אאא

"קיבלתי הוראות מפורשות לסייע לבזק. היום אני מבין שניצלו אותי. ביצעתי הוראות של ראש הממשלה" - כך העיד שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר ועד המדינה בפרשת 4,000 בפני חוקרי המשטרה. הקטעים מתוך העדות נחשפו הערב (רביעי) במהדורה המרכזית של חברת החדשות. 

על פי הדיווח של העיתונאי גיא פלג, פילבר אישר בחקירתו כי ביצע הוראות מפורשות של נתניהו. "זה בכלל לא היה בשיקול הדעת שלי, קיבלתי ממנו הנחיות מפורטות. הוא הבהיר לי למי צריך לדאוג ואיך. אני לא רוצה לשבש את החקירה, אבל מסרתי את הדברים בצורה מאוד מפורטת".

בשיחה עם מקורביו, כך על פי הדיווח, אמר פילבר כי "אחרי הבחירות לא ציפיתי לקבל תפקיד, ביבי הציע לי להיות מנכ"ל משרד התקשורת. הסביבה שלי הזהירה אותי, אמרו לי 'אל תיקח את התפקיד' אבל בשבילי זו הייתה הגשמת חלום להיות מנכ"ל במשרד של ביבי, ראיתי בזה ייעוד. בהתחלה האמנתי שביבי מעריך אותי ולכן הביא אותי לתפקיד, היום אני מבין שהביאו אותי כדי להיות פיון במשחק, שייעדו אותי לזה, הייתי שבוי".

"שלחתי לבזק טיוטות של מסמכים, הם עברו על הטיוטות, כתבו תיקונים ואני ביצעתי. היום אני מבין שניצלו אותי. באתי לעבוד באמונה. מצאתי את עצמי בצבת של לחצים שגרמו לי לדחק גדול מאוד, אני לא יזמתי את כל זה, אני מבין שזה תוכנן עוד לפני המינוי שלי ולכן נכשלתי. היום אני מבין שהייתי כלי משחק, רציתי להיות מנכ"ל מקצועי".

"החוקרים אמרו לו 'אנשים סביבך התעשרו, אלוביץ' עשה מיליונים, קמיר קיבל ריטיינר מטורף, חפץ עשה עסקים בכל העולם, אתה האידיוט היחידי. פקיד ממשלתי מושעה, מקבל חצי מהשכר'" סיפרו מקורביו של פילבר. "החוקרים הבהירו לו שמזה הוא לא יתאושש. הוא נשבר, הוא הרגיש שאין לו כוחות יותר להתמודד. הוא עמד מול מול החוקרים ובכה, אמר שהוא מרגיש שהוא נולד מחדש. מבין שמהצעד שעשה אין דרך חזרה. עשה את זה בלב כבד".

"הוא אמר לנו שהדבר האחרון שהוא רוצה זה לפגוע בנתניהו, אבל החוקרים שמו לו מראה, הוא הבין שאין לו אפשרות אחרת. צריך לזכור שלו לא יצא כלום מהפעולות שהוא ביצע".

על טיב הקשר בין נתניהו לפילבר, שהתבטא גם בהערצה, ניתן להבין מהדברים שפילבר אמר למקורביו: "אני מעריץ אותו, אני חושב שהוא מנהיג ענק, אני בטוח שנתניהו מגן על עם ישראל. אני חושב שהוא מנהיג ענק ואין לו תחליף. אני מעריץ את ביבי, אני חושב שהוא גאון, שאין שני לו".

פילבר סיפר למקורביו על צרחות שספג משרה נתניהו, במקרה שאירע בעבר - אולם עד היום היא מסרבת לסלוח לו עליו: "התפקיד הראשון שלי היה עם נתניהו כשהוא היה שר החוץ, נסעתי אז לאיטליה עם ביבי ושרה, נתניהו נפגש אז עם ברלוסקוני, בתום הפגישה ברלוסקוני נתן לביבי שעון, הייתי אז היועץ של ביבי ואמרתי לו 'אינך יכול לקחת את השעון, תן לי את השעון, אדווח עליו ואפקיד אותו'. באותו הערב, שעות אחרי הפגישה נקראתי לחדרם של בני הזוג נתניהו, שרה צרחה עליי, אמרה לי שלא מעניין אותה כלום, שהיא רוצה את השעון בחזרה. נבהלתי, אבל אמרתי לה: 'אני לא יכול לתת לכם את השעון, רשמתי אותו כמתנה, דיווחתי עליו, הוא כבר נשלח בדואר דיפלומטי'. הצרחות האלה היו בנוכחות ביבי שלא אמר דבר".

"אחרי שבועיים נתניהו הזמין אותי לפגישה, פיטר אותי, אחרי שאמר לי: 'אני צריך מישהו יותר מקצועי ממך'. עד היום אני מוקצה אצל שרה על הדבר הזה. היא לא סלחה לי גם בחלוף השנים, אין אצלה התיישנות. זאת החוויה לעבוד אצל נתניהו, ברור שאתה עובד אצלו, אם אתה לא מבצע את מה שאומרים מורידים לך את הראש. לכן נכשלתי כאן, כי היה ברור לי שאני צריך למלא הוראות" סיפר פילבר - כך על פי הדיווח בחברת החדשות.