הגדלה

פרויקט מיוחד מבית 'מאמע': אלו הן הנשים המשפיעות במגזר החרדי. בכתבה החמישית והאחרונה בסדרה, לקראת כנס 'אחת מול כולם 2', נביא עוד עשרה שמות של נשים המוכרות בפעילותן, בתחומים שונים. קבלו את הרשימה החמישית בסדרה:

לרכישת כרטיס לכנס לחצי כאן

עו"ד רבקה שורץ

רבקה שורץ, היא עו"ד ויזמת חברתית, בת 38, גדלה והתחנכה בחסידות ויזניץ, אם לארבעה ונשואה לאיש התקשורת מני גירא שורץ.

צילום: גולי כהן
צילום: גולי כהן

בעלת משרד עו״ד בתחום המעמד האישי ואזרחי מסחרי - בירושלים. את התואר הראשון במשפטים, עשתה בקמפוס החרדי של הקריה האקדמית אונו, בגיל 26 והמשיכה להתמחות בפרקליטות המדינה. בהמשך השלימה תואר שני במדעי החברה - מדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית.

רבקה פעילה בתחום החברתי וחתומה על שינויים חברתיים שחלו בחברה החרדית בעשור האחרון. בינהם, חוללה מהפכה בנושא המודעות למוגנות, כאשר הקימה את 'מן המיצר' ב2012, עמותה הפועלת לקידום מודעות למוגנות ומניעת תופעת מקרי תקיפה, בארץ ובעולם.

כמו כן, מ2105, רבקה היא מנהלת שותפה במיזם החברתי – 'ישנן', קהילת הנשים הראשונה מסוגה ברשת, שמטרתה קידום נשים במרחב האישי והציבורי ומהווה, קבוצת שיח, בית ומעטפת לעשרות אלפי נשים דתיות וחרדיות.

רבקה משמשת כסגנית יור לשכת עורכי הדין בירושלים וחברת ועדת האתיקה. חברה בדירקטוריונים שונים בתאגידים ציבוריים בישראל : 'מוריה' החברה לפיתוח ירושלים; החברה לפיתוח ביתר עילית; חברת הנהלה ב 'זקא' ועוד

ריקי איצקוביץ'

ריקי, בשנות הארבעים לחייה, מתגוררת ברמת גן ואם ל-5 ילדיה. מנכ"ל משותף במשרד יחסי הציבור שהקימה יחד עם בעלה, 'תוצאות אפקטיביות', לפני קרוב לעשרים שנה.

בחברת הפרסום הם מלווים את החברות הגדולות במשק, והלקוחות שלהם, המרוצים מהתוצאות, ממשיכים איתם במשרד לאורך שנים רבות.

ריקי הייתה אחראית למהלכים יחצ"ניים בולטים והביאה לפתרון משברים רבים, הבולט בהם, המשבר אליו נקלעה בזמנו חברת 'אלקטרה', בו טיפלה יחד עם בעלה, שעיה איצקוביץ'.

מהיח"צניות המובילות במגזר החרדי, בתפקידה כמנהלת מחלקת היח"צ במשרד הפרסום 'תוצאות אפקטיביות', מהמשרדים הגדולים בציבור החרדי.

אסתי טראובה

נולדה לפני כארבעים שנה למשפחת גרינוולד הירושלמית, והתחנכה במוסדות החינוך הליטאים בעיר. לאחר חתונתה עברה להתגורר בשכונת הר נוף הירושלמית, אז החלה בלימודי קוסמטיקה.

צילום: באדיבות המצולמת
צילום: באדיבות המצולמת
הגדלה

בתחילת דרכה, שכרה דירה קטנה בבניין המגורים שלה בהר נוף, לאט לאט התפתחה, עד שהיום היא עומדת בראש מכון 'אפילוג'ק' המעסיק עשרות עובדים.

חני הורביץ

חני, נולדה וגדלה למשפחה חרדית בבני ברק לפני קרוב לארבעים שנה, התחנכה ולמדה במוסדות חינוך בעיר.

כאשר משפחתה החלה להתרחב,החלה לעסוק בתחום הנדל"ן, עד שפתחה משרד יזמות ונדל"ן משלה, שהפך למשרד מצליח מאוד.

הורביץ המגדלת את עשרת ילדיה, לא עושה לעצמה הנחות והצלחתה הגיעה לידי כך שזכתה בפרס היוקרתי 'אשת חייל' לנשות הנדל"ן.

מרים שרביט

בשנות ה-40 לחייה, נולדה וגדלה בירושלים והתחנכה במוסדות החרדיים בעיר. לאחר חתונתה עברה לבני ברק וקבעה שם את משכנה.

צילום: אולפן כיכר השבת
צילום: אולפן כיכר השבת
הגדלה

את התואר הראשון שלה עשתה בעיצוב ואת התואר שני בתקשורת, מה שהוביל אותה לייסד את 'סיעור מוחות' להתמחות בתקשורת המונים והיא מעצבת ואסטרטגית מומחית.

כאמור, היום היא עומדת בראשות 'סיעור מוחות' שמעודד נשים להתמחות בתחומים שרק גברים היו שולטים בהם עד לא מזמן.

ברכה בן חיים

רק בתחילת העשור השני לחייה, וכבר הצליחה ליצור לעצמה שם של אחת המעצבות הדגולות.

החלה לעסוק באופנה בהיותה בת 15 בלבד, כאשר נרשמה ללימודי תפירה - שם גילתה את אהבתה לעיצוב אופנה.

יצרה עולם חדש של אופנה צנועה טרנדית בקו נקי, צעיר וייחודי, וכיום, בן חיים פרצה דרך להרבה מעצבות לתת דגש על יופי וצניעות, והצלחתה הפכה לשם דבר בארץ ובעולם.

החנות הראשונה של ברכה הייתה במחסן קטן מתחת לביתה בירושלים ולאחר תקופה פתחה חנות מצליחה ברמת אשכול שבירושלים.

אביגיל היילבורן

נמצאת בתחילת העשור השלישי לחייה, נולדה, גדלה ומתגוררת בירושלים. נולדה למשפחה חרדית יחסית מודרנית כאשר אמה היא עורכת דין ידועה במגזר החרדי.

צילום: תומר זמורה
צילום: תומר זמורה
הגדלה

כאשר נחשפה לפגיעות קשות במגזר החרדי, הקימה את ארגון 'לא תשתוק' שנוסד במטרה להילחם בפגיעות בתוך הקהילה. 

היילבורן, נחשבת לפעילה חברתית פעילה ביותר והיא מארגנת כנסים רבים בנושאים חברתיים. את לימודיה בסוציולוגיה השלימה באוניברסיטה העברית בירושלים.

בינה פלדשטיין

בת 48, ילידת רמת גן, נצר למשפחת אויערבאך. נשואה לעו"ד יהושע פלדשטיין ולהם 5 ילדים.

לפלדשטיין תואר ראשון ומזה כ 20 שנה עוסקת בתקשורת ופרסום נחשבת לחלוצה בתחום ואחראית על מהלכים פורצי דרך שזכו להכרה גם בתחרות האפ"י וגם בתחרות האריה השואג.

בכישוריה צלחה אתגרים משמעותיים המהווים עד היום גשר לשיח בין המגזרים; הכללי והחרדי.

בין שלל תפקידיה ניהלה את מערך השיווק במאגר לתורמי מח עצם של עזר מציון, הקימה וניהלה את המחלקה לקשרי חוץ ואת קרן בני ברק לפיתוח בלשכת רה"ע בני ברק, שימשה כיועצת אסטרטגית של חברות מובילות במשק וניהלה את השלוחה החרדית בקבוצת התקשורת אדלר חומסקי & ורשבסקי .

עם הניסיון הרב שצברה, הקימה בשנת 2011 את 'פידבק'; חברת אסטרטגיה, מיתוג, פרסום ויחצ המתמחה במגזרים הדתי והחרדי. החברה מעניקה סל שירותים מתקדמים לחברות המובילות במשק.

מירי שניאורסון

בת 51, נולדה למשפחת ליפסקר החב"דית בראשון לציון, ולאחר חתונתה עברה להתגורר בכפר חב"ד שם היא מתגוררת עד היום, ושם גם השלימה את לימודי התיכון שלה.

שנים בודדות לאחר חתונתה הקימה את רשת 'קידי שיק' (שנקרא בהתחלה אסתי'ס- מנדיס'), במהלך השנים פיתחה את הרשת ופתחה סניפים בכל הארץ וסניף אחד בארצות הברית, עד שהם מכרו את הרשת לפני יותר מעשר שנים.

לאחר שהעסק נמכר עברה שניאורסון להיות הסמנכ"לית של השיווק והמכירות ב'משפחה', ולאחר שנתיים קפצה לשמש כמנהלת חברת השמה 'עתיד כהלכה' ליצירת מקומות עבודה לציבור החרדי.

בהמשך, הקימה שניאורסון את חברת "הבחירה שלי", העוסקת בייעוץ עסקי לנשים מהמגזר החרדי והדתי ונועדה לקדם יזמות נשית ולהעצים את הפוטנציאל התעסוקתי של נשים חרדיות בישראל. במסגרת החברה מעניקה שניאורסון ליווי וייעוץ עסקי פרטני לנשים חרדיות עצמאיות, לצד העברת הרצאות והנחיית סדנאות בתחום.

במקביל, שניאורסון החלה לעסוק בתקשורת והחלה לכתוב טורים ופרשנויות בכל התקשורת, לצד הגשת תכנית קבועה בערוץ אורות בנושא פרשת השבוע בזווית נשית ותכנית רדיו שבועית ברדיו קול חי.

דנה ורון

בת 42, נולדה בתל אביב והתחנכה בחינוך הדתי – בתיכון המפורסם 'צייטלין'. התחילה את דרכה בתקשורת כאשר הגישה תוכנית פופלרית ברדיו קול חי בשם "זווית אישית" ושימשה כמפיקה בתוכנית "אהבת ישראל".

צילום אישי
צילום אישי
הגדלה

במקביל החלה להופיע בכנסים של חב"ד ובכנסים נוספים ונחשבה למבוקשת ביותר, בו בזמן היא החלה לכתוב טורים שזכו לתהודה ב'כיכר השבת' ושימשה ככתבת בתוכנית "ברקוד" של נוגה ניר נאמן בערוץ 10 דאז.

את עיקר הפרסום שלה צברה כאשר העלתה סרטונים המצולמים בסלפי מרכבה, ונתנה את פרשנותה ודעותיה על המתרחש באותו יום.

היום, ורון מופיעה ושרה עם סיפור האישי, מנחה אירועים ופאנלים. מגישה סרטי תדמית ומעבירה סדנה לעמידה מול קהל ומצלמה. בנוסף היא מגישה תכנית ב'קול ברמה' ותכנית זוגית יחד עם בעלה ברדיו ירושלים.