של ארצו עומדים מאחורי המהומות האחרונות במדינה שנמשכות כבר כמה ימים, ומשתמשים ב"כסף, נשק וסוכני מודיעין" כדי להשיג את מטרותיהם. מדובר בהתבטאות הראשונה של חמינאי מתחילת גל המחאה הגדול באיראן בשנים האחרונות, בו נהרגו עד עתה יותר מעשרים ואחת מפגינים.

"בימים האחרונים אויביה של איראן משתמשים באמצעים שונים כמו כסף, נשק, פוליטיקה ומנגנוני מודיעין כדי לגרום לבעיות ברפובליקה האיסלאמית", צוטט חמינאי באתר הרשמי שלו. הוא הוסיף שיפנה לאומה האיראנית על האירועים האחרונים "בזמן המתאים".

מפגינים איראנים.  EPA-EFE/STR
מפגינים איראנים. EPA-EFE/STR
הגדלה

אתמול טען הנשיא חסן רוחאני, שארה"ב ומדינות נוספות עומדות מאחורי ההפגנות במטרה להפיל את המשטר במדינה. "ההישגים האזוריים של איראן הרתיחו את אויבינו. אתם מצפים שהם לא ינקמו? אתם מצפים מהם שלא ימרידו קבוצות אזרחים? היינו צריכים להכין את עצמנו לסיפור הזה", צוטט רוחאני בטלוויזיה המקומית.

רוחאני גם גינה את טראמפ, שהביע תמיכה במפגינים, ואמר שמי שקורא לאיראנים "טרוריסטים" לא יכול להזדהות איתם. בתגובה לטענותיו של רוחאני הכחיש ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מעורבות ישראלית לכאורה במחאה באיראן. "לא רק שזה שקר. זה נלעג. שלא כמו רוחאני, אני לא אעליב את העם האיראני. מגיע להם יותר", אמר נתניהו והוסיף כי "האיראנים האמיצים נוהרים לרחובות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בצהריים התייצבה באופן לא מפתיע "אבירת זכויות אדם" אחרת -  סוריה לצדה של איראן, וגינתה את העמדות של ישראל וארה"ב. בהודעת משרד החוץ הסורי נאמר: "סוריה מגנה נחרצות את העמדות שהציגו הממשל האמריקני, היישות הציונית ושלוחותיהם בעניין המצב הנוכחי באיראן. עמדות אלה מראות את התפקיד ההרסני של המדינות האלה בערעור הביטחון והיציבות באזור מתוך מטרה להשתלט עליו ולהחליש את ציר ההתנגדות".

"סוריה מביעה הזדהות מוחלטת עם הרפובליקה האיסלאמית של איראן, ומדגישה שיש לכבד את ריבונותה ולא להתערב בענייניה הפנימיים. סוריה סמוכה ובטוחה כי איראן תצליח להכשיל את המזימה הזאת ותמשיך בדרך הפיתוח והבנייה", נאמר בהודעה.

עד כה נהרגו לפחות 21 בני אדם בהפגנות ברחבי איראן, ומאות נעצרו. בחלק מההפגנות קוראים המפגנים למותם של הנשיא חסן רוחאני ושל "הדיקטטור" חמינאי אך כוחות הביטחון האיראניים פועלים נגדם ביד קשה במטרה לדכא את גל המחאה.