אאא

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מותח ביקורת קשה על מערכת המשפט וגורמי אכיפת החוק: "היכן שמתגלה שחיתות צריך לפעול כדי למגר אותה בלי פשרות. זה נכון בכל מקום: בפוליטיקה, במגזר העסקי, בתקשורת, במשטרה ולצערי גם בבית המשפט. אם במסגרת המאמץ למען איכות השלטון נאמץ את המשוואה לפיה פוליטיקה שווה שחיתות, זו תהיה בכיה לדורות".

אדלשטיין נאם בצהריים (שלישי) באירוע הענקת 'אות אבירי איכות השלטון' שנערך בכנסת. בדבריו התייחס לחלופת ההתכתבויות בין חוקר ניירות ערך  לבין שופטת ביהמ"ש השלום. אדלשטיין אמר כי: "במדינת ישראל המתוקנת אין לדברים האלו מקום: לא ברמז, לא בקריצה ולא בהעלמת עין.

"המסורת היהודית לימדה אותנו: 'צדק צדק תרדוף', למה המילה 'צדק' חוזרת בפסוק פעמיים? כי רדיפת הצדק היא חשובה מאד, אבל גם היא צריכה להיעשות בצדק".

אדלשטיין הדגיש כי "את השחיתות צריך לנקות ועל כך אין עוררין אך גם הדרך לשם חשובה. היכן שמתגלה שחיתות צריך לפעול כדי למגר אותה בלי פשרות. על כך לא היתה ולעולם לא תהיה מחלוקת. זה נכון בכל מקום: בפוליטיקה, במגזר העסקי, בתקשורת, במשטרה ולצערי גם בבית המשפט".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

כמו כן התייחס אדלשטיין לתחושת הנתק המעמיקה בציבור וחוסר האמון במוסדות השלטון. "בעוד חגיגות העצמאות השבעים הולכות ומתקרבות, תחושות הנתק בין הציבור למוסדות השלטון הולכות ומתרחבות. אסור שנשלה את עצמנו ונחשוב שיש לה מקור אחד או גורם אחד. היא נוגעת לתהליכים הקשורים למערכת המשפט; היא נוגעת לגורמי אכיפת החוק; היא נוגעת לתקשורת.

"ללא ספק, היא נוגעת גם למקום שאנחנו נמצאים בו היום, לבית הנבחרים. הכרעת הבוחר הפכה מבחינתם לבלתי סבירה, עד כדי כך שכל עיסוק של נבחר ציבור בענייני הציבור הוא "פוליטיזציה" שצריך לפסול מראש. אלו אמירות שיש בהן סכנה אמיתית. אם במסגרת המאמץ למען איכות השלטון נאמץ את המשוואה לפיה "פוליטיקה שווה שחיתות", זו תהיה בכיה לדורות."

אדשטיין הזהיר כי "עלינו להיזהר מאד כדי לא לשפוך את התינוק עם המים. אסור שמתוך שאיפה אל טוהר המידות נאבד את האמון בדמוקרטיה. אסור שמתוך רצון אמיתי בניקיון כפיים נהפוך לחברה "אוכלת נבחריה" ששופטת אותם במשפט שדה ציבורי וגם ממהרת להוציא לפועל את גזר הדין – עוד לפני החלטות הגורמים המשפטיים המוסמכים.