אאא

שלושת דייני בית הדין הרבני הגדול בירושלים – הרב אליעזר איגראהרב אהרן כץ והרב שלמה שפירא – הורו לאחרונה על הטלת שורה של מגבלות חמורות על סרבן גט השוהה בכלא שנים רבות בעקבות עבירות פליליות שביצע.

הדיינים אף הבהירו כי אילו החוק היה מאפשר זאת, הם היו מטילים עליו בידוד ארוך יותר, ברוח אמרת חז"ל "מכין אותו עד שיאמר 'רוצה אני'".

אשתו, שמעוגנת יותר מ-13 שנה, ביקשה מהדיינים להפעיל על האיש את כל הסנקציות האפשריות על פי חוק.

מנגד, הבעל טען שהוא מוכן לתת גט מיד, אולם הוא התנה זאת בוויתור של האישה והילדים על מיליוני שקלים שנפסקו להם מכוח פסקי דין אזרחיים שניתנו נגדו – לטענתו ברמייה.

בתגובה לכך, עורך דינה של האישה טען שלפנים משורת הדין, הילדים הבגירים מסכימים לוותר על החוב של אביהם, אולם יש בת קטינה שאינה יכולה לוותר, והאישה לא מוכנה להמתין עם הגט עד שהיא תגדל.

לפני כחצי שנה בית הדין קבע כי הבעל אינו יכול להציב תנאים. באותה החלטה נכתב כי "על הבעל לתת גט פיטורין היום. אם יסרב הבעל לתת גט היום, ידון בית הדין היום בהטלת כל צווי ההגבלה המבוקשים".

כיוון שגם לאחר מכן הבעל סירב לסדר גט, בית הדין הוציא החלטה נוספת שהטילה על הבעל מאסר למשך שנה – בנוסף למאסר הפלילי.

בית הדין אף הטיל עליו הגבלות נוספות, ובהן מניעה של קבלת דברי דואר לכלא ואיסור ביקורים למעט של עורכי דין או אנשי דת. בנוסף הוטלו הגבלות על האפשרות של האיש לקנות מצרכים בבית הסוהר.

למרות החלטות אלה, הבעל המשיך בסירובו להתגרש, ובתגובה בית הדין הורה להכניס אותו לבידוד של 14 יום. "לצערנו גם החלטה זו לא הועילה והבעל עומד במריו", כתבו הדיינים בהחלטה נוספת שניתנה לפני מספר שבועות.

עד שייתן גט

בהחלטה זו הדיינים הבהירו כי מחובתם להפעיל את כל האמצעים שאפשר כדי לגרום לבעל לתת גט אולם הם כפופים לסנקציות המנויות בחוק בתי הדין הרבניים (קיום פסק דין של גירושין).

הדיינים ציינו כי אם אפשר היה הם היו כופים על הבעל שהייה בבידוד עד שיתרצה. אלא שהמחוקק הגביל את זמני השהייה בבידוד, ולפיכך בלית ברירה הם הורו על שליחת הבעל לבידוד נוסף של 14 יום בלבד.

בנוסף, הדיינים הטילו על הבעל מגבלות נוספות לאחר תקופת הבידוד. בין היתר, הוא לא יוכל להשתתף במסגרת לימודית כלשהי בבית הסוהר ואף לא לשהות באגף שומרי המצוות או לקבל אוכל בעל כשרות מיוחדת. סנקציות אלה משמעותיות עבורו משום שמדובר באדם דתי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כמו כן הוחלט כי הבעל "יחויב ללבוש בגדי אסיר במקומות הציבוריים בבית הסוהר או מחוצה לו".

  • ב"כ המערערת: עו"ד דיני משפחה אריה נח
  • ב"כ המשיב: טו"ר אברהם גולובנציץ, עו"ד אדי ווסר

עורכי דין דיני משפחה • לפסק הדין לחץ כאן

הכותב: עו"ד צביקה מועלם עוסק ב- דיני משפחה 

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

* הכותב לא ייצג בתיק.

** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.