222 ימים של מלחמה

LIVEקרבות עזים ברפיח | גלנט מעורר סערה בביקורת חריפה ותקדימית נגד ראש הממשלה

קבינט המלחמה התכנס הערב, וישוב ויתכנס מחר כשברקע קרבות עזים שמנהלים לוחמי צה"ל בדרום הרצועה באזור רפיח | נפטר מפצעיו לירון יצחק הי"ד שנפצע אנושות בתחילת השבוע בעזה | שר הביטחון יואב גלנט נשא הערב נאום סוער, שבו קרא תיגר על התנהלות הקבינט בנושא היום שאחרי ברצועה - וגרר תגובות קשות במערכת הפוליטית | כתבי 'כיכר השבת' עם כל העדכונים מכל המוקדים (אקטואליה, מלחמה)

כתבי כיכר השבת | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-ז' באייר תשפ"ד | 15.05.24
פעילות כוחות צה"ל במזרח רפיח (צילום: דובר צה"ל)

היום ה-222 למלחמה - עדכונים שוטפים:

23:50: ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק אומר, כי נתניהו אינו אחראי לכישלון המודיעיני והצבאי אך מאשים אותו באימוץ גישות מוטעות אחרות.

בראיון לערוץ Firstpost POV אמר ברק: "נתניהו ככל הנראה אינו אחראי באופן אישי להיעדר התרעה מוקדמת בערב לפני השבעה באוקטובר או לכך שלא הייתה מוכנות צבאית. אלה הם כישלונות של המודיעין שלנו".

23:33: איסמאעיל הנייה, מנהיג חמאס, אומר כי המו"מ על הסכם לשחרור חטופים נקלע למבוי סתום והכניסה הישראלית לרפיח מסכנת אותו עוד יותר.

בדברים שנשא אמר הניה, כי "הכיבוש השיב על הסכמת חמאס להצעה להפסקת אש בהשתלטות על מעבר רפיח ובפלישה לג’באליה ולשכונת זייתון".

23:19: דוברת הבית הלבן קארין ז'אן-פייר אמרה כי ממשל ביידן פועל להוצאת רופאים אמריקנים מעזה. זאת בהמשך לדיווח ב"וושינגטון פוסט״ השבוע ולפיו קבוצה של רופאים אמריקנים מ"איגוד הרפואה הפלסטיני-אמריקני" תקועים ברצועה לאחר שישראל סגרה את מעבר רפיח. (רויטרס)

23:01: 3 מפגינים פרו-פלסטינים נעצרו באתונה, לאחר שיידו אבנים לעבר שוטרים שאבטחו את שגרירות ישראל בעיר. כך נמסר מהמשטרה המקומית, שציינה כי נעשה שימוש בגז מדמיע על מנת לפזר את המתפרעים. העימותים נרשמו בין המפגינים לשוטרים בתום "צעדה לשחרור פלסטין", במהלכה צעדו כ-2,500 בני אדם ברחובות אתונה בעוד הם נושאים דגלי פלסטין. (רויטרס)

22:35: דיווח: ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה אמר כי "ישראל הביאה את המשא ומתן למבוי סתום כאשר כבשה את מעבר רפיח".

22:18: בית הדין בהאג צפוי לקיים מחר ומחרתיים דיון בבקשת דרום אפריקה להפסקת הלחימה

22:05: לאחר מכתבו החריף של הרב משה צדקה נגד כל פשרה בחוק הגיוס, מוקמת ועדת ראשי ישיבות ורבנים מש"ס בראשות הגאון רבי שמואל בצלאל ר"י פורת יוסף, שתעסוק ותכריע במעמדם של בני הישיבות

21:54: מצרים, איחוד האמירויות ומרוקו שוקלות השתתפות בכוח רב לאומי שיוצב בעזה בתנאי שישראל תסכים לקדם הקמת מדינה פלסטינית.

21:41: ארגון חיזבאללה קיבל אחריות על שיגור כטב"ם שהתפוצץ באזור צומת גולני.

21:34: דיווח על פיצוץ כטב"ם בבסיס בצפון הארץ

21:05: הסתיימה ישיבת קבינט המלחמה - יתכנס שוב מחר, גם הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס מחר

20:45: כטב"ם התפוצץ ליד צומת גולני - במרחק של כ-50 ק"מ מהגבול עם לבנון

20:38: מליאת הכנסת תתכנס מחר (חמישי) לישיבת מליאה מיוחדת, בהסכמת הקואליציה והאופוזיציה, על מנת להעביר בקריאה שניה ושלישית את החוק לביטול ההילולה במירון.

20:22: צה"ל: בהמשך לאזעקות מחשש לחדירת כלי טיס עוין בגליל התחתון - האירוע הסתיים

20:20: מבנה צבאי המשויך לכוח רדואן ועמדת שיגור ממנה בוצע הירי אל עבר מרחב מירון; כוחות צה"ל תקפו מטרת טרור של חיזבאללה בדרום לבנון

19:55: חשד לחדירת כלי טיס עוין בכפר נהר הירדן

19:47: לירון יצחק, עובד משרד הביטחון שנפצע באורח אנוש מפגיעת פצמ"ר בעוטף עזה, נפטר מפצעיו

19:18: שר האוצר בביקורת קשה נגד שר הביטחון: "ממשלה שאנחנו חברים בה לא תמשיך את הקונספציה ולא תסכן את קיומה של מדינת ישראל".

19:10: ראש הממשלה נתניהו בתגובה לגלנט: ״אני לא מוכן להחליף חמסטאן בפתסטאן. התנאי הראשון ליום שאחרי הוא לחסל את החמאס ולעשות את זה בלי תירוצים״

18:50: מתקפה פוליטית על שר הביטחון גלנט בעקבות דבריו על סוגיית היום שאחרי בעזה.

18:29: רקטה נורתה מרפיח לעבר כרם שלום ונפלה בשטח פתוח - אין נפגעים או נזק

18:22: שר הביטחון יואב גלנט התייחס להחלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם גרסה ישנה של חוק הגיוס, שעברה בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת, ואמר: "אתמוך בחוק שיהיה מקובל על כל חלקי הקואליציה, אבל לא אקדם חוק שיובא על ידי חלק מהקואליציה".

18:18: בן גביר: "מבחינתו של גלנט, אין הבדל בין אם בעזה ישלטו חיילי צה"ל, לבין אם ישלטו בה מרצחי החמאס"

18:13: שר הביטחון גלנט מתח ביקורת על נתניהו מתפתחת מגמה המקדמת ממשל צבאי ואזרחי בעזה - זה מסוכן לנו. הוא הוסיף: בקרוב נידרש על אופן החזרת התושבים לצפון - בהסדר או בפעולה צבאית.

17:50: על רקע המתיחות עם מצרים: משלחת ביטחונית מישראל ביקרה בקהיר. המשלחת דנה עם בכירים מצריים במבצע ברפיח ובאיומים מצד המשטר בקהיר להוריד את דרג היחסים הדיפלומטיים בין המדינות.

17:35: נתניהו לרשת NBC: המבצע ברפיח יימשך שבועות

17:08: דוברות עיריית שדרות: אזעקת "צבע אדום" בשדרות - שיגור של 2 רקטות לעבר העיר וסביבתה. אין יירוטים/נפילות בעיר. בשלב זה לא ידוע על נפגעים בגוף או נזק לרכוש.

17:01: התרעות צבע אדום כעת בשדרות, איבים וניר עם.

16:20: אזעקות הופעלו בראש הנקרה, בצת ושלומי בשל ירי טילים ורקטות מלבנון.

16:00: הותר לפרסום: אלעד פינגרהוט תושב מצובה הוא האזרח שנהרג מפגיעה ישירה של טיל נ"ט באדמית. לתיעוד מהרגעים הדרמטיים באדמית >>>

אלעד פינגרהוט הי"ד

13:38: לשכת ראש הממשלה: כדי לגשר על המחלוקות ולהביא להסכמה רחבה, ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לקדם את חוק הגיוס שעבר בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת (תיקון 26 לחוק שירות הביטחון). החוק הוכן על ידי מערכת הביטחון אחרי עבודת מטה יסודית והגש על ידי שר הביטחון דאז בני גנץ. לכל הפרטים על הודעה הדרמטית וההשלכות הפוליטיות >>>

ראש הממשלה נתניהו הנחה להביא מחר לוועדת שרים לחקיקה את החלת דין הרציפות על הצעת חוק זו. ראש הממשלה קורא לכל הסיעות שתמכו בהצעה בכנסת הקודמת להצטרף להצעה.

13:32: מועצה אזורית גליל עליון יום ד', 15/5, שעה 13:32: בהמשך להודעות קודמות על אזעקות בגזרת צפון העמק ורכס רמים ובגזרת מירון, מעדכנים שזוהתה נפילה בשטח פתוח באזור מרגליות, וכמו כן דווח על יירוטים ונפילות באזור ברעם והר מירון. שריפה פרצה באזור ברעם. לא דווח על נפגעים בגוף.

13:20: העיתונאית ספיר לפקין מצטטת ראיון של שר החוץ המצרי סאמח שוכרי לסקיי ניוז בערבית: "עמדתנו לגבי הסכם השלום עם ישראל קשורה להתפתחויות האירועים ובאינטרסים המצריים. לא ניתן לקבל את חשיפת משאיות הסיוע והעובדים לסכנה - על ישראל להפסיק את הפעולות הצבאיות במעבר רפיח".

13:12: דובר צה"ל על הירי לגליל: זוהו כ-60 שיגורים שחצו מלבנון לעבר מספר מרחבים. לוחמי ההגנה האווירית יירטו מספר שיגורים בהצלחה. נגרם נזק קל ואין נפגעים.

13:00: ראש הממשלה נתניהו על דחיית החלטה של העצרת הכללית של האומות המאוחדות מיום 10 במאי 2024: "לא ניתן פרס לטבח הנורא של ה-7 באוקטובר. לא ניתן להם להקים מדינת טרור ממנה יוכלו לתקוף אותנו ביתר שאת". לידיעה המלאה ולעוד פרטים על ההחלטה באו"ם ובממשלה >>>

12:59: דובר צה"ל: צוות הקרב של חטיבת הנח״ל השלימו את משימתם במרחב זייתון ונערכים לפעולות התקפיות נוספת.

12:44: דובר צה"ל בהודעה חריגה: מוקדם יותר היום, דווח על שיגור לעבר מרחב העיר שדרות שיורט בהצלחה. הודעה הופצה בנושא. בהמשך התברר שהשיגור לא יורט ובעקבותיו נגרם נזק למבנה בעיר. אין נפגעים, האירוע מתוחקר.

12:40: העיתונאי דורון קדוש מדווח בגל"צ כי במקביל לירי הכבד על מירון - רקטה עתירת נפץ שוגרה לאזור בירנית בגליל המערבי, וטיל נ״ט שוגר לאזור קריית שמונה.

12:19: אש גם מדרום - צבע אדום בנתיב העשרה, לפחות יירוט אחד בצפון העוטף.

היירוט בנתיב העשרה (צילום: רשתות חברתיות - שימוש ע"פ סעיף 27א לזכויות יוצרים)

12:12: דוברות מד"א: בהמשך לאזעקות בדקות האחרונות בגליל העליון: בשלב זה לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים.

יירוטים במירון (צילום: רשתות חברתיות - שימוש ע"פ סעיף 27א לזכויות יוצרים)

12:03: אזעקות נוספות במירון, ספסופה, גוש חלב, בר יוחאי, אור הגנוז, בית ספר שדה מירון, סאסא ומרכז אזורי מרום הגליל.

12:00: אזעקות במירון, ברעם וצבעון.

הנפילות בהר מירון (צילום: רשתות חברתיות - שימוש ע"פ סעיף 27א לזכויות יוצרים)

11:55: הערוץ "אל-מנאר", השייך לחיזבאללה, מדווח על ירי טילי בורקאן.

11:50: אזעקות הופעלו גם בבית ספר שדה מירון, סאסא, צבעון.

11:48: אזעקות הופעלו בקריית שמונה, כפר גלעדי, מרגליות, משגב עם, תל חי.

11:20: האיחוד האירופי קורא לישראל "להפסיק מיד" את המבצע הצבאי ברפיח.

שר החוץ של האיחוד ג'וזפ בורל איים כי אם המבצע יימשך - יהיו לכך השלכות על יחסי האיחוד האירופי עם ישראל.

11:10: שר הביטחון יואב גלנט ימסור בשעה 18:00 "סקירה ביטחונית לציבור". בשעה 19:00 קבינט המלחמה יתכנס.

10:50: מזכ"ל ארגון הטרור חיזבאללה, חסן נסראללה, נפגש עם משלחת מארגון הטרור חמאס בראשות חליל אל-חיה, סגנו של יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה.

10:40: דוברות עיריית שדרות מעדכנת כי בשעה 10:00 נשמעה אזעקת "צבע אדום" בשדרות - שיגור של 2 רקטות לעבר העיר - פגיעה ישירה של רקטה בבניין לא מאוכלס בשכונה חדשה בעיר. רקטה שנייה יורטה. בשלב זה לא ידוע על נפגעים בגוף או נזק לרכוש.

עדכון לירי לפני שעה - שתי נשים נחבלו בדרכן למרחב המוגן ופונו על ידי מד"א לבית חולים כשהן במצב קל.

הפגיעה בבניין בשדרות (צילום: עיריית שדרות)
הפגיעה בבניין בשדרות (צילום: עיריית שדרות)

10:35: דובר צה"ל מפרסם תמונות מפעילות כוחות צה"ל במזרח רפיח.

פעילות כוחות צה"ל במזרח רפיח (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל במזרח רפיח (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל במזרח רפיח (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל במזרח רפיח (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל במזרח רפיח (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל במזרח רפיח (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל במזרח רפיח (צילום: דובר צה"ל)

10:30: דובר צה"ל מעדכן כי כחלק מהעמקת הפעילות במרחב ג'באליה, כוחות אוגדה 98 החלו לפעול הלילה (רביעי) בלב מחנה ג׳באליא.

לוחמי צוותי הקרב של חטיבות 7, הצנחנים ו-460 ניהלו ביממה האחרונה קרבות עצימים מול עשרות חוליות חמושות וחיסלו מספר רב של מחבלים.

באחת מהתקיפות, כלי טיס של חיל האוויר חיסלו את חוליית המחבלים שביצעה ירי למרחב שדרות אתמול.

בדרום הרצועה, כוחות אוגדה 162 ממשיכים את פעילותם בימים האחרונים במרחב מזרח העיר רפיח כדי לטהר את האזור ממחבלים ותשתיות טרור נוספות.

בתוך כך, צוות הקרב של חטיבת גבעתי יצא בימים האחרונים להתקפה חטיבתית ממוקדת על מוצב במרחב אשר שימש את ארגון הטרור חמאס לאימונים. בהתקפה חוסלו מחבלים במהלך היתקלויות פנים מול פנים, וכן אותר מתחם המדמה כלים צה"לים ואמצעי לחימה רבים.

במהלך היממה האחרונה כלי טיס של חיל האוויר תקפו והשמידו כ-80 מטרות טרור.

בין המטרות שהותקפו, מבנים צבאיים, אתרי ומחסני אמל"ח, משגרי טילים, עמדות תצפית ותשתיות צבאיות נוספות.

כמו כן, הבוקר כוחות צוות הקרב של חטיבת נח״ל סיימו לפעול במרחב זייתון ונערכים לפעולות התקפיות נוספות, צוות הקרב של חטיבה 2 ממשיכים בפעילות במרחב זיתון.

פעילות לוחמי צוות הקרב של חטיבת גבעתי במזרח רפיח (צילום: דובר צה"ל)
דגם דמוי טנק שאיתרו כוחות צוות הקרב של חטיבת גבעתי במוצב חמאס (צילום: דובר צה"ל)

10:21: דובר צה"ל מעדכן בהמשך להתרעה שהופעלה במרחב עוטף עזה לפני זמן קצר, כי "לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה שני שיגורים שחצו ממרחב רצועת עזה, אין נפגעים".

10:00: אזעקת צבע אדום הופעלה בעיר שדרות, באיבים ובניר עם.

09:25: דובר צה"ל מעדכן בהמשך להתרעה שהופעלה במרחב עוטף עזה לפני זמן קצר, כי "לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה שיגור אחד שחצה ממרחב ג׳באליא, אין נפגעים".

09:22: עיריית שדרות מעדכנת כי במטח האחרון שוגרו 3 רקטות לעבר העיר. 2 רקטות יורטו, צוותי הביטחון של העירייה מבצעים סריקות בעיר בעקבות דיווח על נפילת רקטה. בשלב זה לא ידוע על נפגעים בגוף או נזק לרכוש.

09:10: רשת "אל-ג'זירה" מדווחת כי הסתיימה פשיטת צה"ל בשכונת זייתון בעיר עזה והחיילים עזבו את השכונה לאחר שישה ימים.

09:04: אזעקת צבע אדום הופעלה בעיר שדרות, באיבים ובניר עם.

07:48: יו״ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ שוחח אתמול עם היועץ לביטחון לאומי של ארה״ב, ג׳ייק סאליבן. השר גנץ הדגיש בשיחה את החשיבות בהגדלת הלחץ המדיני על החמאס, לצד המשך הלחץ הצבאי כדי להגיע למתווה שחרור חטופים ולהסיר את האיום של חמאס.

עוד שוחחו השניים על המאמצים לקדם הסכם נורמליזציה מול סעודיה, להרחיב הברית האזורית, וכן בנושא "היום שאחרי" ברצועת עזה.

07:25: המיליציות השיעיות בעיראק נטלו אחריות לשיגור הכטב"מים לעבר אילת וטענו כי תקפו מטרה צבאית באילת. בנוסף, הם פרסמו תיעוד של שיגור שני הכטב"מים.

שיגור הכטב"מים מעיראק

07:04: דובר צה"ל מאשר כי במהלך הלילה צה"ל תקף וחיסל באמצעות כלי טיס של חיל האוויר, במרחב צור, את המחבל חסין איברהים מכי, מפקד שטח בכיר בחזית הדרום של ארגון הטרור חיזבאללה.

לפי צה"ל, "חסין היה אחראי על תכנון והוצאה לפועל של מתווי טרור רבים לעבר העורף הישראלי במהלך הלחימה. במסגרת תפקידו עסק בקידום מתווים שונים נגד העורף הישראלי וכן בעברו שימש כמפקד גזרת החוף בארגון".

תיעוד מהחיסול (צילום: דובר צה"ל)

06:55: ארגון הטרור חיזבאללה מאשר כי מפקד בארגון, חסין אבראהים מכי, נהרג בתקיפת הרכב באזור צור שברום לבנון. זהו ההרוג הרשמי ה-299 של חיזבאללה מתחילת המלחמה.

06:15: דובר צה"ל מתיר לפרסם את שמו של חלל צה"ל אשר הודעה נמסרה למשפחתו: סמל עירא יאיר גיספן, בן 19, מפתח תקווה, לוחם בגדוד 75, עוצבת ׳סער מגולן׳ (7), נפל אתמול (שלישי) בקרב בדרום רצועת עזה.

סמל עירא יאיר גיספן ז"ל (צילום: דובר צה"ל)

02:10: היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ייק סאליבן, אישר את המשלוח החדש של הסיוע הצבאי ואמר כי מה שהם עצרו מלשלוח אלו פצצות במשקל של כ-900 ק"ג, כי "אנחנו לא מאמינים שצריך להטיל אותן בערים שמאוכלסות בצפיפות".

02:00: ה"וול סטריט ג'ורנל" מדווח כי ממשל ביידן הודיע לקונגרס האמריקני כי הוא מקדם מתן חבילת נשק חדשה לישראל, בשווי של מיליארד דולר, וזאת לאחר שלפני כשבוע איים כי יעצור אספקת פצצות ופגזים לישראל אם זו תפתח בפעולה ברפיח.

לפי הדיווח, החבילה החדשה כוללת תחמושת טנקים בשווי 700 מיליון דולר, כלי רכב משוריינים בשווי 500 מיליון דולר ופצצות מרגמה בשווי 60 מיליון דולר.

01:30: נשיא ארה"ב ג'ו ביידן יטיל וטו אם בית הנבחרים יאשר את הצעת החוק של הרפובליקנים המבקשת לחייב את הבית הלבן להעביר סיוע צבאי לישראל - ללא עיכוב, כך נמסר מהבית הלבן.

01:00: דובר צה"ל מעדכן כי לפני זמן קצר מטוסי קרב של חיל האוויר יירטו בהצלחה שני כלי טיס בלתי מאוישים שעשו את דרכם לשטח ישראל מכיוון מזרח. הכלים לא חצו לשטח הארץ.

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר