אאא

בית המשפט העליון דחה הבוקר (ה') את ערעורו של של יוסף חיים בן דוד, שנידון למאסר עולם ועוד 20 שנות מאסר בגין חטיפת הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר ורציחתו. ההחלטה התקבלה בהרכב של שלושה שופטי העליון, שדחו גם את ערעורם של הקטינים הנוספים שהורשעו בפרשה.

ראש ההרכב יצחק עמית הקריא מפסק הדין: "ניתן להגדיר את הרצח כפיגוע אסטרטגי שהצית את ירושלים בכלל ואת ירושלים המזרחית בפרט. הרצח מצריך חשבון נפש נוקב בחברה הישראלית בנוגע להתמודדות עם תופתע הגזענות וגרורותיהן, בדק בית מן המסד ועד לטפחות בבחינת דע את נתיבי הגזענות, ראה דרכיה הרעות ובערת הרע מקרבך".

 

חוסיין אבו חדיר, אביו של מוחמד, בירך על החלטת העליון: "אני מבסוט מפסק הדין. הם שרפו לא רק את מוחמד אלא משפחה שלמה. השתגעתי שהם ערערו להוריד את העונש שלהם. אם היו מקלים בעונש היו עוד פושעים כאלו. אני רוצה שמוחמד יהיה הקורבן האחרון לפשע כזה. הרוצחים הם כמו הנאצים ששרפו אנשים".

בגזר הדין שניתן בבית המשפט המחוזי בירושלים לפני כשנתיים, קבעו השופטים בהתייחס לבן דוד כי "העובדה שהנאשם פעל בלילה הראשון לחפש קורבן, וכך עשה גם בלילה השני, מלמדת על נחישות ועל החלטה מודעת מטעמים אידיאולוגיים לנקום, ולא על אובססיביות בלתי נשלטת".

עוד קבעו אז שופטי המחוזי כי בן דוד "שלט בכל המעשים, דרבן את האחרים, עודד אותם והגיב בצורה רציונלית לכל ההתרחשויות בשטח, נתן הוראות וברגע הקריטי בו הקורבן האומלל שכב על הקרקע ונשם את נשימותיו האחרונות, בעט בו והסביר את מניע הנקמה".

מעט לפני שנגזר דינו, התנצל בן דוד לראשונה בפני משפחת אבו חדיר ואמר: "כל מה שאירע זה לא בשליטתי, אני מתנצל ומבקש סליחה". לאחר הקראת גזר הדין במאי 2016 צעקו בני משפחת אבו חדיר לעבר בן דוד: "רוצח, אתה גזען, אתה זבל". לאחר גזר הדין ביקשו בני משפחת הנער הפלסטיני מבג"ץ להרוס את ביתו של בן דוד, כפי שנעשה עם מחבלים פלסטינים, אולם עתירתם נדחתה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

אירוע הרצח היה בקיץ 2014,  בן דוד ושני נערים (שמרצים גם הם עונשי מאסר כבדים) חטפו את אבו חדיר ורצחו אותו לאחר הלווייתם של שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו, נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח הי"ד. יום לפני כן הם אף ניסו לחטוף את הילד מוסא זלום בן השבע, עת שהלך יחד עם אמו ושני אחיו בבית חנינא. השלושה נסעו בין שער שכם, ואדי ג'וז ובית חנינא, עד שלבסוף הגיעו לשועפט. הם הסתובבו בשכונה במשך 20 דקות והתווכחו ביניהם את מי לחטוף. אחד מהם אמר: "בואו נחטוף צעיר. אישה צועקת יותר מגבר".

 

לפי כתב האישום, סמוך ל-3:45 לפנות בוקר הם הבחינו באבו חדיר. שניים מהנאשמים ירדו מהמכונית ופנו אליו במטרה לוודא כי הוא ערבי. אבו חדיר חשד בהם, לכן התקשר לדודו וניסה להתרחק, ולכן הכו אותו הנאשמים והכניסו אותו למכונית חרף התנגדותו. במהלך המאבק בעט הקורבן בראשו של אחד הנאשמים, שבתגובה הטיח בקורבן שהוא ישלם על הבעיטה, ואחר צעק לעברו: "תגמור אותו".

 

במהלך הנסיעה ליער ירושלים חנק אחד מיושבי הרכב את אבו חדיר, עד שהתעייף וחברו סייע לו. בעקבות זאת התערפלה הכרתו של הקורבן עד שאבדה לחלוטין. מעט לפני כניסתם ליער ירושלים, ביקש הנאשם הבגיר משני הנערים לקבל לידיו את מכשיר הטלפון של הקורבן. הוא זרק את הסוללה והשמיד את הכרטיס.

לפי כתב האישום, ברגעים האחרונים לפני הרצח היכה הנאשם המרכזי את אבו חדיר וקרא לעברו: "זה בשביל שלהבת פס, זה בשביל משפחת פוגל, זה בשביל שלושת הנערים החטופים". לאחר מכן שרפו הנאשמים את הנער בעודו בחיים.