אאא

מול הצבע האדום שהשתלט על מרבית הנכסים בשנה החולפת, בלט לחיוב בשוק הסחורות הקקאו – מה שהחזיק בחוזים על חומר הגלם המופלא של השוקולד יצא מהשנה ברווח גדול.

הקקאו סיפק החזר של 28% למשקיעים שהימרו עליו, הסחורה המצליחה ביותר בשוק בסיכום 2018. בעוד שמניות ונכסי הון סיכון אחרים נחבטו השנה עקב החששות מהאטת הכלכלה הגלובלית ומלחמות הסחר, מחירי הקקאו נהנו ממגמה חיובית, בעיקר בשל הירידה בהיצע, בעקבות מזג אוויר יבש באזורי ההפקה המרכזיים (חוף השנהב וגאנה בעיקר).

"הקציר המרכזי עדיין נמשך במערב אפריקה. התנאים חמים ויבשים. תחזיות התפוקה של חוף השנהב וגאנה הולכות ויורדות, כאשר צפי התפוקה הנוכחי בחוף השנהב עומד על 1.985 מיליון טונה – בהשוואה לאומדנים של כ-2 מיליון טונה בשנה שעברה", אמר ג'ק סקוביל, אנליסט סחורות ב-Price Futures Group משיקגו. "התנאים נראים טוב במזרח אפריקה ואסיה. הביקוש משתפר בעוד ההיצע מהקציר המתנהל ממשיך לעלות," הוסיף סקוביל.

מחירי הקקאו העולים הפעילו השנה לחץ על חברות מוצרי השוקולד – היצרניות הגדולות הרשי ו-Tootsie Roll Industries איבדו כ-6% מערכן ב-2018, בעוד שנסטלה רשמה יציבות.

"היו לנו קשיים עם מוצרים מסוימים ועם תהליך האריזה במחצית השנה הראשונה" - כך אמר פרנסואה חאבייר רוז'ר, סמנכ"ל הכספים של נסטלה ביולי. הוא אמר אז גם ש"ניסיונות הפחתת העלויות של החברה נבלמו ע"י מחירי המוצרים והאריזה... לגבי 2019 ו-2020 אני יותר מעודד בזכות כמה מהפרויקטים הפנימיים שאנחנו מבצעים כדי להפחית את העלויות שלנו".