אאא

המשרד להגנת הסביבה קנס את חברת המשקאות טמפו ב-6.7 מיליון שקל, זאת בשל אי עמידה ביעדי מיחזור. מדובר בחלק אחד מקנסות של 48 מיליון שקל עליהם הודיע המשרד בחודש שעבר.

הקנס של טמפו ניתן על אי עמידה ביעדי איסוף בשנת 2016. למרות אי העמידה ביעדי איסוף מיכלי המשקה הגדולים, החליט השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, שלא להרחיב את חוק הפקדון ולהסתפק בקנס על חברות המשקאות. אי העמידה ביעדי האיסוף נחשפה בממצאי דו"ח ועדת בדיקה חיצוני, שהעלו כי בניגוד לדיווח שהעביר לפיו אסף 60.4% ממיכלי המשקה הגדולים, בפועל אסף תאגיד המיחזור אל"ה שבבעלות חברות המשקאות הגדולות ובראשן החברה המרכזית (קוקה קולה ישראל), רק 44% מהבקבוקים הגדולים (1.5 ליטר ומעלה). מדובר בכמות הפחותה ב- 27% מהדיווח שהעביר.

לטענת המשרד, אי העמידה ביעדי האיסוף נמשכת ועל פי נתונים לא סופיים שבידי המשרד להגנת הסביבה ל-2017 עמד היקף האיסוף של המיכלים הגדולים על כ-52% בלבד.

אלא שאי העמידה ביעדים, לא צפויה להוביל בהמשך להרחבת החוק, כי אם להוות צעד בדרכו של השר אלקין להכפיף את איסוף בקבוקי המשקה הגדולים לחוק האריזות. אלקין הסביר כי ההחלטה שלא להרחיב את החוק מבוססת על הרצון להמנע מהשתת דמי הפקדון על הציבור.