זה קרה לפני כחמש שנים בערב קריר אחד על גג אחד הבתים בעיר החרדית אלעד. שתי החברות הטובות, מירב כהנא ופנינה טובין, שתיהן תושבות העיר, ישבו וחשבו איך הן מפתחות את תחום הספורט עבור ילדיהן.

מתוך סיעור מוחות פורה עלה הרעיון של כדורסל. למירב זה הסתדר מצד המקוריות והאתגר, ולפנינה, בנוסף, זה ענה על שאלה לה חיפשה תשובה: עוד דרך לעזור לבנה להשלים את מיצוי גובה העצמות שלו. באותה תקופה היא קראה מחקרים שסיפרו כי ילדים העוסקים בסוגי ספורט שונים באופן קבוע, יכולים למצות יותר יכולת בגדילת העצמות. שתי החברות, יזמיות בנשמה ובעיקר מעשיות, הפכו את המחשבה למעשה והקימו חוג לבנים.

מירב כהנא, 39, נשואה באושר לצביקה ואם לארבעה יהלומים – כפי שהיא נוהגת להגדיר, יועצת זוגית במקצועה, ופנינה טובין, 36, נשואה באושר לאבי, ואם לחמש מתנות יקרות ואהובות, מורה לאנגלית בעלת תארים מתקדמים בפסיכולוגיה וניהול – שתיהן כאמור תושבות אלעד.

שנתיים לאחר שחוג הבנים כבר הפך לעובדה קיימת ובתפוצה רחבה, ישבו כהנא וטובין וחיפשו את האתגר הבא. הן רפרפו על דפי פייסבוק והגיעו לפוסט של אשה במשחק כדורסל, קולעת כדור ומחייכת כולה. בין התגובות היתה הרבה התרפקות ישנה ומלאת געגוע למשחקי כדור בילדות. לשתיהן, כמו במטה קסם, או כמו חברות טובות ותיקות שחושבות באופן זהה, נפל האסימון: "יש לנו כבני אדם אהבה מאוד בסיסית למשחק כדור. בקליעה יש סיפוק, בקבוצה יש חוויה, ניצחון הוא אתגר ואנרגיה חיובית היא מעטפת מדהימה. מה יותר מתאים מ.... משחק כדור לנשים ונערות חרדיות? הן מחייכות.

גם אם היו להן מעט חששות, הם התנדפו במהירות רבה. אמנם תחילת הדרך היתה מלאה קוצים ודרדרים, אך לא נשים כמו מירב ופנינה ירימו ידיים – אלא אם כן מדובר בקליעת כדור לסל. "בהתחלה קיבלנו פירורי שעות באולמות פה ושם והרגשנו ממש כמו פעולת מחתרת להשגת המטרה", הן מספרות. אך כנראה שהתופעה הצליחה להדליק הרבה מאוד נערות ונשים, כי החלו להגיע עשרות בקשות להירשם לחוג הכדורסל שזכה לשם 'ספורטופ' – הטופ ביותר בשבילך.

מאז פתיחת הקבוצה באלעד, נפתחו קבוצות בראש העין, פתח תקווה, וגולת הכותרת היא 4 קבוצות מלאות בבני ברק! סך הכל יש להן 9 קבוצות כדורסל לנערות ונשים בארבעה ריכוזים חרדיים. "בראש העין יש לנו מתאמנת כבת 45 שהגיעה עם בתה בת ה- 22. במהלך האימונים יצאה הבת לחופשת לידה וחזרה לאחר מכן לשחק. היא אחת הטובות שלנו".

(באדיבות המצלם)
(באדיבות המצלם)

"יש לנו נערות מהסמינרים הכי נחשבים"

"בני ברק הדהימה אותנו", הן מודות. "יש לנו נערות ובחורות מסמינרים הכי נחשבים. בנות שיש להן טלפונים כשרים וכל ההתקשרות איתן ללא שום אמצעי טכנולוגי".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

את כל הפעילות מקפידות מירב ופנינה לעשות מתוך הקפדה מוחלטת על גדרי הצניעות. "אנחנו רוצות להביא טוב, אנרגיה, שמחה, אין לנו עניין לפרוץ גבולות אסורים חלילה. יש לנו מאמנות מקצועיות ורגישות מאוד לנושא ההתנהגות והשפה, כל האימונים באולמות סגורים כמובן ויש הקפדה מלאה על פרטיות וצניעות.

זו השנה השלישית שפנינה ומירב פועלות למען נשים שרוצות לשחק כדורסל, והן חולמות להיות מוכרות על ידי גופים רשמיים שיאפשרו להן לתת את המענה המקצועי ביותר לבנות ולנשים. "אנחנו לא רוצות להסתפק בנספחים ושאריות כפי שאנחנו מתמודדות היום", הן אומרות. "גם לנו מגיע לשחק בצורה מקצועית, באולם מקצועי ובתנאים מותאמים".

ביום חמישי הקרוב, יתקיים ברחוב הזיתים 80 בגבעת שמואל משחק גמר של קבוצות הכדורסל שיהווה למעשה השקה למותג 'ספורטופ' שמאחד את קבוצות הכדורסל שהקימו כהנא וטובין. האירוע כמובן לנשים בלבד. האורחות והשחקניות ייהנו בהפנינג של ממש שיכלול צילומי מגנטים, בלונים, ועוד. בסוף האירוע תקבל כל שחקנית מדליה על זה שהיא אלופה ועולה למגרש. המדליות יהיו לפי ניקוד אמיתי שצברו במשחק והתקבל על ידי שופטת, והקבוצה המנצחת תקבל גביע.

"נשים יכולות לשחק כדורסל בלי לחרוג מגדרי ההלכה" 

"חשוב לנו שנשים יבואו ויראו שגם נשים דתיות וחרדיות יכולות לשחק כדורסל מבלי לחרוג מגדרי הלכה ועדיין להיות מקצועניות לפי כללי משחק הכדורסל", אומרות מירב ופנינה, שמאמינות כי הסוד שבהצלחה הוא אהבה, חברות ושיתוף פעולה ויחד הן קוראות לכל נערה ואישה שמתעניינת בכדורסל שיפנו אליהן ללא היסוס – כי הדרך עוד ארוכה ויש עוד הרבה סלים למלא.