אאא

חברת יזמות החלל גייטווי פאונדיישן (Gateway Foundation) הכריזה כי בכוונתה לשגר עד 2025 את מלון החלל הראשון. מדובר בתחנת חלל פרטית שתזכה לשם פון בראון (ע"ש חלוץ אירוספייס נאצי לשעבר, שהוביל את תוכנית החלל האמריקאית בראשיתה).

היא תיבנה בתצורת חישוק, כשעליה מודולים למגורים, הסעדה, קולנוע, חדרי כושר ועוד. מלון החלל יוכל לאחר עד מאה אורחים בשבוע, שימוקמו בתאים יוקרתיים וליהנות מפינוקים שדומים לשל ספינות נופש.

תחנת פון בראון תסתובב סביב עצמה כדי לייצר כבידה מלאכותית, מה שיוכל להקל על בעיות שמתעוררות בשהייה ממושכת בחלל - מאבטחת חפצים ועד צמצום פגיעה בשרירי האסטרונאוטים.

"מכיוון שהעלות הכוללת של טיסה לחלל היא כה גבוהה, מרבית האנשים מניחים שתיירות החלל תהיה זמינה רק לעשירים ביותר", אמר טים אלטורה, המעצב הראשי של החברה. "זה אמנם יהיה נכון בשנים הראשונות, אבל המטרה שלנו היא להפוך את תיירות החלל לפתוחה בפני כולם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לדבריו, בעתיד, חופשה בחלל תהיה אפשרות אחת מבין אפשרויות חופשה רבות שעומדות בפני האנשים "בדיוק כמו יציאה לקרוז או ביקור בדיסניוורלד". על אף הבעיות הלוגיסטיות, בחברה אף מתכננים לבנות בהמשך תחנות חלל נוספות, ביניהן מלון שיוכל לארח עד 3,000 אורחים בחודש.

העיצוב של תחנת פון בראון נשען על מבנה עצום, בגודל שטרם נבנה בחלל, ויצריך שיגורים רבים. לא ברור כיצד תוכל החברה לממן ולהוציא לפועל פרויקט עצום שכזה, ולהשלימו תוך כחמש שנים.

ישנם כמה מיזמים דומים, הרפתקניים פחות, להקמת מלון-חלל. אחד הבולטים בהם הוא Orion Span, חברה שמנסה לשגר ולהקים מלון בוטיק חללי כבר ב-2021 ולהתחיל לקבל אורחים ב-2022. החברה צפויה לנהל בעצמה את כל תהליך שיגור המתארחים, ובתחילת השנה נודע שחופשה של 12 יום תעלה 9.5 מיליון דולר לאדם. המלון של אוריון הוא מודול מגורים בודד, בתחנת חלל שאורכה 11 מ'.